Funkcjonalna i ergonomiczna kuchnia

Urządzenie kuchni to kosztowna inwestycja. Warto ją dobrze zaplanować, tym bardziej że kuchnia będzie nam służyć latami. Producenci wprowadzają ciągle nowe rozwiązania i coraz bardziej efektowne wykończenia. Kuchnia musi być jednak przede wszystkim funkcjonalna. Zanim więc wybierzemy meble kuchenne, zastanówmy się czy na pewno się przydadzą.

Urządzenie kuchni to kosztowna inwestycja. Warto ją dobrze zaplanować, tym bardziej że kuchnia będzie nam służyć latami. Producenci wprowadzają ciągle nowe rozwiązania i coraz bardziej efektowne wykończenia. Kuchnia musi być jednak przede wszystkim funkcjonalna. Zanim więc wybierzemy meble kuchenne, zastanówmy się czy na pewno się przydadzą.

Krok 1 - Oszacuj swoje potrzeby

Najpierw musimy zastanowić się nad naszymi potrzebami i stylem życia, jaki prowadzimy. Na przykład miłośnicy dobrze przyprawionych i smażonych potraw czy skomplikowanych, wieloskładnikowych i aromatycznych dań powinni wybrać kuchnie jako zamknięte pomieszczenie. Tu będzie liczyła się także dobra wentylacja, przydadzą się trwałe i łatwo zmywalne powierzchnie. Inaczej będzie wyglądała kuchnia osób, które stołują się na mieście, a inaczej zwolenników gotowania w domu.

Krok 2 - Zaplanuj swoją kuchnię

 

 

Zacznij od wykonania dokładnych pomiarów pomieszczenia. Projektując kuchnię zachowaj tzw. ciąg technologiczny. Za idealny układ, niezależnie od wielkości kuchni, uważa się trójkąt roboczy. Jego wierzchołki to trzy podstawowe sprzęty: lodówka, zlewozmywak i kuchenka (przygotowując posiłek najpierw sięgamy do lodówki po produkty, myjemy je, na blacie przygotowujemy, a następnie gotujemy). Taki trójkąt, może przypominać rozbudowany wielokąt, ale zasada pozostaje niezmienna. Co więcej, pomiędzy miejscami, przy których najczęściej pracujemy, powinny być stosunkowo małe i porównywalne odległości (nie większe niż 210-270 cm). Warto zaznaczyć, że takie odległości są osiągalne tylko wtedy, gdy punkty nie są ustawione w jednej linii. Zwróćmy jednak uwagę, aby odległości pomiędzy sprzętami nie były zbyt małe – musimy mieć zapewnioną przestrzeń do pracy, a także miejsce, gdzie można odłożyć i przechować produkty. Dlatego zdecydowanie polecany jest układ mebli w kształcie litery L lub U.
„W przypadku dużych kuchni należy unikać zbyt dużych odległości pomiędzy urządzeniami kuchennymi. By tego uniknąć, lepiej podzielić kuchnie na strefy – roboczą i jadalnię” – mówi Renata Jeziorowska, architekt w salonie MEGA MEBLE.

 

A może wyspa kuchenna?

Na takie rozwiązanie możemy sobie pozwolić w przypadku dużej kuchni lub przy kuchni otwartej na salon. Wyspa umożliwia pracę kilku osobom jednocześnie. Polecana jest więc rodzinom wieloosobowym, wtedy w przygotowaniu posiłku mogą uczestniczyć także dzieci. Źle zlokalizowana może utrudniać poruszanie się, ustawmy więc ją tak, aby w drodze pomiędzy najważniejszymi sprzętami i punktami nie trzeba było jej omijać.

Krok 3 - Znajdź miejsce na wszystkie niezbędne produkty

Funkcjonalna i ergonomiczna kuchnia

Pojemne szafki

Bardzo ważną rzeczą jest dokładne zaplanowanie miejsca na konkretne produkty. Talerze, garnki, małe AGD, akcesoria, a także przeróżne pojemniki i – żywność. Wszystkie te przedmioty muszą zmieścić się w szafkach kuchennych, a jednocześnie muszą być łatwo dostępne. W tym momencie warto zrobić dokładny rysunek, na którym wpiszemy ołówkiem, co będziemy trzymać w poszczególnych szafkach. Bogaty asortyment i nowoczesne rozwiązania oferowane przez producentów mebli znacznie ułatwią nam później życie. Warto zainwestować w pojemne i w pełni wysuwane szafki cargo, a także szafki narożne, które pozwolą na wykorzystanie trudno dostępnych miejsc.

Sprytne szuflady

Funkcjonalna i ergonomiczna kuchnia

Obecnie bardzo ważną rolę odgrywają szuflady. Są coraz większe. Długie (czasem ponad 1 m) i wytrzymujące ładunek nawet 50-80 kg. Można pokusić się o montowanie szuflad dzielonych lub oddzielnie zakupić przegródki, które ułatwią utrzymanie w nich porządku.

Wysoka zabudowa

Warto pomyśleć o zamontowaniu wysokiej zabudowy. Pozwala na lepsze wykorzystanie przestrzeni magazynowej niż typowe rzędy górnych i dolnych szafek. W przypadku niewielkich kuchni, możemy pokusić się o zamontowanie rolet maskujących oferowanych przez markę Atrii, montowanych do szafek wiszących. Przed rozpoczęciem pracy na blacie podsuwamy je do góry i odsłaniamy blat. Po skończonej pracy zsuwamy je w dół i zakrywamy cały bałagan.

Funkcjonalna i ergonomiczna kuchnia

Krok 4 - Ruszamy na zakupy

Dopiero teraz, z dokładnym rysunkiem w ręku, sprawdźmy ofertę producentów oraz salonów meblowych. Najpierw warto porównać oferty w Internecie. Ciekawe rozwiązania, dostępność, czas oczekiwania – każda dodatkowa informacja jest ważna. Gdy podejmiemy wstępną decyzję, wybierzmy się do sklepu, ale jeszcze nie na zakupy. Najpierw zróbmy rekonesans. Obejrzyjmy meble, zwróćmy uwagę na ich jakość i wykonanie.

 

Bo liczy się jakość

W kuchni liczy się jakość. Meble muszą być wykonane z solidnych materiałów, które wytrzymają lata pracy. Ważne są zwłaszcza okucia, a więc prowadnice szuflad, zawiasy drzwiczek, mechanizmy ułatwiające podnoszenie frontów w górnych szafkach. Wygodnym rozwiązaniem jest system samodomykania, dodatkowe oświetlenie wewnątrz dużych szaf czy opcja elektrycznego wspomagania. Bardzo dobrej jakości meble kuchenne, zarówno w stylu nowoczesnym, jak i klasycznym, oferuje marka Rad-Pol.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/6 lat temu
Podobają mi się te kuchnie. Niedawno też remontowałam moją, wymieniałam wszystko. Od mebli po płytki, zamówiłam sobie w twojemeble.pl fajne meble pod zabudowę. Udało się nawet kupić ze zniżką. Moja kuchnia wreszcie wygląda bardzo przyzwoicie.
/6 lat temu
kuchnia jak marzenie... no i te szafki, półki, Marzenie!!!
/6 lat temu
Ja wniosek złożyłam w getinie i właśnie czekam na jego rozpatrzenie. Do tej pory wszytstko szło dobrze więc dalej jestem pełna nadziei, że skończy się to dla mnie pomyślnie.
POKAŻ KOMENTARZE (2)