Fornir czy drewno - co wybrać do kuchni

Fornir czy deska do kuchni? fot. Fotolia
Drewno czy fornir? Oto jest pytanie!
/ 11.07.2013 15:38
Fornir czy deska do kuchni? fot. Fotolia

Jaki rodzaj drewna wybrać do kuchni?

Jedno jest pewne: wciąż najbardziej lubimy kuchnie drewniane. Podstawowe pytanie brzmi tylko, co wybrać: fornir czy lite drewno? Przedstawiamy wady i zalety obu rozwiązań.

Lite drewno w kuchni


To materiał szlachetny i ponadczasowy. Nie starzeje się, nie podlega modom. Drewno jest przyjemne w dotyku, ma piękny rysunek słojów i przepiękną gamę naturalnych barw (szkoda, że czasami jest barwione, a tym samym pozbawione naturalnych kolorów).

Większość wad wynika z naturalnych właściwości drewna: sęków i pęknięć. Ale największym problemem jest to, że drewno może się "wypaczać", dostosowując swoją objętość do wilgotności powietrza. Dlatego trzeba je dobrze przygotować: wysezonować, poddać odpowiednim procesom obróbki i klejenia, odpowiednio łączyć i zabezpieczyć.

Dobrze wykonana szafka z drewna to mercedes wśród mebli. Oczywiście w dalszym ciągu drewno jest podatne na zarysowania, ale na tym właśnie polega jego piękno, że starzeje się z godnością. Poza tym rysy można łatwo usunąć.

Drewniane meble nie są tanie, ale za to bardzo trwałe i niepowtarzalne. Niezastąpione w kuchniach stylizowanych na klasyczne, wiejskie, angielskie, prowansalskie. Właśnie z drewna najlepiej udają się ozdobne fronty, dekoracje, profilowania, frezowania, rzeźbienia.

Fornir w kuchni


To bardzo cienka warstwa drewna, którą sprzedaje się w arkuszach. Fornir uzyskuje się z sortowanego jakościowo drewna, posiada więc mniej wad niż lite drewno. Ze względu na to, że arkusze są cienkie, odpada też problem kurczenia i pęcznienia.

Forniry są ładne, ciepłe, mają dużo kolorów i, co ważne, mogą być wykonane z egzotycznych gatunków drewna, których nie ma w Polsce. Poza tym płyty fornirowane mogą mieć naprawdę duże rozmiary. Ale, jak zwykle, podstawą jakości musi być wykonanie.

Wysokiej jakości forniry są bardzo trwałe, dlatego meble przez długi czas wyglądają jak nowe. W przypadku oklein gorszej jakości zdarza się, że już po krótkim czasie krawędzie płyt się odklejają, czasem, pod wpływem światła, powierzchnie zmieniają kolor, cienki fornir łatwo można uszkodzić, a uszkodzenia trudno jest naprawić.

Forniru nie można rzeźbić. Nie można wykonać z niego żadnych przestrzennych ozdób. Okleina świetnie za to sprawdza się w nowoczesnych, minimalistycznych kuchniach, zwłaszcza otwartych na salon lub jadalnię.

Największą zaletą forniru jest niska cena. Zabudowa kuchenna fornirowana może być tańsza od ceny kuchni drewnianej (przy tym samym wyposażeniu) od 30 do 80%. W przypadku mebli kuchennych typu: kredensy, serwantki, stoły różnica może wynosić nawet 100% ceny.

Redakcja poleca

REKLAMA