Energooszczędny sprzęt AGD

Inwestując w nowoczesny sprzęt AGD liczymy na to, że będzie wielofunkcyjny, wydajny i designerski. Nie zapominajmy, że im więcej ich mamy, tym więcej zużywa energii, a przecież chodzi również o to, by był on energooszczędny. Dzięki temu sprytnie zaoszczędzimy na rachunkach.

Inwestując w nowoczesny sprzęt AGD liczymy na to, że będzie wielofunkcyjny, wydajny i designerski. Nie zapominajmy, że im więcej ich mamy, tym więcej zużywa energii, a przecież chodzi również o to, by był on energooszczędny. Dzięki temu sprytnie zaoszczędzimy na rachunkach.

Energooszczędny sprzęt AGD

Fot. Depositphotos

Bez wątpienia w domu mamy co najmniej kilka urządzeń, które intensywnie pobierają energię elektryczną. Wiele z nich robi to bez przerwy (np. lodówka) lub przynajmniej kilka razy na dobę.
Mało tego, nawet jeśli wyłączymy sprzęt, a pozostawimy go w kontakcie, również pobiera on ( oczywiście dużo mniej) energię. Co za tym idzie skutecznie i w utajeniu zwiększając nasze rachunki. Na całe szczęście, istnieją sposoby, aby uniknąć niepotrzebnego zużycia prądu.

Od czego zacząć oszczędności:

Od tzw. klasy energetycznej kupowanego przez nas sprzętu. Ocenę czy kuchenkę lub zmywarkę warto kupić, dobrze zacząć od sprawdzenia klasy energetycznej, ponieważ to pozwoli trzymać na wodzy nasze domowe wydatki. W wyborze energooszczędnej żarówki, pralki, klimatyzatora pomoże, wymagana dla większości urządzeń, etykieta efektywności energetycznej. Owa etykieta jest wymogiem nadanym na mocy Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 20 maja 2005 r. Pomimo, że etykiety obowiązują od kilku lat, warto się przyjrzeć tym oznaczeniom. O zapotrzebowaniu urządzenia na energię informuje nas właśnie ta kolorowa etykieta energetyczna umieszczona w widocznym miejscu sprzętu. Najmniejsze zużycie energii oznacza się zwykle symbolem „A++”, największe zużycie natomiast symbolem „G”.

Urządzenia, które są przeznaczone do użytku domowego i zasilane energią elektryczną z sieci elektroenergetycznej, które powinny posiadać etykietę to:

 • Zmywarki
 • Chłodziarki
 • Chłodziarko -zamrażarki
 • Pralki o jednym bębnie, posiadających funkcję odwirowywania, bez funkcji suszenia tkanin
 • Pralko-suszarki
 • Piekarniki elektryczne, niebędące urządzeniami przenośnymi, przeznaczone do zamocowania na stałe oraz do piekarników elektrycznych domowych przeznaczonych do zabudowy
 • Lampy do użytku domowego. Żarówki i lamp fluorescencyjne, o strumieniu świetlnym nie większym niż 6500 lumenów i poborze mocy nie mniejszym niż 4 waty
 • Klimatyzatory domowe o mocy wyjściowej nieprzekraczającej 12 kW,. Wyjątkiem są urządzenia typu "powietrze-woda" oraz "woda-woda"

Podstawą do jednoznacznego określenia klasy naszego sprzętu może być na przykład zużycie energii na dane zadanie (np. pranie jednego wsadu), bądź też odniesienie zużycia energii do jakiegoś standardu. Krótko mówiąc, im niższa wartość tego wskaźnika, tym mniej energii zużywa nasze urządzenie.

Energooszczędny sprzęt AGD

Fot. geappliances.com

Rozpatrzymy to na konkretnych przykładach:

Pralka:

Klasę energetyczną pralek określa się związku z wartością zużycia energii elektrycznej na kilogram ładunku, w standardowym cyklu prania -bawełna 60°C. Im niższa jest wartość tego czynnika, tym wyższa klasa energetyczna. Przykładowo, udogodnienia, które pozwolą nam zmniejszyć zużycie energii elektrycznej:

Energooszczędny sprzęt AGD

 • Automatyczny dobór wody, który jest ścisłe uzależniony od wielkości wsadu
 • Pranie deszczowe lub aqua spray. Dzięki temu tkaniny są zraszane z góry, co sprzyja równomiernemu rozprowadzeniu środka piorącego i poprawia efekty prania
 • System przeciwzagnieceniowy lub funkcja łatwe prasowanie. Dzięki chłodzeniu tkanin na koniec cyklu i delikatnym obrotom bębna, bielizna jest mniej wygnieciona
 • Rozpoznanie zawartości. Po wybraniu programu wyświetla się wskazany załadunek
 • Blokada lub sygnał, który uruchamiają się po wykryciu przez urządzenie usterki

Wszystkie te elementy, dzięki nowoczesnym technologia pozwalają prać szybkiej i efektywniej. W wielu zamontowany jest również czasomierz, który możemy sobie ustawić wedle potrzeb. Bardzo przydatna funkcja.

Lodówka:

Ma największe zapotrzebowanie na energię. Chyba, że wybierzemy modele energooszczędne. Urządzenia w klasie energetycznej A++ zużywają mniej więcej o 60% mniej energii niż lodówki produkowane jeszcze przed 2001 rokiem. Jeśli lodówka została zakupiona przed rokiem1993 to z pewnością zużywa 2 lub nawet 3 razy więcej energii niż modele kupowane aktualnie.

Zasady oszczędnego używania lodówki:

Energooszczędny sprzęt AGD

 

 • Ciekawostką jest fakt, iż zaniedbana lodówka, a więc taka, którą rozmrażamy niezwykle rzadko, a dziś jest pokryta już grubą warstwą lodu znacząco podwaja swoje zapotrzebowanie na energię.
 • Warto pamiętać, że najbardziej ekonomiczna temperatura to 6-8°C w lodówce oraz -18°C w zamrażarce. Nie ma zupełnie potrzeby, aby tą temperaturę zmieniać, produktom w niej się znajdujących nic złego się nie stanie, a nasz sprzęt dzięki temu będzie ciągnął mniej energii.
 • Uważajmy również, aby stała z dala od ewentualnego źródła ciepła (okno – szczególnie w lecie lub kuchenka nie jest dobrym pomysłem).
 • Co najmniej dwa razy w roku należy też odkurzyć instalację z tyłu lodówki. Dzięki temu będzie efektywniej oddawać ciepło.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/5 lat temu
fajny artykuł.sama niedawno wymieniałam sprzęt agd ale chciałam żeby posłużył mi dłużej niż parę miesięcy, więc wzięłam kredyt gotówkowy w getinie i kupiłam trochę droższy. mam nadzieję,że się opłaci.
/6 lat temu
Dobry artykuł, zachęcam autorkę do rozwinięcia artykułu i szczegółowe rozpisanie udogodnień zmniejszających pobór prądu w pozostałych wymienionych produktach, np. lampach lub klimatyzatorach.
/6 lat temu
wartościowy artykuł ! polecamy