Ekspres do kawy w kapsułkach - zalety i wady

O starych ekspresach przelewowych - zapominamy! Dziś w kuchniach królują ekspresy na kapsułki. Kawa odsłania swoje nowe oblicze- jest szalenie szybka i niesamowicie pyszna. Ale czy ma ona tylko zalety? Oto "za" i " przeciw" kawy w kapsułkach.
/ 30.01.2013 07:40

O starych ekspresach przelewowych - zapominamy! Dziś w kuchniach królują ekspresy na kapsułki. Kawa odsłania swoje nowe oblicze - jest szalenie szybka i niesamowicie pyszna. Ale czy ma ona tylko zalety? Oto "za" i " przeciw" kawy w kapsułkach.

Ekspresy do kawy w kapsułkach - praktyczność i wygoda

Fot. torontosun.com

Zimowa aura sprawia, że pierwsza myśl po przebudzeniu kieruje się na aromatyczną i pobudzającą filiżankę ulubionej kawy. Najlepiej jeśli do jej wykonania wystarczy jeden ruch dłonią, mały przycisk i gotowe. Jeszcze lepiej, jeśli byłaby taka, jak prosto z kawiarni. Pyszna, aromatyczna i zawsze taka, na jaką mamy w danej chwili ochotę. By dostosowała się do nas, a nie my do niej.

Takie funkcje znajdziemy właśnie w nowoczesnych i szybkich ekspresach do kawy w kapsułkach. Produkt stosunkowo od niedawna podbija serca wielu kawoszy, którzy poszukują sposobu na kawę w pełnym jej wymiarze, bez kompromisów. Uwaga od takiego luksusu można się uzależnić!

Jest pysznie!

To co charakterystyczne dla tych ekspresów to jakość i aromantyczność kawy. Jest to efektem zamknięcia jej w hermetycznych kapsułkach, dzięki czemu nie traci smaku czy aromatu. Uwalniany jest dopiero, gdy wkładamy kapsułkę do ekspresu i uruchamiamy proces parzenia. Coraz więcej modeli do zaparzenia zarówno wyrazistego espresso, jak i delikatnego latte odbywa się po wciśnięciu jednego przycisku. Inspiracją dla producentów, było oczywiście dorównaniu kawie serwowanej w kawiarniach i restauracjach, która podbiła serca klientów. Dążyli do tego, aby każdy konsument mógł ten luksus zafundować sobie o każdej porze dnia i nocy. Tak też się stało. Co więcej, kawa nie musi być już praktycznie taka sama. Paradoksalnie, ta wolność niesie ze sobą jednak pewne ograniczenie. Do ekspresu pasują jedynie kapsułki odpowiednie dla danego modelu. Dlatego przed zakupem warto rozważyć na jakiej kawie zależy nam najbardziej. Choć zakup takiego ekspresu na kapsułki nie jest taki drogi (najtańszy model można nabyć już za 240 zł), to jednak decyzja o jego wyborze powinna być dobrze przemyślana. Te ekspresy gwarantują nam bogactwo smaków, które różnią się kolorami i nazwami. Mają również wiele przydatnych funkcji. Wystarczy włożyć kapsułkę, a maszyna sama odczyta informację dotyczące ilości wody, czasu zaparzania oraz dokładnej temperatury parzenia poszczególnej kawy. Niektóre z nich mogą przygotowywać zarówno ciepłe jak i zimne napoje. To duża wygoda.

Jest pięknie!

Nie dość, że parzy świetną, aromatyczną kawę, to do tego jego smukłość, ciekawy design oraz pomysłowe wykonanie sprawia, że staje się również domowym gadżetem. Tak więc, cieszy wszystkie zmysły. Czego chcieć więcej?

Ekspresy do kawy w kapsułkach - praktyczność i wygoda

Niestety, nie ma rzeczy idealnych. Nawet kawa, przygotowana w taki sposób niesie za sobą pewne niedogodności.

Ekonomia

Choć samo urządzenie nie jest wybitnie drogie (choć zależy to również od modelu) to największe koszta generuje nam kupno samych kapsułek, których cena za jedną kawę wynosi ok. 2 zł. Dla kogoś, kto pij kawę od okazji do okazji, to dobre rozwiązanie. Jeśli jednak pijemy 2-3 kawy dziennie (lub więcej) koszty drastycznie wzrastają, a ta przyjemność z czasem staje się luksusem tylko dla nielicznych. Sytuacja przedstawia się jeszcze gorzej jeśli wzrosną ceny, wówczas producenci nie pozostawiają nam wielkiego wyboru. Kawę rozpuszczalną czy mieloną możemy w ostateczności zastąpić inną, tańszą. W przypadku kapsułek możemy, albo dostosować się do tego co dyktuje nam producent lub szukać internetowych promocji (a i tu trzeba liczyć koszty dostawy). Pamiętajmy, że taki ekspres czyścimy specjalnymi środkami. Od czasu wymaga również systematycznego odkarmienia, a to kolejne koszty.

Czy, aby w pełni zdrowa?

Niepodważalnym minusem tak zamkniętej kawy jest fakt, iż kapsułki zawierają szkodliwy dla zdrowia furan. Ich hermetyczność sprawia, że lotny furan nie ma mozliwości się uwolnić, a w wyniku działania gorącej wody i ciśnienia zostaje ekstrahowany do kawy. Na całe szczęście tuż po umieszczeniu napoju w szklance ilość tej substancji szybko wyparowuje i jeśli pozwolimy jej chwile odstać, nie będzie wpływała znacząco na nasze zdrowie, dlatego dajmy jej chwilę i cieszmy się z przyjemności, jaką daje nam kawa z ekspresu.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)