Drzwi - jakie wybrać?

Wybór dobrych drzwi powinien być przemyślaną decyzją. Szczególnie, że muszą być solidne, trwałe, estetyczne i funkcjonalne, a do tego wszystkiego idealnie jeśli nie zrujnują nam portfela. Ważne również by służyły nam przez wiele, wiele lat, przy bardzo intensywnej eksploatacji.

Wybór dobrych drzwi powinien być przemyślaną decyzją. Szczególnie, że muszą być solidne, trwałe, estetyczne i funkcjonalne, a do tego wszystkiego idealnie jeśli nie zrujnują nam portfela. Ważne również by służyły nam przez wiele, wiele lat, przy bardzo intensywnej eksploatacji.

Drzwi - jakie wybrać?

Fot. Depositphotos

Drzwi stanowią ważny element każdego wnętrza. Mamy do wyboru drzwi zewnętrzne (antywłamaniowe) oraz wewnętrzne (przesuwne, harmonijne, jedno- lub dwuskrzydłowe), równie ważne są dodatkowe akcesoria (klamki, zamki, rozety, szyby itp.) oraz fachowy montaż. Każdy typowy wzór drzwi możemy kupić w wersji pełnej i przeszklonej. Możemy też sami zaprojektować drzwi i zamówić je u producenta. Współcześnie produkowane drzwi można bez przeszkód czyścić, odnawiać, malować i konserwować. Jeśli znudzą nam się stare drzwi, a nie możemy kupić nowych, możemy je okleić wielokolorowymi foliami samoprzylepnymi.

Możliwości jest sporo, jednak przy kupnie szczególnie ważne jest by zwrócić uwagę na:

1.Wymiary (jaka ma być szerokość oraz wysokość drzwi. Wymiary muszą zapewnić wygodę i funkcjonalność – tak, by przez drzwi mogli przejść domownicy, ale również by można było wnieść przez nie wszelkie potrzebne sprzęty, meble itd.)

Przy zakupie, oprócz wymiaru światła otworu ościeżnicy, trzeba znać także grubość ściany, a przede wszystkim miejsce zamontowania zawiasów w ościeżnicy – od tego zależy, czy kupimy drzwi prawe czy lewe.

2.Sposób otwierania drzwi
- ważne czy drzwi będą otwierane do środka czy na zewnątrz. Obie opcje mają swoje wady i zalety:

Drzwi otwierane do środka - mają one zawiasy wewnątrz domu czy mieszkania, co zapewnia większe bezpieczeństwo. Poza tym próg ochrania dół drzwi przed podważeniem, a otwierając drzwi wejściowe nie musimy się wychylać. Z drugiej strony woda opadowa może spływać po drzwiach do wnętrza mieszkania, a drzwi łatwiej jest wyważyć niż te otwierane na zewnątrz.
Drzwi otwieranych na zewnątrz - trudniej je wyważyć, ale z kolei zawiasy znajdują się na zewnątrz i powinno się je maskować. Dużą zaletą tych drzwi jest ułatwianie ewakuacji w razie np. pożaru.

Należy się zastanowić czy drzwi mają być oszklone – czy chcemy dodatkowo doświetlić ciemne pomieszczenie czy zachować w pokoju atmosferę intymności.

3.Bezpieczeństwo -należy również wsiąść pod uwagę czy zapewnią nam odpowiednie bezpieczeństwo, czy będą miały dobrą izolację cieplną i akustyczną. Drzwi wewnętrzne powinny gwarantować prawidłową komunikację pomiędzy pomieszczeniami, zachowując jednocześnie funkcję izolacyjną.

4.Wybór koloru okleiny - czy ma być biała lub imitować szlachetny rodzaj drewna. Istotne jest również wypełnienie skrzydła drzwiowego, istotne w drzwiach częściowo przeszklonych. Może to być szkło płaskie, hartowane, ornamentowe w różnych kolorach, co ma istotny wpływ na wystrój wnętrza.

 

Drzwi zewnętrzne

Drzwi wejściowe to przede wszystkim bezpieczeństwo, powinny być solidne i antywłamaniowe. Co ciekawe taki wariant drzwi ma swoich zwolenników i przeciwników(Ci uważają, że drzwi to nie wszystko)
Co jest ważne przy wyborze odpowiednich drzwi wejściowych:
Należy zawsze wybierać takie modele, które mają odpowiednie atesty, blokady antywłamaniowe oraz fabrycznie zamontowane atestowane zamki. Obecnie jest wielu producentów drzwi i to właśnie ich powinniśmy odwiedzić w pierwszej kolejności. Oferują oni nie tylko sam produkt czyli drzwi z ościeżnicą, ale również usługę polegającą na ich wstawieniu, co w wypadku starych bloków mieszkalnych wcale nie jest takie proste i przekracza możliwości nawet bardzo zdolnej złotej rączki, więc czasem na prawdę warto skorzystać z fachowej pomocy. Ponieważ drzwi wejściowe to inwestycja nie na lata, ale na dziesiątki lat, nie ma tu co oszczędzać. Tym bardziej że naprawdę solidne i bezpieczne drzwi wejściowe można kupić tylko u renomowanych producentów.

Drzwi antywłamaniowe:
O antywłamaniowości drzwi świadczą konstrukcja i jakość wszystkich poszczególnych elementów wchodzących w skład zestawu do montażu stolarki drzwiowej, na który składają się: skrzydło drzwiowe, ościeżnica, zawiasy, okucia i zamki drzwiowe. W zależności od tego, jak silną ochronę domu czy mieszkania chce się uzyskać, montuje się drzwi klasy 3 lub 4. Drzwi niższych klas nie zabezpieczą w pełni mieszkania przed włamaniem.

Jak wybrać drzwi antywłamaniowe:

Ich podstawą jest stalowa rama wzmocniona poprzecznymi belkami ze stali hartowanej, z obu stron pokryta przeciwwłamaniową płyciną ze stalowej blachy. Warto zaznaczyć,że w drzwiach

Drzwi - jakie wybrać?

wyższej klasy jest to blacha dwuwarstwowa, w drzwiach klasy niższej jest to gruba płyta wiórowa. Przestrzenie między stalowymi kształtownikami wypełnione są materiałem izolującym cieplnie i akustycznie. Jeśli drzwi antywłamaniowe posiadają ozdobne okienka doświetlające przedpokój, to są to przeszklenia przeciwwłamaniowe.

Antywłamaniowe drzwi zewnętrzne zawiesza się na solidnych zawiasach czopowych z osłonkami. Obowiązkowo montowane są w wytrzymałej ościeżnicy, przytwierdzanej do ściany stabilnymi kotwami. Stalowe kotwy do ościeżnic mają dużą zaletę: można za ich pomocą precyzyjnie regulować odległość ościeżnicy od ściany, drzwi będą więc precyzyjnie umieszczone w futrynie. Są bardzo wytrzymałe, przejmują bardzo duże obciążenia poprzeczne, co udaremni próby wyważenia drzwi. W konstrukcję skrzydła drzwi antywłamaniowych wbudowany jest system rygli: sztab i bolców przeciwwyważeniowych, sterowanych centralnym zamkiem antywłamaniowym.
                                                                                                                                                        Fot. Zenseeker

Przykłady nowoczesnych drzwi wejściowych

Drzwi - jakie wybrać?

Fot. Amazon

Drzwi wejściowe- klasyczne (do domków i  i indywidualnych mieszkań)

Drzwi - jakie wybrać?

Fot. Budus

Modele 1, 2, to skrzydła płytowe, przylgowe o grubości 65 mm zbudowane z ramy drewnianej (dębowej w drzwiach dębowych, sosnowej w drzwiach sosnowych), wypełnionej materiałem termoizolacyjnym i okładzin ze sklejki wodoodpornej oklinowanej, 3 model dodatkowo z wytłoczonym wzorem nadający mu kunsztu i elegancji w ujmującej klasyce.

Drzwi wejściowe - klasyczne (idealne do mieszkań w blokach)

Drzwi - jakie wybrać?

Fot. Budus

1.Drzwi przeznaczone do stosowania jako drzwi wejściowe do mieszkań (przykładowo: wejście z klatki schodowej). Sprawdzona stabilna konstrukcja skrzydła, odporna na zmienne temperatury i różnice wilgotności między mieszkaniem a klatką schodową, zapewnia długoletnią i bezproblemową eksploatację drzwi.
2. Konstrukcja drewniana obłożona płytami HDF,odporne na: włamania w klasie "C",  obejmuje izolację ogniową oraz akustyczną
3.Skrzydło o grubości 56 mm zbudowane jest z blachy stalowej (grubości 0,5-0,7mm) pokrytej laminatem PCV w kolorach drewnopodobnych, wypełnione styropianem oraz wyposażone w dwa zamki w tym podklamkowy (na wkładkę zębatkową)

Dwuskrzydłowe drzwi wejściowe (do domu jednorodzinnego)Drzwi - jakie wybrać?

Fot. Promorr

Konstrukcja skrzydła drzwiowego jest ramiakowo-płycinowa, rama skrzydła wykonana jest z klejonki sosnowej, wypełnienie stanowi płycina wykonana ze sklejki, pokryta wysokiej jakości okleiną naturalną

 

Drzwi wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne nie tylko dzielą przestrzeń mieszkania. Odpowiednio dobrane nadają wnętrzu styl podobnie jak meble. W zależności od zasobności naszego portfela możemy kupić drzwi wewnętrzne z drewna litego, klejonego lub płyt drewnopochodnych, tzw. HDF. Możemy również wybrać drzwi pełne, ozdobione przykładowo witrażami lub częściowo lub w pełni przeszklone. Niezależnie od tego, z czego są zrobione, zawsze składają się z trzech podstawowych elementów: ościeżnicy zwanej potocznie futryną, skrzydeł i okuć (zawiasów, klamek i zamków).
W zależności od sposobu mocowania skrzydeł rozróżniamy:
Drzwi otwierane jedno- i dwuskrzydłowe, które mogą otwierać się w jedną stronę lub wahadłowo. Drzwi łamane (składane), których skrzydło jest podzielone na dwie, trzy lub cztery części.

Klasyczne warianty - przeszkolone

Drzwi - jakie wybrać?

Fot. Promar

Przeczytaj: Wybieramy drzwi. Pełne czy przeszklone?

Drzwi - jakie wybrać?

Fot. Bolzano

Nie są ani zbyt ekstrawaganckie ani zbyt proste. Są dokładnie w sam raz. Z bardziej ekskluzywnych modeli prezentujemy również drzwi dwu skrętne, które pozwalają na oszczędność miejsca, jednak nie nadają się dla wszystkich. Minusem, jest ich znacząca szczupłość przy przechodzeniu.

Zajrzyj: Drzwi na lata

Orginalne modele

Drzwi - jakie wybrać?

Fot. Bolzano

To przykład niezwykle oryginalnych modeli drzwi charakteryzujący się kilkoma otworami wewnątrz skrzydła. W zaokrąglonych i kanciastych otworach posiadają przeszklenie, płytę malowaną lub w okleinie HPL w kolorze stali nierdzewnej albo innego koloru.To również atrakcyjna propozycja dla tych, którzy lubią wyważony styl. Z bardziej ekskluzywnych modeli prezentujemy również drzwi dwu-skrętne, które pozwalają na oszczędność miejsca, jednak nie nadają się dla wszystkich. Minusem, jest ich znacząca szczupłość przy przechodzeniu.

Drzwi przesuwane

Idealne do małych pomieszczeń, w których normalne drzwi po otwarciu utrudniają poruszanie się lub uniemożliwiają racjonalne umeblowanie pokoju. Drzwi przesuwane są coraz popularniejsze. Obecnie ze względu na nowoczesne rozwiązania techniczne, które sprawiły, że otwierają się lekko, zapewniają dobrą szczelność i tłumią hałasy podobnie jak normalne drzwi, powoli zaczynamy do nich powracać. Ich montaż należy powierzyć specjalistom, gdyż nawet niewielkie błędy mogą sprawić, że będą nieszczelne lub trudne do zamknięcia/otwarcia.

Drzwi harmonijkowe kiedyś były dość rzadko stosowane, ze względu na kiepska jakość wykonania, mimo że w małych mieszkaniach sprawdzały się doskonale. Obecnie, podobnie jak w wypadku drzwi przesuwanych, nowoczesne materiały sprawiły, że są to estetyczne, trwałe i praktyczne rozwiązania. Jednak ciągle wisi nad nimi stara opinia bylejakości i nie są zbyt często stosowane, a szkoda, bo w wielu mieszkaniach rozwiązałyby wiele problemów z ustawieniem mebli czy innego typu zagospodarowaniem przestrzeni. To również bardzo nowoczesna forma aranżacji wnętrza.

Drzwi - jakie wybrać?

Fot.scmmcsources, Invado

Drzwi harmonijne

Skrzydło tworzą panele, które mogą być zawieszane osobno lub w całości. Pojedyncze lamele połączone są zawiasem sztywnym lub ruchomym. Ruchomy pozwala na wykonanie drzwi o dowolnej szerokości. Panele, z których wykonuje się drzwi harmonijkowe, mogą być pełne lub przeszklone. Wykorzystuje się szkło dzielone, metaliczne, mleczne lub witrażowe. Zamontowane drzwi z szybami w małych pomieszczeniach, pomogą je rozświetlić dodatkowo stwarzając wrażenie większej przestrzeni, dlatego często znajdują zastosowanie we wnękach, ciemnych narożnikach mieszkań, korytarzach, małych kuchniach lub garderobach.

Drzwi - jakie wybrać?

Fot. Oknoidrzwi

Swoją popularność drzwi harmonijne zawdzięczają nieograniczaniem powierzchni, w czasie gdy pozostają otwarte. Zsunięte na bok w harmonijkę lamele, zmniejszają jednak światło otworu drzwiowego – przeciętnie o jakieś 10 – 20 cm. Tak więc ruch paneli odbywa się dzięki specjalnym rolkom, zamieszczonym w górnej prowadnicy. Dolną szynę instaluje się tylko w przypadkach bardzo ciężkich drzwi. Pierwsze drzwi harmonijkowe przesuwały się ciężko, głośno, niejednokrotnie się zacinały, wypadały z prowadnic. Zjawiska te zostały wyeliminowane dzięki prowadnicom wykonywanym z aluminium lub stali.Najlepiej sprawdzają się szyny aluminiowe. Na chwilę obecną wraz z modelami przesuwnymi to jedno z lepszych rozwiązań dla małych pomieszczeń.

 

Akcesoria

 

Klamki i inne okucia drzwiowe są elementami które kupuje się na lata, a często czas ich eksploatacji równy jest czasowi mieszkania w danym domu czy mieszkaniu, dlatego należy wybierać rozwiązania sprawdzone, wykonane z dobrych materiałów, takich jak mosiądz lub ZnAl . W bardzo szerokiej ofercie, dostępnej w sklepach, marketach, hurtowniach i coraz popularniejszych sklepach internetowych można znaleźć bardzo duży wybór klamek i akcesoriów drzwiowych które nie koniecznie grzeszą jakością i stylem. Dlatego przy ich wyborze warto szukać specjalistycznych sklepów których asortyment jest dobrany, zarówno pod względem jakości, ceny jak i designu oferowanych produktów.

Zawiasy                                                                                                                               

Utrzymują skrzydło w należytym położeniu oraz umożliwiają jego otwieranie i zamykanie. Skrzydło drzwi zewnętrznych jest montowane na trzech zawiasach, dobranych do jego wagi i

Drzwi - jakie wybrać?

wielkości. Zawiasy zwane również okuciami drzwiowymi, pełnią bardzo istotną rolę, bo to na nich opiera się cały ciężar drzwi. Muszą więc być naprawdę mocne, wytrzymałe  i trwałe, bo dobrze by było, aby przez cały czas swojego działania funkcjonowały poprawnie. Nikt przecież nie lubi skrzypiących drzwi, ani zwichrowanych zawiasów.

Klamki i zamki                                                                                                                       Fot. Sparta
Podobnie jak w wypadku samych drzwi tak i tu istnieje podział na zamki i klamki do drzwi zewnętrznych i do wnętrz mieszkalnych. Te montowane w drzwiach zewnętrznych muszą być odporne na czynniki atmosferyczne (domy wolno stojące), zaś zamki posiadać atesty antywłamaniowe oraz być bardzo solidne wykonane, uniemożliwiając na przykład ich rozwiercenie. Te do wewnątrz rzadko są wyposażane w skomplikowane zamki podklamkowe, zwykle są to proste mechanizmy umożliwiające np. zamknięcie pokoju przed dziećmi. Jednak obecnie produkowane zamki do drzwi wewnętrznych, tak zwane podklamkowe, mają również możliwość założenia bębenka na bardziej skomplikowane zamki typu yeti.

Wyróżniamy rodzaje klamek:

 • Klamki dźwignie na kwadratowym szyldzie wykonywane zazwyczaj z błyszczących metali (brązu, mosiądzu itp.)
 • Klamki dźwignie na okrągłym szyldzie wykonywane z metali i materiałów sztucznych,
 • Z gałki drzwiowe
 • Z długim szyldem
 • Z krótkim szyldem

Klamki muszą być tak dobrane, aby komponowały się z wystrojem domu czy wnętrza mieszkania. Ogromna ich różnorodność z pewnością umożliwia dobranie takiego modelu, który zaspokoi gusta nawet najbardziej  wymagających estetów.

Ościeżnice do drzwi:

Framuga, jako widoczny element wystroju, powinna komponować się z wnętrzem. Poza wyborem estetyki warto zastanowić się nad jej odpornością na uszkodzenia mechaniczne i trwałością.

 

Ościeżnica to jeden z elementów wyposażenia wnętrza, który raz zamontowany pozostaje na wiele lat, a w przypadku ościeżnic drzwi zewnętrznych zwykle na stałe. O ile montaż i demontaż ościeżnicy wewnętrznej nie jest specjalnie skomplikowany dla średnio-zaawansowanego majsterkowicza, o tyle wymiana ościeżnic drzwi zewnętrznych jest trudniejsza i często wiąże się z uciążliwym remontem, połączonym ze skuwaniem warstw tynku w okolicy ościeża.

Rodzaje:                                                                                                                                            

 • Regulowane - dot. murów o standardowej grubości, a więc od 6 cm do 10cm
 • Stałe zw. blokowymi
 • Przylgowe - to standardowe rozwiązanie, w którym skrzydło drzwiowe nachodzi na ościeżnicę i do niej przylega
 • Bez przylgowe - w połączeniu z przeznaczonymi do nich drzwiami bezprzylgowymi, pozwalają osiągnąć ciekawy efekt dekoracyjny. Zamknięte drzwi chowają się w ościeżnicę tworząc z nią jednolitą płaszczyznę. Brak przylgi jest możliwy dzięki ukryciu zawiasów wewnątrz skrzydła drzwiowego.

Odbojniki:
Dodatki do drzwi - niepozorne elementy, które podnoszą funkcjonalność oraz bezpieczeństwo naszego mieszkania. Nieodzownym elementem jest również odbojnik, który uchroni ścianę i drzwi przed zarysowaniem. Możemy przykleić go w punkcie styku skrzydła ze ścianą lub zamontować na podłodze tak, aby ograniczał otwarcie skrzydła. Wielu z nas nie lubi trzaskających drzwi, w takim przypadku z pomocą przychodzi samozamykacz. To proste urządzenie, które dzięki specjalnemu siłownikowi wyhamowuje skrzydło i pozwala na delikatne zamknięcie.

Drzwi - jakie wybrać?

Fot. Sparta

Na rynku znajdziemy bardzo duży wybór dodatków do drzwi. Przed ich zakupem zawsze jednak warto wziąć pod uwagę ich funkcjonalność i to czy pasują do stylu naszego wejścia.

 

Montaż

Na początek warto przeliczyć siły na zamiary i odpowiedzieć szczerze na pytanie czy jesteśmy w stanie zamontować drzwi sami, czy posiadamy wiedzę i doświadczenie w stolarce budowlanej, które w tym przypadku są niezbędne. Jeśli mamy co do tego wątpliwości warto pozostawić montaż fachowej ekipie, co pozwoli nam spać spokojnie i da gwarancję prawidłowego zamontowania.

Montaż drzwi należy zacząć od przygotowania otworu, w którym będą one montowane. Usuwamy

Drzwi - jakie wybrać?

kawałki muru, czyścimy z kurzu, zwilżamy wodą. Najlepszy do tej czynności będzie płaski, szeroki pędzel o sztywnym i ostrym włosiu.
Wstawiamy ościeżnicę w przygotowany otwór, aby była stabilna przy kolejnych czynnościach, klinujemy ją drewnianymi kołkami z góry, z dołu oraz po bokach. Poziomicą ustalamy pion i poziom poszczególnych elementów.
Kolejnym elementem jest złapanie pionu, co jest szczególnie ważne, podobnie jak zachowanie kątów prostych pomiędzy nadprożem a słupami pionowymi ościeżnicy. Nie możemy się pomylić.
Następnie montujemy ościeżnicę w otworze, aby to zrobić wiercimy w niej otwory na kołki montażowe. Pamiętając przy tym o odpowiednim doborze grubości wiertła w stosunku do kołków.

Pamiętajmy, że głębokość wierconego otworu powinna być większa o 1-1,5 cm od długości kołka rozporowego. Otwory powinny być przynajmniej dwa: u góry i u dołu. Oba około 20 cm od krawędzi. Przez otwory montażowe w słupie ościeżnicy nawiercamy od strony zawiasów otwory w ścianie, w które wbijamy kołki rozporowe i dokręcamy je. Na lekki opór. Niezbyt mocno, żeby nie doszło do wygięcia ościeżnicy. Następnie uszczelniamy ją (dla pewności, w trzech miejscach) pianką montażową, co zapobiegnie uciekaniu ciepła z pomieszczenia (pamiętajmy o rozparciu ościeżnicy)
Nadmiar wyschniętej pianki odcinamy ostrym nożem, dla pewności możemy nałożyć na nią szpachelką silikon, co zabezpieczy szczelinę przed wniknięciem wody. W ościeżnicę wkręcamy zawiasy. Odczekujemy cztery dni i montujemy skrzydło drzwiowe.

Uważaj na:

Drzwi - jakie wybrać?

 • Prawidłowe wypoziomowanie ościeżnicy. Musi ona zachować kształt prostokąta, nie rombu. Niedokładne zamontowanie ościeżnicy uniemożliwi sprawne działanie drzwi.
 • Nie przesadzajmy z ilością pianki w trakcie wypełnienia szczelin. Jeśli wówczas nie zastosujemy rozpórek, wtedy rozprężająca się pianka może wygiąć słupy ościeżnicy.
 • Zarówno przy zastosowaniu listew jako rozpórek trzeba pamiętać o zabezpieczeniu słupów pionowych ościeżnicy. W tym celu na czoło rozpórek należy dać miękką podkładkę, np. grubą tekturę.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (12)
/rok temu
Jeżeli chodzi o zewnętrzne drzwi to stalowe są moim zdaniem najbardziej praktyczne, odporne na zabrudzenia, zimo, chłód. No tylko musi być zrobiony dobry montaż
/2 lata temu
dobry producent okien jest ważny, ale w moim odczuciu najwazniejszy jest dobry montaz czyli dobrej jakosci ekipa fachowcow
/2 lata temu
Przesuwane to tez jets właśnie dobra opcja, sama przeglądałam w ArtCore nie tak dawno różne modele. Mam wrażenie, że do garderoby idealnie się one nadają.
POKAŻ KOMENTARZE (9)