Drzwi funkcjonalne - o czym pamietać?

Moda na piękne, oryginalne skrzydła drzwiowe zagościła u nas na dobre. Warto jednak pamiętać, że przed funkcją dekoracyjną, drzwi mają kilka innych, ważniejszych zadań.
/ 04.01.2013 08:43

Moda na piękne, oryginalne skrzydła drzwiowe zagościła u nas na dobre. Warto jednak pamiętać, że przed funkcją dekoracyjną, drzwi mają kilka innych, ważniejszych zadań.

Drzwi funkcjonalne

Podstawowe dane, jakimi musimy dysponować w celu właściwego wyboru drzwi to: wielkość otworu ściennego, grubość ściany, w której drzwi mają być osadzone oraz kierunek ich otwierania. Jednak o funkcjonalności drzwi decyduje wiele innych czynników.

Spokój
- Najważniejsza oczywiście jest konstrukcja skrzydła drzwiowego- powinna być trwała i stabilna – zaznacza Adam Hucz z Invado. Szkieletem i podstawą drzwi jest rama, wykonana z drewna klejonego lub płyty MDF. Aby tzw. ramiak wzmocnić, umieszcza się w nim wypełnienie, które dodatkowo poprawia izolacyjność akustyczną i termiczną skrzydła drzwiowego. W tym celu, zwłaszcza w drzwiach o lekkiej konstrukcji, często stosowany jest „plaster miodu”- kartonowe wypełnienie, którego przekrój nasuwa skojarzenie z plastrami miodu.

Drzwi funkcjonalne

Materiał ten jest bardzo lekki i ma niewielką objętość, wyróżnia go również stosunkowo niska cena. - Jeśli jednak zależy nam na dobrej akustyczności pomieszczeń i ich odpowiednim ociepleniu, bardziej wskazane są drzwi wypełnione wiórową płytą otworową – przekonuje A. Hucz. Jej dodatkowymi zaletami jest wysoka stabilność i trwałość, a wewnętrzne otwory zapewniają lekkość całej konstrukcji. Dla wielu osób izolacyjność akustyczna, zwłaszcza w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy gabinet, ma kluczowe znaczenie. Na jej stopień wpływ ma kilka czynników. Poza omówionym powyżej wypełnieniem skrzydła drzwiowego, ogromną rolę odgrywa ich właściwe osadzenie i doszczelnienie. Aby dobrze chronić przed hałasem, drzwi nie powinny też posiadać otworów wentylacyjnych, ani przeszkleń. Szkło niestety nie stanowi dobrego izolatora dźwięku, dlatego w miejscach, gdzie szczególnie pragniemy ciszy i spokoju, ale i przytulnego ciepła, najlepiej sprawdzą się klasyczne drzwi pełne. Nie trzeba chyba dodawać, że równie ważne są kwestie związane z izolacyjnością samych ścian i okien.

Bezpieczeństwo
Dom ma przede wszystkim pełnić funkcje schronienia, dlatego projektując jego wnętrze, nie można zapominać o kwestiach bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o drzwi, problem ten dotyczy głównie skrzydeł przeszklonych. Stłuczenie się szyby w drzwiach nie należało kiedyś do rzadkości, stąd wątpliwości wielu osób, co do umieszczenia tego typu drzwi w mieszkaniu, gdzie są dzieci. - Szyby nowej generacji bardzo różnią się nawet od tych, sprzed kilku lat. Obecnie jako przeszklenia stosujemy szkło hartowane, czyli aż siedem razy bardziej wytrzymałe od tzw. szkła bezpiecznego. Oznacza to, że w przypadku stłuczenia szyby, rozbije się ona na drobne kawałki o zaokrąglonych, tępych krawędziach. Rozbicie szkła hartowanego jest zresztą bardzo trudne - wyjaśnia Adam Hucz. Skoro nowoczesne przeszklenia są bezpieczne, warto zastanowić się nad ich dodatkowymi zaletami. Potrafią one odmienić wnętrze, przepuszczając światło pomiędzy pomieszczeniami, rozjaśniają je i optycznie powiększają. Nie stanowiąc zagrożenia, potrafią nawet zwiększyć poczucie bezpieczeństwa. Nie jedno dziecko łatwiej zaśnie, widząc sączące się z pokoju rodziców przytłumione światło. A i rodzic będzie spokojniejszy, mogąc dyskretnie kontrolować, co dzieje się z jego pociechą.

Trwałość
Wszyscy wiemy, że zakup drzwi to poważne przedsięwzięcie- z reguły kupujemy je raz na kilkanaście- jeśli nie kilkadziesiąt lat. Dlatego obok różnych spraw związanych zarówno z funkcjonalnością, jak i estetyką, pytania o trwałość i wytrzymałość drzwi pojawiają się zawsze. Stabilna konstrukcja to podstawa. Nie mniejsze znaczenie ma jednak wykończenie drzwi. Farby i lakiery nie stanowią specjalnej ochrony przed urazami mechanicznymi. Najtrwalszym wykończeniem są laminaty- sztuczne okleiny, wyróżniające się wyjątkowo dużą odpornością na różnego typu uszkodzenia.
Zastanawiając się nad wyborem tych wymarzonych drzwi wewnętrznych, dobrze więc pomyśleć też o tym, aby służyły nam wiele lat, zapewniając spokój i bezpieczeństwo. I najlepiej dopiero po spełnieniu tych warunków, przejść do kwestii aranżacyjnych.

Źródło:Materiały prasowe
Fot. Invado.pl

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/10.01.2013 10:40
warto przeczytać :)