POLECAMY

Drewno łagodzi obyczaje

Mówi się, że drewno w domu ma właściwości uspokajające, łagodzi stres. I coś w tym niewątpliwie jest, bowiem ten znany od lat, tradycyjny materiał jest nie tylko ciepły, ale również zdrowy, tworzy w mieszkaniu optymalny mikroklimat i jest polecany dla alergików. W efekcie – lepiej się mieszka.
Mówi się, że drewno w domu ma właściwości uspokajające, łagodzi stres. I coś w tym niewątpliwie jest, bowiem ten znany od lat, tradycyjny materiał jest nie tylko ciepły, ale również zdrowy, tworzy w mieszkaniu optymalny mikroklimat i jest polecany dla alergików. W efekcie – lepiej się mieszka.

Podłogi z drewna są powszechnie uznawane za najbardziej eleganckie, nie tylko ze względu na naturalne walory drewna, ale również na to, że odpowiednio dobrane kształtują stylistykę wnętrza i niemal zawsze dobrze wyglądają. Nie bez znaczenia jest ich wysoka izolacyjność termiczna i akustyczna, trwałość i możliwość wielokrotnego odnawiania.
Wybór zarówno rodzajów podłóg drewnianych, jak i samych gatunków drewna jest na rynku ogromny. Planując urządzenie wnętrza, właśnie od podłogi powinniśmy zacząć aranżację. Możemy zdecydować się na klasyczny parkiet, mozaikę, parkiet przemysłowy z wąziutkich deszczułek, lite deski, ewentualnie drewniane panele. Już przez sam dobór kształtu i wielkości klepek parkietowych czy desek wpływamy na wygląd wnętrza. I tak – duże elementy, np. deski, wpływają na wizualne zmniejszenie pomieszczenia, nie nadają się więc do ciasnych mieszkań. W tych ostatnich znacznie lepiej wyglądają standardowe, około 20-centymetrowej długości klepki parkietowe. Istotny jest też kierunek ułożenia elementów. Wiadomo, że ułożone wzdłuż szerszej ściany optycznie wydłużą pomieszczenia i na odwrót.

Drewno łagodzi obyczaje

Na ostateczny efekt aranżacji wnętrza wpływ ma również dobór rodzaju drewna. Warto pamiętać o tym, że drewno o wyraźnym, nieregularnym rysunku usłojenia, a co za tym idzie zróżnicowanym wzorze podłogi, spowoduje, iż zdominuje ona wnętrze, niezależnie od preferowanego stylu. Mniej będą rzucały się w oczy gatunki „gładkie” typu buk czy klon. Te ostatnie dobrze harmonizują z wnętrzami w stylu nowoczesnym. Zwolennicy szeroko pojętej klasyki zapewne wybiorą drewno dębowe lub bukowe, ewentualnie rustykalną sosnę bądź świerk. W ostatnich latach dużą popularnością na rynku cieszą się podłogi z drewna egzotycznego - i nie bez powodu. Nie tylko bowiem przyciągają wzrok oryginalnym wybarwieniem, ale przede wszystkim mają bardzo dobre parametry techniczne. Wysoko oceniana twardość, a co za tym idzie trwałość podłóg egzotycznych, sprawiają, że drewno merbau, iroko, badi czy jatoba możemy zafundować sobie nawet w mocno uczęszczanych (przedpokój) czy narażonych na wilgoć (łazienka) pomieszczeniach.
Na stylistykę wnętrza ma jednak wpływ nie tylko sam dobór gatunku drewna, ale przede wszystkim sposób wykończenia podłogi. Pokryta lakierem będzie błyszcząca i łatwa do utrzymania w czystości. Dzięki takiemu wykończeniu łatwiej uzyskać „głębię” podłogi, uwidocznić dokładnie każdy szczegół rysunku drewna. Podłoga olejowana z kolei będzie matowa i nieco trudniejsza w utrzymaniu. Za to olej, wnikając głęboko w drewno, konserwuje je i impregnuje. Pozwala też zachować jego naturalną strukturę – dotykając drewna będziemy mogli wyczuć pod palcami jego słoje i sęki.

Proj. Sylwia Erol
Źródło: www.dobrzemieszkaj.pl

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)