Dom - oaza spokoju alergika

Kurz, roztocza, zarodki pleśni, chemikalia, sierść zwierząt – większość alergenów czyha na nas w domu i najbliższym otoczeniu. W połączeniu ze słabą wentylacją stają się dokuczliwym problemem i źródłem realnego zagrożenia dla zdrowia domowników. Czy istnieje sposób by nasz dom stał się miejscem wolnym od czynników negatywnie wpływających na stan naszego zdrowia?
/ 11.02.2008 15:03

Kurz, roztocza, zarodki pleśni, chemikalia, sierść zwierząt – większość alergenów czyha na nas w domu i najbliższym otoczeniu. W połączeniu ze słabą wentylacją stają się dokuczliwym problemem i źródłem realnego zagrożenia dla zdrowia domowników. Czy istnieje sposób by nasz dom stał się miejscem wolnym od czynników negatywnie wpływających na stan naszego zdrowia?

Alergia to choroba XXI wieku, która cały czas się nasila, szczególnie w krajach rozwiniętych. Alergenem może być niemal wszystko, a najczęstszymi objawami alergii są: sezonowy katar sienny, całoroczny nieżyt nosa, astma, pokrzywka czy alergiczne, kontaktowe zapalenie skóry. Co piąta osoba ma katar sienny, co piąte dziecko w wieku szkolnym ma astmę, co szóste - choruje na alergiczne zmiany skórne, a co dwudziesta osoba ma napady pokrzywki. Dodatkowo niepokojący jest fakt, iż leczenie alergii jest trudne i musi być wielokierunkowe.

W rozwoju alergii duży udział mają czynniki środowiskowe - ogromną rolę odgrywają współczesne zanieczyszczenia. Wyziewy z elektrowni czy silników wzmagają objawy u chorych na astmę i katar sienny. Niebagatelną rolę w nasilaniu się alergii odgrywają także zanieczyszczenia domowe: kurz, preparaty czyszczące, rozpuszczalniki, aerozole, kosmetyki, wyziewy z kuchni, dym z papierosów. Najbardziej pospolitymi alergenami są odchody roztoczy kurzu domowego (astma, katar sienny), pyłki traw i drzew (katar sienny, astma), zarodniki pleśni (katar sienny, astma), czy też składniki sierści zwierząt domowych (katar sienny, astma, zmiany skórne).

Dom - oaza spokoju alergika

Pierwszą, naturalną reakcją jest próba odizolowania pomieszczeń od otoczenia, w nadziei na ograniczenie napływu alergenów. Niestety szczelne okna i drzwi, blokując napływ świeżego powietrza, najczęściej tylko pogarszają sytuację. Okazuje się, że jedynie sprawnie działający i odpowiednio zaprojektowany system wentylacyjny jest w stanie przynieść wyraźną ulgę. Co ciekawe system wentylacji mechanicznej nawiewno - wywiewnej z odzyskiem ciepła firmy DOSPEL, jest idealnym rozwiązaniem dla większości alergików, bez względu na rodzaj alergii na jaką cierpią.
W wypadku alergii powodowanej przez czynniki występujące na zewnątrz budynków, np. pyłki roślin, najistotniejszy jest fakt, że całkowita wymiana powietrza w pomieszczeniach odbywa się przy zamkniętych oknach i poprzez system filtrów. Standardowo stosowany filtr EU3 można sezonowo lub na stałe wymienić na filtr klasy EU7 wychwytujący znaczną większość zanieczyszczeń. Dzięki temu domownicy oddychają powietrzem świeżym, czystym i wolnym od większości alergenów.
Jeżeli mamy do czynienia z alergią na czynniki występujące bezpośrednio w pomieszczeniach, takie jak kurz, roztocza, chemikalia, odpowiednia wentylacja jest tym bardziej istotna. System wentylacyjny dostarcza czyste i przefiltrowane powietrze do sypialni i pokoju dziennego, jednocześnie transportując na zewnątrz zużyte powietrze z kuchni, łazienki czy toalety. W ten sposób w pomieszczeniach, w których przebywamy najczęściej stężenie alergenów jest najmniejsze.

Bez względu na rodzaj alergii niesłychanie istotny jest poziom wilgotności w pomieszczeniach. Jeżeli wilgotność przekracza 60% gwałtownie rozwijają się pleśnie i grzyby, lawinowo wzrasta stężenie ich zarodników w powietrzu, powodując nasilenie się reakcji alergicznych. Wilgotność poniżej 40%, występująca w większości domów w okresie grzewczym, powoduje wysychanie błon śluzowych i zauważalny spadek komfortu. Zastosowanie systemu wentylacji z odzyskiem ciepła firmy DOSPEL powoduje, że wilgotność powietrza utrzymuje się w przedziale od 40% do 60%, w którym czujemy się najlepiej.

Sercem systemu wentylacji mechanicznej nawiewno – wywiewnej firmy DOSPEL jest centrala wentylacyjna DAYTONA. Składa się ona z wentylatorów, filtrów i wymiennika ciepła popularnie zwanego rekuperatorem. W centrali DAYTONA zastosowano wymiennik krzyżowy, którego sprawność sięga powyżej 90% gwarantując niskie koszty eksploatacji. Urządzenie to pozwala na płynną regulację wszystkich podstawowych parametrów i idealne dostosowanie wydajności systemu COMFORT do potrzeb i oczekiwań użytkownika. Dostarczany w komplecie elektroniczny panel sterujący daje możliwość wygodnej zmiany ustawień. Najbardziej kompleksowym rozwiązaniem jest system COMFORT MAX, stanowiący połączenie wentylacji z odzyskiem ciepła i gruntowego wymiennika ciepła (GWC). Wyróżniony medalem na MTP system COMFORT MAX wykorzystuje do wstępnego ogrzania powietrza w okresie zimowym darmowe ciepło zgromadzone w ziemi. Co ciekawe latem ten sam system wstępnie schładza powietrze pełniąc funkcję ekologicznego klimatyzatora.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/07.03.2018 12:28
Oj zgadzam się alergicy mają bardzo ciężkie życie! Niestety czasami muszą bardzo uważać na wszystko. Wydaje mi się, że niektóre alergie biorą się z zanieczyszczonego powietrza. Dlatego dobrze za w czasu mieć ozonemask.pl/maski-casual/ taką maskę by oddychac swiezym powietrzem.
/23.06.2008 12:12
Alergicy naprawde mają trudne życie. Muszą zawsze dbać dużo o dom żeby nie pojawiał się kurz i różne bakterie itp. Polecam do tego Mogio znajdą sie tu sprzęty w sam raz do domu alergików:)
/25.04.2008 15:16
Moje doświadczenie każde mi polecić do domu dla wszystkich alergików odkurzacze bezworkowe z filtrem wodnym. My od roku sprzątamy Thomasem modelem Twin TT Aquafilter i nie wyobrażam sobie swojego życia teraz bez niego. Chodziłabym po domu cały czas z załzawionymi oczyma i z chusteczką przy nosie.