Dom nie tylko do mieszkania

Coraz więcej osób zamiast tracić czas na dojazd na siłownię, do biblioteki lub kina woli zostać w domu. Nie oznacza to jednak, że rezygnują z ćwiczeń i ulubionych form rozrywki.
/ 03.07.2007 23:06

Coraz więcej osób zamiast tracić czas na dojazd na siłownię, do biblioteki lub kina woli zostać w domu. Nie oznacza to jednak, że rezygnują z ćwiczeń i ulubionych form rozrywki.

Indywidualne pomieszczenia specjalistyczne to najnowszy trend brany pod uwage przy projektowaniu domu. Współczesne domy muszą spełniać wiele funkcji i odpowiadać potrzebom domowników. Właściciele chcą mieć pewność, że budując swoje wymarzone cztery kąty, tworzą kompleksowe budynki nie tylko do mieszkania, ale także miejsce rekreacji i rozrywki dla wszystkich członków rodziny. Odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie inwestorów w tym zakresie, w naszym katalogu Domy Które Kochacie proponujemy wiele rozwiązań uwzględniających pomieszczenia rekreacyjne. Decyzja o umieszczeniu w projekcie piwniczki na wina, domowej sali kinowej czy sauny zależy od stylu życia całej rodziny jak i potrzeb poszczególnych domowników.

Dom nie tylko do mieszkania

Po pierwsze relaks, czyli kino domowe

Własne kino w domu to idealny sposób na miłe spędzenie deszczowego wieczoru w towarzystwie ulubionych aktorów. Film oglądany na dużo większym niż zwykły telewizor ekranie, w dowolnie wybranym czasie to przyjemność, na którą decyduje się coraz więcej osób budujących nowy dom. Dlatego też przy zakupie projektu warto zastanowić się nad możliwością przeznaczenia jednego pomieszczenia na własny pokój filmowy. Po pierwsze należy zwrócić uwagę na wielkość takiego pomieszczenia, ponieważ od tego zależy jak duży ekran możemy zamontować. Po drugie warto obliczyć jego optymalną długość – tutaj pomocne będą opinie ekspertów, którzy radzą by odległość pomiędzy fotelami, a ekranem stanowiła minimum podwójną szerokość ekranu. Należy też pamiętać, że najlepsze będzie pomieszczenie bez okien, w którym należy zapewnić odpowiednią wentylację. Warto unikać budowania pokoju na planie kwadratu, ponieważ ten kształt zakłóca odpowiednie rozchodzenie się dźwięku.

Po drugie pasja, czyli piwnica na wino

Prawdziwy koneser i kolekcjoner powinien wiedzieć, że piwniczka na wina musi być specjalnie przygotowana. Takie miejsce powinno mieć przepuszczającą podłogę wysypaną żwirem, uszczelnione ściany i sufit. Bardzo ważny jest system utrzymujący stałą temperaturę – wino powinno być przechowywane w temperaturze stałej 13 – 15° C. Zła temperatura może zaburzyć proces dojrzewania wina, doprowadzić do zmian w zapachu i smaku. Optymalny poziom wilgotności powietrza powinien wynosić 70%. W pomieszczeniu należy więc zainstalować odpowiedni system wentylacyjny. Nadmiar światła niekorzystnie wpływa na wino, ponieważ prowadzi do wytworzeniu się w winie związków siarki. Istotne jest zatem utrzymywanie w piwnicy stałych warunków, dzięki czemu kolekcja będzie mogła być bezpiecznie przechowywana przez lata.

Po trzecie zdrowie, czyli siłownia i sauna

Utrzymanie ciała w dobrej kondycji nie musi oznaczać wyjazdu do klubu fitness każdego dnia. Dzięki zaprojektowaniu specjalnego pokoju lub nawet części domu i zakupu odpowiedniego sprzętu do ćwiczeń można spalać zbędne kalorie w domu bez spalania coraz droższej benzyny stojąc w korkach.
Przy projektowaniu domowej siłowni najważniejszą decyzją jest wybór odpowiedniej lokalizacja – takie pomieszczenie powinno znajdować się w miejscu gdzie będzie można spokojnie, nie przeszkadzając nikomu, pracować nad kształtem sylwetki. Warto również zaprojektować w pobliżu łazienkę, aby zapewnić wszystkim domownikom poczucie komfortu. Pomieszczenie do ćwiczeń podobnie jak pokój kinowy musi mieć dobrą wentylację, która dostarcza na bieżąco świeże powietrze. Jeżeli pomieszczenie ma też pełnić funkcję miejsca do ćwiczeń fitness warto wybrać pokój w kształcie prostokąta, dzięki czemu jego część może stanowić miejsce na ruch bez użycia przyrządów. Jeżeli nasze dzieci uczą się tańca ten pokój może być doskonałym miejscem ćwiczeń. Wystarczy zamontować lustra i drążek. Dzięki temu będą mogły oddawać się pasji i doskonalić umiejętności w domowym zaciszu.
Jeżeli nie mamy czasu i ochoty na wyczerpujące ćwiczenia możemy się zrelaksować i odprężyć, wzmacniając równocześnie system odpornościowy organizmu w domowej saunie. Planując rozkład swojego domu stosunkowo łatwo jest wygospodarować odpowiednie pomieszczenie na saunę lub zespół pomieszczeń na kompleks rekreacyjny. Sauna może być zlokalizowana przy domowej siłowni, łazience lub w wydzielonej części sypialni. Właściwa lokalizacja sauny, dostosowana do trybu i upodobań domowników czyni ją funkcjonalną i wygodną.

Po czwarte radość, czyli pokój zabaw dla dzieci

Specjalne miejsce przeznaczone dla dzieci do zabaw czy gier i rozwijania młodej wyobraźni staje się ważnym elementem nowo budowanych domów. Coraz więcej osób uważa, że sypialnia lub pokój dzienny spełniają określone funkcje i nie są dobrym miejscem dla nieskrępowanych dziecięcych zabaw. Wyznaczone przez rodziców jedno miejsce gwarantuje dzieciom wolną przestrzeń i dostarcza narzędzi potrzebnych do inspirowania zabaw i rozwijania kreatywności. Pokój zabaw dla dzieci jest wspaniałym miejscem gdzie dzieci mogą rysować po ścianach pokrytych specjalną tapetą łatwą do czyszczenia, a rozrzucone zabawki nie muszą być każdego dnia układane na półkach. Ważne jest również by uzyskać odpowiednią równowagę między wolnością twórczą dziecka, a funkcjonalnością takiego pomieszczenia. Wielkość, kształt i wystrój pokoju powinien odpowiadać charakterowi i potrzebom rozwojowym dziecka. Warto uwzględnić wiek dziecka i pamiętać, że z czasem jego preferencje ulegną zmianie, więc pokój zabaw powinien być łatwy do modyfikacji.

...i praca też, czyli biuro w domu
Decyzja o przeznaczeniu części domu na miejsce do pracy musi być odpowiednio przemyślana. Gabinet do pracy jest doskonałym pomysłem dla każdego, kto na kilka godzin dziennie potrzebuje cichego i spokojnego miejsca do pracy. Najlepiej umieścić taki pokój daleko od kuchni i pokoju dziennego. Warto też pomyśleć o naświetleniu i odpowiedniej wentylacji. Warto jednak zaznaczyć, że nawet najlepiej zaprojektowane domowe biuro nie będzie optymalnie wykorzystane jeżeli będzie ulokowane w złym miejscu. W przypadku, gdy taki pokój ma być miejscem spotkań z klientami biznesowymi musi być trwale oddzielony od reszty domu. Oznacza to zaprojektowanie niezależnej struktury biurowej z osobnym wejściem tylko dla klientów. W takiej sytuacji należy też zadbać o oddzielenie hałasów pomiędzy częścią mieszkalną, a tą, która przeznaczona jest do pracy i spotkań.
Umieszczenie biura w nowym domu pozwala zastosować rozwiązania architektoniczne które jednocześnie ułatwią pracę i życie w domu. Nie zawsze jednak można wszystko dokładnie zaplanować, dlatego warto odpowiedzieć sobie na pytania: Czy zawsze będę pracował w domu? Co można zrobić z pomieszczeniem gdy biuro nie będzie już potrzebne? Jak można łatwo powiększyć obszar do pracy?

Wybierając odpowiedni projekt i decydując się na adaptację kilku pokoi na specjalistyczne pomieszczenia mamy pewność, że dom nie będzie statyczną budowlą, ale przyjazną i komfortową przestrzenią życiową dla całej rodziny.

architekt Leszek Szymula, Biuro Projektów ARCHON+
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/12.06.2012 00:15
fajnie by było coś takiego zrealizować i być może niedługo sprawa nabierze tempa bo kredyt w getinie przyznany :)