Parawan nawannowy fot. Adobe Stock

Parawan nawannowy przyda się w każdej łazience

Parawan nawannowy przyda ci się bardziej, niż myślisz. Dodaje łazience estetyki, a przy tym ochroni podłogę przed zachlapaniem podczas kąpieli.
Wioletta Górecka / 18.08.2019 19:45
Parawan nawannowy fot. Adobe Stock

Któż nie lubi kąpać się w wannie? Często jednak ze względów ekonomicznych i czasowych szybciej jest wziąć prysznic, niż zanurzać się na długie minuty w pianie. Chcąc jednak skorzystać z prysznica nie musisz mieć osobnego brodzika. Parawan nawannowy pozwoli na wykorzystanie w tej roli wanny - bez zalewania łazienki! 

Na skróty:

  1. Zastosowanie parawanu
  2. Typy parawanów
  3. Materiały wykonania
  4. Parawan jako element aranżacji 

Zastosowanie parawanu nawannowego

Nowoczesny, estetyczny i praktyczny - tak w trzech słowach można określić parawan nawannowy. To szklana (lub rzadziej: plastikowa) ścianka zamocowana na jednym z boków wanny.

Do wyboru są ścianki nieruchome (do połowy lub trzech czwartych długości boku wanny), jak i te rozsuwane - można domknąć je na całą długość. Zapobiegają rozlewaniu się wody w czasie kąpieli lub prysznica, a dodatkowo stanowią elegancką ozdobę łazienki. Jednocześnie ukrywają zawartość wanny (np. ustawione kosmetyki).

Typy parawanów nawannowych

Do wyboru jest kilka rodzajów parawanów:

  • wahadłowe - otwierają się jak klasyczne drzwi, do wewnątrz wanny lub na zewnątrz
  • harmonijkowe - składają się w harmonijkę. Do ich zamontowania zwykle nie potrzeba prowadnic, są więc całkowicie bezinwazyjne
  • przesuwne - działają podobnie do drzwi przesuwnych, a więc jedno skrzydło przesuwa się po prowadnicach i chowa się równolegle do drugiego. 

Typ i rozmiar parawanu dobiera się w zależności od stylistyki i rozmiaru łazienki. Przy dużej powierzchni można pozwolić sobie na skrzydło większe i np. zdobione. Rozwiązaniem najbardziej praktycznym do małej łazienki są parawany harmonijkowe - po złożeniu zajmują najmniej miejsca i są bardzo dyskretne. 

7 gorących trendów w aranżacji łazienek, które będą modne przez lata

Z czego wykonane są parawany na wannę?

Standardowe parawany mają zwykle od 70 do 180 cm szerokości i od 140 do 200 cm wysokości. Wybierać można spośród gotowych wymiarów, bądź też zamówić parawan docięty na wymiar (to rozwiązanie przydaje się przy niestandardowych wannach i łazienkach). 

Parawany wykonane są najczęściej ze szkła hartowanego lub plastiku, odpornego na uszkodzenia i osadzanie się kamienia. 

Parawan nawannowy jako element dekoracyjny?

Parawan będzie pasował do każdej łazienki - dużej i małej, utrzymanej w stylistyce klasycznej i nowoczesnej. Skomponuje się zarówno z minimalistycznym wystrojem, jak i z awangardową aranżacją. 

Nawet, jeśli masz niewielką łazienkę, nie obawiaj się, że parawan zabierze w niej miejsce - wystarczy, że dobierzesz odpowiedni rozmiar i minimalistyczną formę. Parawan pozwala dodatkowo wyodrębnić prywatny kącik w nawet najmniejszym pomieszczeniu. 

Zobacz więcej na temat aranżacji łazienek:
Szukasz pomysłów na aranżację łazienki? Sprawdź pomysły IKEA!
Projekt łazienki za darmo? Sprawdź, jak to zrobić!