Co musisz wiedzieć o kuchennym sprzęcie AGD

Wybierając kuchenne sprzęty warto wziąć pod uwagę kilka istotnych informacji. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy ich wyborze i jak umiejętnie je stosować, by w pełnej sprawności służyły nam przez lata.
/ 08.04.2013 06:25

Wybierając kuchenne sprzęty warto wziąć pod uwagę kilka istotnych informacji. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy ich wyborze i jak umiejętnie je stosować, by w pełnej sprawności służyły nam przez lata.

Wszystko co musisz wiedzieć o sprzęcie AGD

Dzięki nowoczesnej technologii nasze mieszkanie staje się jeszcze bardziej funkcjonalne i do tego również - coraz bardziej oszczędne. Jednak nie sztuką jest wydać na kuchenne AGD majątek, ponieważ nie zawsze cena sprzętu idzie za jego jakością (choć w dużej części tak właśnie bywa). Sztuką jest natomiast wybrać taki model, który będzie posiadał wszystkie niezbędne dla nas funkcje, z których faktycznie będziemy korzystać. Niestety jak się okazuje marka marce nie równa. Zebranie przed zakupem kilku niezbędnych informacji o danym produkcie pozwoli nam uniknąć niepotrzebnych nerwów i późniejszych niejasności w użytkowaniu sprzętu.

O tym musisz wiedzieć:

 

Okap

Co musisz wiedzieć o kuchennym sprzęcie AGD

Zaleta: niezwykle ważny, choć często niedoceniany element kuchni (niezbędny przy kuchni otwartej). Chroni nas, meble oraz sprzęty domowe przed zanieczyszczeniami powstającymi podczas przygotowania posiłków, szczególnie tych smażonych. Warto go mieć i z niego korzystać.

Najpopularniejsze i najtańsze są modele uniwersalne. W nowoczesnych kuchniach idealnie sprawią się również modele do zabudowy - przyścienne, np. szafkowe lub kominowe. Jeśli kuchenka nie stoi przy ścianie ciekawym rozwiązaniem jest okap wyspowy.       

Wada: okap, aby był w pełni sprawny, wymaga niestety częstego czyszczenia i konserwacji, wymiany filtrów lub mycia ich specjalistycznymi preparatami.

Przy zakupie koniecznie zwróć uwagę na:

 • Filtr w jaki jest wyposażony - jak często je wymieniać i ile kosztują?
 • Dopasowanie do gabarytów kuchenki np. jeśli kuchenka ma kubature 50 m3 wyciąg musi mieć wydajność 300m3/h - wspomnianą kubaturę mnożymy przez sześć, ponieważ w ciągu godziny okap powinien sześciokrotnie przefiltrować całe powietrze. Za duża filtracja jedynie wychłodzi mieszkanie.
 • Natężenie hałasu - przeciętna głośność powinna wahać się między 50-60dB.
 • Udogodnienia - niektóre okapy wyposażone są w czujniki ruchu lub pary i włączają się lub wyłączają, kiedy zbliżamy lub oddalamy się od strefy kuchennej.

Fot. furniture.trendzona.com

 

Płyta grzewcza

Co musisz wiedzieć o kuchennym sprzęcie AGD

 • Na rynku mamy kuchenki - gazowe, elektryczne lub kombinowane, a więc gazowo-elektryczne.
 • Zaletą płyt gazowo- elektrycznych jest posiadanie dwóch palników gazowych i dwóch elektrycznych. W razie awarii jednego źródła energii nadal można z niej korzystać.
 • Płyty elektryczne dzielimy m.in. na najprostsze żeliwne po coraz popularniejsze płyty ceramiczne (np. gazowo- ceramiczne lub ceramiczno-indukcyjne).
 • Najnowszym rozwiązaniem technologicznym są płyty indukcyjne - wyróżnia je wysoka wydajność i oszczędność energii. Niektóre modele z "zimną płytą", dzięki zjawisku indukcji ferromagnetycznej pochłaniają pole magnetyczne, w wyniku czego nie ma niebezpieczeństwa poparzenia, ponieważ podgrzewa się jedynie dno naczynia. Minusem jest fakt, iż wymaga zakupu specjalnie dostosowanych garnków z grubym dnem dającym się namagnesować.                                                                                                                            Fot.housetohome.co.uk.
 

Chłodziarko - zamrażarka

Co musisz wiedzieć o kuchennym sprzęcie AGD

Lodówka połączona z zamrażarką? To już uniwersalne rozwiązanie, stosowane praktycznie w każdym domu. Mało kto decyduje się na osobny zakup lodówki lub zamrażarki. Wyjątkiem najczęściej jest mieszkanie studenckie lub bardzo mały metraż. Jednak jeśli zależy nam na praktyczności i oszczędności w cenie, warto wybrać chłodziarko-zamrażarkę.

Kupując urządzenie chłodnicze, warto zwrócić szczególną uwagę na:
Energooszczędność - oznaczone literami od A do G, gdzie A to najwyższa efektywność, a G -najniższa. Najbardziej oszczędne są symbole A+ oraz A++.

Zdolność zamrażania i klasę zamrażalnika, określa się symbolami gwiazdek:
* temperatura poniżej -6°C (żywność przechowuje się nie dłużej niż 2-3 tygodnie)
** temperatura poniżej -12°C (żywność mrożoną i głęboko mrożoną przechowujemy od tygodnia do miesiąca)
*** temperatura poniżej -18°C (przechowywanie do 12 miesięcy)
**** temperatura -24°C (przechowywanie możliwe rok i więcej)

W nowoczesnych chłodziarkach znajdziemy również modele ze specjalną komorą przedłużającą świeżość produktów tzw. BioFresh, gdzie żywność znacznie wolniej traci witaminy i dłużej zachowuje walory smakowe. Aby ułatwić sobie pracochłonne odmrażanie warto wybrać sprzęt, który posiada system automatycznego odszraniania NoFrost.

Fot. furniture.trendzona.com

 

Zmywarka do naczyń

Co musisz wiedzieć o kuchennym sprzęcie AGD

To nowoczesne i niezwykłe urządzenie na stałe zagościlo w naszych domach. To spora oszczędność czasu i pieniędzy. Nowoczesne modele posiadają zwykle kilka różnych programów. Warto dobrze się im przyjrzeć i zastanowić, z których będziemy z pewnością korzystać:

 • W codziennym użytkowaniu wykorzystuje się zwykle 2-3 programy. Bardzo przydatną funkcją może okazać się np. pół załadunku. Niektóre modele pozwalają myć naczynia tylko w górnym koszu, zaś w innych w dolnym.
 • Inne funkcje to: opóźniony start, który pozwoli włączyć zmywarkę w wybranym czasie, blokada przed dziećmi, wykorzystanie pary wodnej czy dynamicznego suszenia.

Do większości modeli zmywarek, dla wygody i zwiększonej funkcjonalności można dokupić np.: uchwyty do mycia długich noży, wysokich wazonów, butelek, kieliszków, szklanek oraz zastawy dziecięcej. W ofercie znajdziemy również głowicę do mycia blach, dodatkowy koszyk na sztućce czy kasetę do srebrnych sztućców. Te już bardzo luksusowe modele są wyposażone w wewnętrzne oświetlenie, które ułatwia układanie i wyjmowanie naczyń, jest też imponującą dekoracją.           Fot. appliancist.com       

Na rynku jest cała gama zmywarek zarówno zabudowanych jak i wolnostojących. Nowoczesne modele są zwykle tak "kompaktowe", że z pewnością zmieszczą się w większości kuchni. Jednak, gdy do kuchni są zamawiane nowe meble na wymiar, ze względów estetycznych, warto wybrać urządzenie do zabudowy. Fronty takich modeli wykańcza się płytą meblową albo rzadziej stosowanymi dekoracyjnymi panelami z oferty producentów. Niestety, pamiętajmy, że jak każde urządzenie AGD w zabudowie, może stworzyć problem przy ewentualnej konserwacji lub wymianie.

Czy wiesz: Czego nie można myć w zmywarce?

 

Mikrofalówka

Co musisz wiedzieć o kuchennym sprzęcie AGD

Cenimy ją za oszczędność czasu oraz możliwość przyrządzania potraw z obniżoną zawartością tłuszczu. Najkorzystniej wybrać konwekcyjną kuchenkę mikrofalową, która sprytnie łączy cechy kuchenki konwekcyjnej i mikrofalowej.

Daje mozliwość przyrządzenia potraw:

 • Tylko z wykorzystaniem mikrofal
 • Najpierw z wykorzystaniem mikrofal a następnie konwekcji
 • Najpierw z użyciem konwekcji, a później mikrofal
 • Tylko za pomocą konwekcji
 • Jeśli posiada funkcję kombi - można jednocześnie użyć funkcji mikrofal i grilla

Do gotowania konwekcyjnego należy wybrać naczynia żaroodporne. Należy dokładnie przestrzegać zalecenia producenta (zwykle jeśli nadają się do mycia w zmywarce, można z nich również korzystać w kuchenkach mikrofalowych - z wyjątkiem naczyń wykonanych z melaminy, które w mikrofalówce mogą się odkształcić).

Warto wiedzieć - oprócz funkcji związanych bezpośrednio z przygotowaniem potraw, nowoczesna mikrofalówka może posiadać również funkcje dodatkowe: może to być blokada rodzicielska, opóźniony start, oraz samoczyszczenie. Blokada rodzicielska uniemożliwia włączenie mikrofalówki przez dzieci. Uruchamia się ją najczęściej poprzez wciśnięcie odpowiedniej kombinacji przycisków. Opóźniony start to idealne rozwiązanie jeśli chcemy przygotować posiłek o określonej porze. Samoczyszczenie polega na wytworzeniu w środku mikrofali ciśnienia pary, wytworzonej z dodatkowego pojemnika z wodą. Proces czyszczenia trwa zwykle kwadrans i powoduje usunięcie z wnętrza kuchenki tłuszczu i innych zabrudzeń. Szybko i skutecznie.

Fot. countryliving.com

 

Mikser

Co musisz wiedzieć o kuchennym sprzęcie AGD

Mikser - dziś już obowiązkowy rezydent kuchenny. Znacząco usprawnia prace w kuchni - jest mały, poręczny i szybki. Jego zróżnicowana cena pozwala na wybranie odpowiedniego na zasobność portfela. Większość z nich posiada liczne końcówki, które można podzielić na trzepakowe i haczykowe oraz na:

 • Standardowe – zbudowane z cienkich drucików połączonych ze sobą krzyżowo. Są najpopularniejsze.
 • Z szeroką taśmą – od standardowych mieszadeł różnią się szerokością drucików. Według producentów szeroka taśma pozwala szybciej i dokładniej wymieszać produkty (dzięki szerokiej taśmie mieszadła mają większą powierzchnię do rozbijania grudek ciasta).
 • Gruszkowe (balonowe) –  kształtem przypominają owoc gruszki (zwężane u góry, rozszerzane u dołu). Taki kształt według producentów pozwala na precyzyjne wymieszanie składników znajdujących się na spodzie naczynia.
 • Powyginane – na pierwszy rzut oka w swoim kształtem przypominają standardowe mieszadła, które ktoś "zepsuł". Druciki zostały w nich specyficznie powyginane w różne strony (też do środka). Według opinii producentów nietypowy kształt tych mieszadeł pozwala na jeszcze dokładniejsze wymieszanie składników (grudki ciasta rozbijają się o druciki w różnych płaszczyznach).

Przy wyborze miksera, dobrze jest kierować się jego mocą i zastanowić się z jakiś funkcji faktycznie będziemy korzystać.

Fot. overstock.com

 

Termomiks

Co musisz wiedzieć o kuchennym sprzęcie AGD

Nazywany "najmniejszą kuchnią świata". To doskonałe rozwiązanie dla osób, które od zwykłego miksera oczekują jeszcze więcej. Choć nie należy do najtańszych (drobnych) sprzętów kuchennych, warto się na niego szczególnie zdecydować, jeśli cenimy kuchenny minimalizm i zakup kilku urządzeń do przygotowywania posiłków jedynie zagraca nam mieszkanie. Zamiast wydawać mniejsze sumy na kilka urządzeń, warto zdecydować się na jedno, wielofunkcyjne, które zaspokoi nasze potrzeby na wielu płaszczyznach.

Warto wspomnieć, ze termomiks wyposażony jest najczęściej dodatkowo w wagę, zegar oraz przystawkę do gotowania na parze. Nowoczesne modele mają również istotną funkcję samoczyszczenia.

Termomiks posiada takie funkcje jak:

 • Rozdrabnianie (warzyw, owoców, mięs)
 • Tarcia (suchego pieczywa, serów)
 • Mielenia (orzechów, zbóż)
 • Proszkowania (cukru, ziół)
 • Siekania oraz krojenia (kostek lodu, ziół)
 • Gotowania i gotowania na parze( jarzyn, owoców, ryb, mięsa)
 • Ubijania (białek, śmietany, kremów lub sosów)
 • Ugniatania i mieszania ciast
 • Przyrządzania posiłków dla niemowląt

Fot. thermomix.at.ua

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/20.10.2016 10:15
Ja sobie nie wyobrazam kuchni bez miksera i piekarnika :D ostatnio od znajomych dostalam mikser skladany od morphy richards. Wyglada cudownie, a ja mam problem zeby wyjsc z kuchni- tylko bym piekla :D
/17.02.2014 01:03
teraz jak sie kupi pralkę LG w media expert do 200 zł taniej można dostać lodówkę jakby co :D
/05.09.2013 11:43
fajny artykuł :) do dobrego agd dodałabym też dobre garnki :) ostatnio zainteresowałam się takimi firmy Welmax. z tego co widziałam używa ich mama koleżanki i chwaliła sobie ten sprzęt :)
POKAŻ KOMENTARZE (1)