Kiedy montować bidet w łazience?

Bidet to niepotrzebny luksus, który zabiera miejsce, czy niezbędny element codziennej higieny? Kiedy montować bidet w łazience, a kiedy lepiej zrezygnować?
/ 27.06.2014 09:07

Bidet to niepotrzebny luksus, który zabiera miejsce, czy niezbędny element codziennej higieny? Kiedy montować bidet w łazience, a kiedy lepiej zrezygnować? Czy w małych łazienkach, gdzie nie ma miejsca jest sens wpasowywać klasyczny bidet?

Bidet w łazience - montować czy nie?

fot. Fotolia

Zwolennicy bidetów nie wyobrażają sobie życia bez codziennego dbania o higienę w ten przystępny sposób. Nie trzeba się rozbierać, wszystko przebiega szybko i sprawnie. Inni chwalą sobie nawet mycie nóg w bidecie. Dzieciom z kolei podobno łatwiej umyć w nim ręce, niż w wysokiej umywalce. Czy w każdej łazience można zamontować bidet? O czym warto pamiętać przy wybieraniu bidetu - 5 najważniejszych spraw.

Podyskutuj na forum: Bidet, czy potrzebny?

 

Jaki bidet wybrać i do jakiej łazienki?

Montowanie bidetu ma sens przede wszystkim wówczas, kiedy jest w niej odpowiednia przestrzeń. Z obu stron należy bowiem przewidzieć po ok. 30 cm, by zachować odpowiednie miejsce na nogi. Bidet może być stojący, jak i podwieszany. Najczęściej najlepiej i najbardziej estetycznie wygląda jeśli jest montowany obok toalety. Styliści wnętrz zalecają, by bidet kupić w komplecie z miską ustępową, tak by zachować jedną linię wzorniczą i kolorystykę.

Zobacz też: Przegląd sedesów i bidetów

 

Bateria bidetowa

Bateria bidetowa powinna mieć ruchomą, sterowaną z łatwością końcówkę. Urządzenie uzupełnia armatura. Baterie dedykowane do bidetów przypominają nieco te umywalkowe. Różnią się jedynie ruchomą końcówką na końcu wylewki, która pozwala skierować strumień w pożądanym kierunku.

Najlepiej jeśli bateria bidetowa wybrana zostanie z tej samej linii wzorniczej, co umywalkowa. Dużo bardziej funkcjonalna będzie bateria jednouchwytowa, niż taka która ma oddzielne uchwyty do ciepłej i zimnej wody. Szybciej ustawimy pożądaną temperaturę i strumień.

- Warto też zwrócić uwagę na kształt. Im bardziej opływowy, tym łatwiej będzie kran utrzymać w czystości, gdyż krople wody będą swobodnie spływać po baterii, nie zostawiając zaschniętych śladów – podpowiada Artur Markiewicz, dyrektor ds. sprzedaży detalicznej w Oras. Bateria musi posiadać napowietrzający wodę perlator, wówczas strumień będzie silny, nawet przy delikatnym odkręceniu kranu.

 

Funkcjonalne elementy bidetu

Warto zwrócić uwagę także na dodatkowe rozwiązania poprawiające funkcjonalność, np. ekoprzyciski. Elastyczny punkt umiejscowiony w uchwycie armatury wstępnie ogranicza temperaturę wody i siłę strumienia. Sprawia, że użytkownik nie odkręci przypadkiem zbyt gorącej wody, a przy okazji oszczędza. Modele z droższych serii zaprojektowane są jak nowoczesne gadżety, np. rączka baterii bidetowej działająca niemal jak joystick – sterując w tył, przód i na boki ustawia się odpowiednią siłę strumienia i temperaturę.

Wygodnym rozwiązaniem jest zakup baterii w komplecie z automatycznym korkiem. W bidetach można też zamontować specjalną deskę, by nie siadać na zimnej, nieprzyjemnej w dotyku ceramice.

 

Bidet w małej łazience

W Polsce zwyczaj instalowania bidetów nie jest silnie zakorzeniony. – Wynika to z dwóch powodów. Nie ma u nas takiej kultury. Ale ważniejsza przyczyna związana jest z tym, iż większość mieszkań ma po prostu zbyt małe łazienki – wyjaśnia Artur Markiewicz. Jednak nawet w tych mniejszych mieszkaniach miłośnicy bidetów nie muszą z nich rezygnować zupełnie.

Zamiast klasycznego bidetu można zamontować specjalną armaturę umywalkową wyposażoną w małą rączkę natrysku. Rączki używamy siedząc na toalecie. Do niedawna jej montaż wymagał umiejscowienia toalety zaraz przy umywalce. Głównie dlatego, że najpierw należało uruchomić baterię umywalkową, a dopiero później przełączyć strumień. Są już modele, w której wodą steruje się zdalnie. Rączka (np. typu Bidetta) nie musi więc już być zainstalowana w bliskiej odległości od kranu. Nawet z przeciwległego końca łazienki jednym kliknięciem można uruchomić strumień wody i wygodnie odświeżyć się w ciągu dnia.

 

Praktyczny szczegół przy bidecie

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na montaż klasycznego bidetu, czy rączki bidetowej warto zaplanować w zasięgu ręki miejsce na mydło. By korzystanie było wygodne, lepiej zdecydować się na płyn, a nie klasyczną kostkę. Najpraktyczniej jest umiejscowić blisko urządzenia myjącego zawieszany pojemnik z pompką.

Na podstawie materiałów prasowych firmy Oras

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/07.11.2016 14:28
Ja nie mam bidetu, ale jako, że kobieta musi dbać o higienę "w te dni" zainwestowałam w deskę z funkcją bidetu. moja jest z firmy uspa i ma specjalny program dla kobiet. szczerze mówiąc nie wiem jak mogłam sobie radzić wcześniej bez tego urządzenia...
/29.10.2016 18:33
Bardzo przydatne i wygodne.. Zwłaszcza przy małych dzieciach kiedy dosyć często musimy takiego malucha myć po przewijaniu. Mam bidet Gap z powłoką Maxi Clean. Nie wyobrażam sobie już braku bidetu.
/12.12.2015 11:15
Bidet to bardzo przydatny element łazienki. mam od niedawna i bardzo go sobie chwalę. Ponieważ miałam wcześniej podwieszane WC z serii Meridian dokupiłam bidet z tej samej serii.