Artystyczna domowa galeria

Czas najwyższy wyciągnąć z szaf ulubione zdjęcia i reprodukcję. Odśwież wnętrze kreatywną aranżacją ścian. Zobacz jak w prosty sposób nadać im wyjątkowy klimat!

Czas najwyższy wyciągnąć z szaf ulubionę zdjęcia i reprodukcję. Odśwież wnętrze kreatywną aranżacją ścian. Zobacz jak w prosty sposób nadać im wyjątkowy klimat!

Domowa galeria

Fot. cupofjasminetea.blogspot,vertigo

Domowa galeria to niezwykły sposób, by nadać wnętrzom indywidualizmu i subtelnie przemycić naszą osobowość. Wystarczy kilka ładnie oprawionych zdjęć, rysunków czy obrazów, które natychmiast tworzą w pomieszczeniu punkt kumulujący uwagę. Podpowiadamy jak sprytnie i gustownie stworzyć własna domową galerię, aby cieszyła ciebie, domowników i gości!
Zamień pustą ścianę w miejsce wypełnione fantazyjnymi grafikami, obrazami, ozdobnymi talerzykami lub fotografiami.
Stworzenie własnej galerii nie wymaga niesamowitych nakładów finansowych, lecz głównie dobrego pomysłu ciekawej aranżacji. Jeśli na dzieła sztuki brak funduszy, możemy pomysłowo oprawić rodzinne zdjęcia, rysunki, plakaty, nawet ilustracje z książek. Nawet własna nietypowa aranżację kolażu z wycinków z gazet ciekawych sentencji lub zabawnych zdań. Do tego wystarczy podłączyć zdjęcie czy jakiś niewielki przedmiot, który ma dla nas szczególny sentyment i wszystko nabiera niepowtarzalnego smaku i uroku.

Artystyczna domowa galeria

 

Praktycznie każdy decyduje się powiesić w swoich wnętrzach obrazy, zdjęcia lub kultowe plakaty. Nie jest to jednak takie proste, jak mogłoby się wydawać. Na jakiej wysokości powiesić obraz? Jaki kolor powinna mieć rama? Jak zaaranżować obok siebie kilka obrazów lub zdjęć? Poniżej znajdziesz zarówno wskazówki dotyczące samego wieszania obrazów, jak i przykładowe aranżacje, które możesz wykorzystać umieszczając obok siebie kilka dzieł. Pomogą ci one dopracować koncepcję bez potrzeby robienia ze ścian szwajcarskiego sera.

Pełna dowolność, jeśli tylko nie wieszamy pojedynczego egzemplarza. W przypadku, gdy obraz, zdjęcie , rysunek ma być tylko jeden, lepiej aby był wysokiej jakości.

Bez względu na to czy decydujemy się udekorować nasza ścianę za pomocą zdjęć, obrazów czy innych dodatków musimy pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy: jeśli wieszamy kilka obrazów lub zdjęć, pamiętajmy, że muszą być one zgrupowane w jedną całość.         Fot. Pedantique.com

 

Fotografie

Artystyczna domowa galeria

Fot. IKEA

Sposobów tworzenia galerii w formie zdjeć jest wiele. Ramy można zestawiać w identycznych od siebie odległościach, symetrycznie względem siebie i krawędzi ściany. Ale równie dobrze możemy stworzyć galerię pozornie chaotyczną, składającą się z obrazków czy zdjęć różnej wielkości, oprawionych w ramy różniące się kolorem i stylistyką.

Naszą galerię możemy stworzyć wszędzie tam, gdzie podpowiada nam intuicja. W salonie na zupełnie pustej ścianie, nad łóżkiem czy komodą. Świetnym miejscem dla wyeksponowania kolekcji zdjęć lub obrazów są ciągi komunikacyjne. Hole, przedpokoje, korytarze, klatki schodowe – trudno zagospodarować je zwykłymi meblami, ale długie metry bieżące ścian bez problemu wykorzystamy pod prywatną galerię W tej kwestii mamy pełne pole manewru.

Artystyczna domowa galeria

Fot. Depositphotos

Jednak warto trzymać się kilku zasad:

 • Nie należy wieszać zdjęć w głębokiej wnęcę, ponieważ mogą tam subtelnie zniknąć oraz w słonecznym miejscu, ponieważ z czasem wyblakną.
 • Wieszamy je na wygodnej dla nas wysokości, jednak idealna wysokość to ok. 150-160cm od podłogi.
 • W układaniu ściennej kompozycji warto wziąć pod uwagę, aby zdjęcia coś łączyło, niech to będzie kolor, ciekawy motyw, tematyka czy chociaż ramka. Spójność, jasna konwencja i zamysł są jak najbardziej mile widziane.

   

 • Nim zaczniemy wbijać gwoździe przemyślmy dobrze całą konwencję i stwórzmy pełną kompozycję. Nie eksperymentujmy bezpośrednio na ścianie. Lepiej rozłożyć ja najpierw na podłodze,a dopiero później pomysł odwzorować na ścianie
 • Idealnie jeśli nasza galeria tworzyła kształt prostokąta lub kwadratu. Możemy również jedynie wyrównać dolne lub górne krawędzie.
 • Gdy zabraknie linii bazowych trzeba zachować równe odległości między zdjęciami. To pomoże zachować nam porządek i unikniemy wrażenia nierozprzestrzeniającego się chaosu.
 • Pomysłowe zawieszenie- ciekawym pomysłem jest rozwieszenia zdjęć jak schnące pranie lub fotografie w ciemni. Wystarczy parę metrów sznurka, kilka gwoździ i kolorowych klamerek.

Pomysłowe dobre rady:

Album rodzinny:

Stwórz unikalny album rodzinny. Czarno-biale fotografię oprawione w ramkach o rożnych odcieniach złota stworzą nostalgiczny i sentymentalny klimat. Sprawia, że wnętrze nabierze intymiści. Idealnym miejscem może być sypialnia. Tam możemy umieścić zdjęcia które wolelibyśmy by zostały tylko dla was, w końcu sypialnia nie jest miejscem gościnnych pielgrzymek. Dlatego można pozostawić sobie większa swobodę w doborze zdjęć.

Klimatyczne inspiracje:Zdjęcia z duszą

Fotografie domowników:

Idealny pomysł na ciekawą galerię. Przedpokój ozdobiony zdjęciami oprawionych w proste białe ramki (idealnie jeśli będą ciut kontrastowały z kolorem naszych ścian), doskonale rozjaśnia nam ciemna ścianę.
Do wyeksponowania zdjęć naszych pociech idealnie sprawdzą się gipsowe ramki, które wyglądają jak rockowe medaliony. Nie zapominajmy, że pojedyncze zdjęcia idealnie komponują się nad kominkiem czy komoda.

Artystycznie – odważny akt

Jeśli nie założyliśmy jeszcze własnej pełnej rodziny, możemy ciut bardziej zaszaleć i doskonałym , bardziej wyzwolonym pomysłem, w bardzo artystycznym tonie mogą być czarno-białe akty. Wykonane w dużym formacie, nie przesadzając z ilością (myślę, że 3 zdjęcia nad łóżkiem to max.) mogą być doskonałym erotycznym i intymnym motywem. Unikajmy płytkich, pretensjonalnych zdjęć zwykłej nagości. Jeśli te zdjęcia przedstawiają osoby „trzecie”, warto wybrać akt zakryty.
Subtelne piękno kobiecego lub męskiego ciała niedbale odziane tkaniną, kapeluszem czy bielizną to prawdziwa uczta dla oczu i wyobraźni. Nie tylko wygląda, ale i podkręca na wieczorne zbliżenia.
Jednak, nie każdemu taka alternatywa przypada do gustu, więc warto się dobrze nad nią zastanowić i skonsultować z partnerem, czy z czasem nie wzbudza naszej irytacji.

Zamiast tradycyjnych zdjęć- fotografia na płótnie

Artystyczna domowa galeria

Fot. Lulelue

Jeśli zwykłe zdjęcia to za mało, ale typowy obraz to „za dużo” szczerze polecam w zainwestowanie w zdjęcie na płótnie. Możemy wybrać sobie własna fotografie, która chcemy poddać obróbce przez fotografa lub samodzielnie „podrasować” i wydrukować jako obraz w punktach foto lub firmach zajmujące się drukami reklamowymi. To nowoczesna i pomysłowa alternatywa. Do disajnerskich wnętrz idealnie sprawią się np. motywy architektoniczne utrzymane w jednej kolorystyce- czarno- białe lub w sepii, które nadadzą wzniosłości naszemu wnętrzu i oryginalności.

TRIK: Złudzenie optyczne- zdjęcia zawieszone w linii poziomej optycznie poszerza pokój. Gdy powiesimy je w pionie, wnętrze wyda się wyższe. Natomiast bardzo duże fotografie dodatkowo powiększą nam pomieszczenie. Ciekawie wyglądają również na podłodze, oparte o ścianie.

 

Obrazy

Artystyczna domowa galeria

Odchodzą do lamusa „nudne”i monotonne reprodukcję. Te zostawmy dla wnętrz mocno stylizowanych na czasy w których antyk to cudo ludzkich dłoni. Skupmy się na nowoczesnych i modernistycznych możliwościach, które daje nam lawirowanie obrazem i sztuką. Tu kwestia doboru odpowiedniego obrazu jest ciut bardziej skomplikowana niż mowa była o tym przy fotografiach. Aby nasza galeria obrazów, nie powiewała dziwnym „kiczem” należy przede wszystkim dopasować obrazy do wnętrza i klimatu w jakim jest wystylizowane.

Przeczytaj: Jak ważne są obrazy w naszych wnętrzach?

Przykładowo - wnętrze minimalistyczne:

Wyobraźmy sobie to : czyste, klarowne wnętrze. Ściany pokryte jednym kolorem. Ilość mebli ograniczona do niezbędnych elementów. Tym czasem to właśnie kolor decyduje o tonacji naszego przyszłego dzieła! Ponieważ w „pustym” wnętrzu obraz powinien być widoczny lecz nie przytłaczać, wybór nie jest prosty. Liczą się tu proporcję i nieskomplikowana forma. Idealne może okazać się rozwiązanie z ciut futurystycznych obrazów lub niedominująca abstrakcja.

Harmonia:

Obraz wyznacza całość aranżacji. Podoba nam się konkretny obraz i to jego stylistyka podyktuje pozostałe elementy wystroju. W małych wnętrzach unikamy małych obrazków, na których znajduje się bardzo wiele szczegółów. Wtedy obraz ten nie będzie odpowiednio wyeksponowany, bo zginie w natłoku innych przedmiotów. Mały obrazek w dużym salonie również nie będzie prezentował się dobrze. Warto więc pamiętać o dobieraniu obrazu z uwzględnieniem proporcji ścian.
Można oczywiście obraz umieścić na ścianie, którą wyodrębnimy poprzez pomalowanie jej innym kolorem niż pozostałe.

Artystyczna domowa galeria

Fot. IKEA (4)

 

Patrzenie na obraz, który chcemy umieścić na ścianie powinno sprawiać nam ogromną przyjemność. Nie traktujmy więc wyłącznie dzieł sztuki jako dobrego sposobu na ulokowanie swoich oszczędności. Nie można również kategorycznie stwierdzić, że obraz klasyczny będzie prezentował się dobrze wyłącznie we wnętrzach klasycznych, nowoczesny zaś w nowoczesnych. Często bowiem obraz nowoczesny świetnie prezentuje się tam, gdzie ściany obite są tkaniną czy ozdobione sztukaterią. Obrazy nowoczesne świetnie prezentują się we wnętrzach rustykalnych. To, w jakim miejscu umieścimy obraz uzależnione jest również od tego, jaka jest podłoga, ściany, sufit i przede wszystkim oświetlenie. Przykładowo, obraz olejny nie powinien być oświetlony mocnym światłem szczególnie wtedy, gdy jest mocno werniksowany.

 

Sztuka na wesoło

Sztuka nie musi być poważna! Czasami warto dodać wnętrzu nieco humoru. Szukaj zestawów obrazków, które pasują do stylu wnętrza i podkreślą kolory pozostałych elementów dekoracyjnych, takich jak tkaniny, ścian, podłogi, zasłon itp. Przykładem mogą być obrazki z bajek oprawione w takie same ramki i umieszczone w zamkniętej kompozycji nad zagłówkiem dziecięcego łóżka. Nie tylko ożywiają one pokój, ale również świetnie korespondują z innymi akcentami dekoracyjnymi, jak np. poszewki na poduszki.

Artystyczna domowa galeria

Fot. cupofjasminetea.blogspot.com

Pomysłowe dobre rady:

 • Z reguły, gdy wieszamy obraz nad określonym meblem, nie powinien on być szerszy, niż owy mebel. Rozmiar obrazu na zdjęciu obok został dobrany pod kątem rozmiaru stolika, nad którym obraz ten wisi i zawiera się we wspomnianej regule (jego szerokość wynosi 75%

  Artystyczna domowa galeria

  szerokości stolika).

   

 • Jaskrawe, żywe kolory dodają pomieszczeniu dynamizmu, natomiast neutralne barwy działają kojąco. Aranżacja przedstawiona na zdjęciu obok utrzymana jest w neutralnych barwach, które można odnaleźć w dekoracjach okiennych, obrusie, tapicerce krzesła, czy na ścianie. Żeby dodać pomieszczeniu energii, obrazy mogłyby mieć czerwone ramy. Stanowiłoby to ładny kontrast do koloru ścian.
 • Zdjęcia lub obrazy przedstawiające krajobrazy są świetnym sposobem na wizualne powiększenie małych pomieszczeń. Horyzont przedstawiony na obrazie lub zdjęciu pełni rolę „okna”, sprawiając wrażenie, że za obrazem jest coś jeszcze.
 • Na ścianie nie muszą wisieć wyłącznie obrazy lub zdjęcia. Doskonałą dekoracją będzie umieszczenie w ramkach suszonych liści. Technika przedstawiona na zdjęciu obok polega na dopasowaniu ramek do kształtu i rozmiaru obramowanych obiektów i umieszczeniu ich na ścianie jedna obok drugiej. Taki zabieg sprawia, że miejsce nad kominkiem wygląda jak udekorowane wypukłą matą.

Artystyczna domowa galeria

Fot. IKEA

Aranżacja zamknięta

Dwa pionowe obrazki można bardzo łatwo zestawić z dwoma poziomymi obrazkami wieszając je w zamkniętej grupie w taki sposób, by te same elementy znajdowały się po przekątnych. Zauważ, że obrazki znajdują się blisko siebie i zamknięte są w kształcie prostokąta. Sprawia to, że wszystkie elementy, mimo, iż są odrębnymi dziełami, na ścianie wyglądają jak jedna całość.

Aranżacja otwarta

Sprawia, że małe obrazki wydają się większe. Jeden taki obraz na ścianie wyglądałby tak, jakby umieszczono go tam przypadkiem. Zgrupowanie trzech podobnych obrazków i powieszenie ich w otwartej aranżacji wygląda lepiej i bardziej pasuje do wymiarów ściany.

Grafika

Alternatywą dla obrazów jest nieśmiertelna grafika. Ma ona czarodziejską moc nadawania wnętrzu indywidualnego charakteru. Co ważne, to alternatywa dużo tańsza niż obrazy, ponieważ można je nabyć można w przystępnych cenach, a to dlatego, że powiela się je w limitowanych edycjach. Mimo swojej niższej ceny grafika jest również dziełem sztuki, bardzo pracochłonnym i wymagającym od twórcy talentu i dobrego warsztatu. Jeśli zdecydujemy się na grafikę nie wieszajmy jej w miejscu nasłonecznionym, ponieważ może szybko wyblaknąć. Kilka grafik można zawiesić na ścianie obok siebie tworząc swoistą kompozycję. Zaletą grafiki jest to, że pasuje ona praktycznie do każdego wnętrza, zarówno do nowoczesnego, jak i do bardziej klasycznego. Zwróćmy jednak uwagę na to, by dla zachowania odpowiedniego, współgrającego stylu oprawa powinna być dopasowana do pozostałych elementów wystroju.

 

Kolaże i inne dekoracje ścienne

Nie ma jednej, sztywnej reguły jasno wskazującej, że na ścianach mogą znaleźć się jedynie obrazy czy fotografie. Dla tych, dla których to za mało, których wyobraźnią nie zna granic, a życie jest na tyle barwne i ciekawe, że warto to uwiecznić, warto postawić na barwny i pomysłowy kolaż.

Jednak na początek, warto przybliżyć czym tak na prawdę jest kolaż.
To technika kompozycji różnych dzieł artystycznych, zwany czasem mozaiką, które nie koniecznie muszą być ze sobą związane. Samodzielne wykonanie kolażu jest bardzo proste, a może być również świetną zabawą i doskonale wpływa na rozwijanie kreatywności.

Prosty i szybki sposób na własny kolaż:

1. Baza:
Zazwyczaj bazę tą stanowi kartka papieru lub tektury, bo jest to powierzchnia najłatwiejsza do oklejania. Tło wcale nie musi być białe. Mogą je stanowić kolorowe strony z gazet, duże fotografie lub kartka z tekstem. Możesz po nim malować, rysować lub zakleić większość powierzchni.

2. Materiały:
Skrawki papieru i inne płaskie elementy takie jak wycinki z gazet i czasopism, zdjęcia lub ich kserokopie, tapety, folia, papier do pakowania prezentów oraz obiekty takie jak wstążki, sznurki, koraliki, pióra i kawałki materiału.

Złote zasady innowacyjnego kolażu:

 • Wykorzystaj to, co masz w zasięgu ręki.
 • Stwórz to, czego nie masz. Kolaż to ambasador różnych form, możesz malować i rysować obok elementów, które wkleiłeś lub po nich.
 • Nie wykluczaj żadnych materiałów takich jak choćby papier ścierny czy rozmazane zdjęcia.
 • Baw się różnymi elementami i nie bój się, że powstanie mały bałagan.
 • Nie spiesz się. Bądź cierpliwy i ostrożnie dobieraj materiały.
 • Kolaż jest doskonały do eksperymentowania. Możesz poeksperymentować z kolorami, przestrzenią, teksturami i przekazem.
  Jeżeli lubisz taką zabawę, spróbuj zrobić kolaż elektroniczny.
  Jeżeli jednak wolisz wszystko dokładnie zaplanować, porozkładaj swoje materiały na podłodze na sucho i układaj je do momentu, aż wszystko nie znajdzie odpowiedniego miejsca. Następnie zrób zdjęcie i zabierz się do klejenia.
 • Zrób dokładnie taki kolaż, na jaki masz ochotę i nie obawiaj się eksperymentować.
  Pozwól by prowadził cię instynkt. Wyraź siebie w kolażu.
  Nie musisz przyklejać wszystkich elementów poziomo, ukos jest znacznie ciekawszy.
 • Wycinaj, wyrywaj, dodawaj, strzęp, szalej i ciesz się efektem!

Doskonala, atrakcyjna i co najważniejsze, cieszącą dekoracją może być równiez dziecięca tworczość. Wystarczy pozbierać dziecięce rysunku, pomysłowo oprawić je w rame i proszę! Wspaniała pamiatka na lata.

Artystyczna domowa galeria

Inne dodatki dekoracyjne :
To te elementy, które przede wszystkim będą pasować do charakteru wnętrza. Wieńce, puste ramki, elementy architektoniczne, czy litery nadadzą każdemu pomieszczeniu unikalny klimat.

Artystyczna domowa galeria

Poszukaj plakatów, które są dla ciebie inspirujące i wykorzystaj ich szatę kolorystyczną i styl jako bazę dla pozostałych elementów wystroju wnętrza. Na zdjęciu obok widać plakaty przedstawiające Paryż, które są pamiątką z wakacji. Kolory i tematyka plakatów odzwierciedlone są w kolorach tkanin, mebli i ścian.


Niezobowiązująca konstelacja - urzekająca zbieranina zdjęć, obrazów, pocztówek, wycinków z gazet przypomina karteczki przypinane na tablicy korkowej lub wieszane na lodówce.. Tu nie ma ograniczeń w postaci ramek czy gwoździ wbijanych bezpośrednio w ścianę w konkretnych( i oczywiście równych) odstępach. Nasza autorska konstelacja opiera się na dwustronnej taśmie przyklejanej bezpośrednio do ściany.                                                Fot. apetycznewnetrze.blogspot.com

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/2 lata temu
Ostatnio dużo więcej mówi się o panelach ściennych. Skacząc sobie między wątkami na forach często jest tak, że zamiast obrazów i innych ściennych dekoracjach ludzie polecają panele 3D. Różnego rodzaju wzory - fale, zawijasy, załamania itp. Osobiście mi się podoba i zastanawiam się obecnie nad kupnem takich paneli do salonu, ale tylko na część ściany. Moim faworytem są te z Loft Design System. Przejrzałam wiele stron i tutaj był największy wybór jeśli chodzi i wzory
/6 lat temu
A jak można fajnie zaaranżować na ścianie fotoobraz z własnym zdjęciem?
/6 lat temu
urokliwe :)