Architektura zainspirowana jajem

Jajko jest nie tylko symbolem Świąt Wielkanocnych, ale jak się okazuje, może być świetną inspiracją dla architektów. Budowle kształtem nawiązujące do niepozornego jaja, prezentują się naprawdę zaskakująco.
/ 01.05.2011 20:47

Jajko jest nie tylko symbolem Świąt Wielkanocnych, ale jak się okazuje, może być świetną inspiracją dla architektów. Budowle kształtem nawiązujące do niepozornego jaja, prezentują się naprawdę zaskakująco.

Nawiązując do Wielkanocy w trochę nietypowy sposób, postanowiliśmy odnaleźć inspiracje jajkiem w architekturze. I wbrew pozorom przypadków zainteresowania tym z pozoru nieciekawym tematem, można odnaleźć naprawdę wiele. My wybraliśmy tylko kilka przykładów, które szczególnie przypadły nam do gustu.

 

Cybernetyczne jajo w Bombaju

Inteligentny budynek, który mieści się w Indiach, w Bombaju, robi piorunujące wrażenie. Konstrukcja w kształcie kurzego jaja, wykorzystuje o 10-20% mniej powierzchni w porównaniu z tradycyjnym budownictwem i zdecydowanie mniej energii elektrycznej. W tej oto budowli znajduje się 13 pięter z nowoczesnymi biurami. Konstrukcja ze szkła nie tylko wygląda nowocześnie i estetycznie, ale tworzy także niezwykły klimat w środowisku pracy.

Budynek wyposażany jest w inteligentny system monitorowania stanu zdrowia pracowników, wraz z ciśnieniem tętniczym krwi i kontrolą masy ciała. Wyniki te w razie potrzeby przesyłane są do lekarza.

Na szczycie znajduje się piękny ogród, a biurowiec został zaprojektowany tak, aby zmniejszyć zużycie energii elektrycznej. W tym celu na dachu zamontowano specjalne turbiny i panele oraz system filtracji wody.

Niezwykle nowoczesna, innowacyjna struktura, która robi wrażenie. W takim biurowcu można pracować.

 

Wieża obserwacyjna w Parku Banana na wyspie Ishigaki

Ta zabawna budowla to wieża obserwacyjna, która mieści się w Japonii, na Wyspie Ishigaki. Wyglądem bardzo przypomina nieco obtłuczone jajko. Z wieży tej można podziwiać niezwykłe widoki rezerwatu przyrody oraz ponad 2500 gatunków ptaków.

Niezwykła budowla, której kształt świetnie nawiązuje do tematyki dzikich ptaków. Wieża wygląda jak wyciągnięta wprost z bajki o Flinstone'ach.

 

Narodowy Teatr Wielki w Pekinie

Budynek teatru, mieszczący się w Chinach, w Pekinie, wygląda niczym ogromne jajo. Wykonany został ze szkła i tytanu oraz otoczony sztucznym jeziorem. Jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli.

Niezwykle nowoczesny dizajn robi ogromne wrażenie. Sztuczne jezioro podkreśla dodatkowo kształt tej wspaniałej budowli. Zielone tereny wokół oraz woda tworzą fantastyczny obraz. Będąc w Pekinie koniecznie trzeba zobaczyć ten niezwykle nowoczesny teatr.

 

Ratusz w Londynie

Siedziba władz oraz burmistrza, znajdująca się w Wielkiej Brytanii, w Londynie, przypomina nieco skrzywione jajo. Ma bardzo nowoczesny dizajn – stalową konstrukcję i szklane płytki. Prezentuje się bardzo widowiskowo, a charakterystyczny owalny kształt sprawia, że nie sposób nie zwrócić na nią uwagi.

Podobnie jak w indyjskim biurowcu, tak skonstruowana budowla, zużywa zdecydowanie mniej energii, w przypadku ratusza aż czterokrotnie w stosunku do tradycyjnego biurowca o takich gabarytach.

Na szczycie ratusza znajduje się galeria oraz taras widokowy, z którego można podziwiać krajobraz miasta. Nowoczesna, innowacyjna , trochę futurystyczna konstrukcja.

Fot. architecture.about.com, jameslawcybertecture.com, chinese.com, wikipedia.org, flickr.com/david-bank, e-architect.co.uk, kinabaloo.com