uchwyty szafek fot. Adobe Stock

Akcesoria meblowe niezbędne w domu - jak wybierać

W każdym pomieszczeniu: salonie, kuchni, łazience potrzebne są różne akcesoria. Sprawdź, jak dobrać je stosownie do potrzeb danego wnętrza i o czym warto pamiętać przy ich wyborze.
Małgorzata Świgoń / 03.12.2018 13:22
uchwyty szafek fot. Adobe Stock

Urządzając mieszkanie, zaczynamy od malowania ścian, wyboru podłogi i mebli. Potem przychodzi czas na wybór dodatków i akcesoriów. Sprawdź, co może ci się przydać i jak to zastosować.

Akcesoria meblowe - jakie i jak je wybierać?

Akcesoria do łazienki

Drążki, haczyki na ręczniki, mydelniczki, uchwyty do przyborów do mycia zębów, uchwyt do papieru toaletowego, itp. podkreślają wystrój łazienki. Łazienka o czystym, wyrazistym rysunku nabierze jeszcze bardziej sterylnego wyglądu, gdy wybierzesz akcesoria wykonane z chromu i szkła. Z kolei dodatki drewniane, wiklinowe, ze sznurka ocieplą ją i sprawią, że wyda się bardziej przytulna.

Akcesoria do salonu

W pokoju dziennym możesz diametralnie odmienić wygląd mebli wymieniając w nich gałki i uchwyty. Te drobne detale nadadzą im wygląd bardzo nowoczesny lub przeciwnie – staroświecki. Podobnie wymiana nóżek w komodzie czy szafce może przynieść nieoczekiwany efekt. Warto też przyjrzeć się osłonkom na doniczki, czy ramkom na fotografie. One też nadają styl. Jeśli je ujednolicimy (wybierzemy te sama kolorystykę czy materiał) uzyskamy wrażenie harmonii, gdy zdecydujemy się się na różne barwy i faktury wnętrze nabierze bardziej szalonego charakteru.

Jak wybrać idealny żyrandol do salonu? 

Akcesoria do kuchni

W tym pomieszczeniu jest ich szczególnie dużo. Potrzebujemy bowiem różnych przyborów, półeczek, relingów. Jeśli, w przypadku drobnego sprzętu agd wybierzesz urządzenia z jednej linii wzorniczej – wprowadzisz ład do wnętrza. Pozostałe dodatki też warto tak wybrać, by pasowały do siebie: jeśli zdecydujemy się na drewno, to powinny być drewniane, a jeśli na metal, to szukajmy właśnie takich.

7 niebanalnych pomysłów na wystrój kuchni

Akcesoria do pokoju dziecka

W pokojach dziecięcych potrzebne są akcesoria do przechowywania mnóstwa niezbędnych rzeczy: zabawek, książeczek, przyborów do rysowania, kolekcji. Warto zamontować na ścianach uchwyty, wieszaki, bo część rzeczy można przechowywać w workach lub torbach, które zawiesi się na przeróżnych wieszakach. Przydadzą się też przeróżne koszyki, pudełka, plastikowe pojemniki. Lepiej wybierać lekkie, wówczas można je ustawiać jedne na drugich i w ten sposób oszczędzić miejsce. W przypadku maluszków, które poznają świat ważne są akcesoria zapewniające bezpieczeństwo, takie jak: zaślepki do kontaktów, blokady szuflad, okien i drzwi, ochraniacze na ostre rogi mebli, itp.

Akcesoria do przedpokoju

Wieszaki, półki, skrzynie są potrzebne, by wykorzystać maksimum miejsca, którego w przedpokoju zwykle brakuje. Szafki powinny być płaskie, a wysokie. Wieszaki można zamontować nie tylko na ścianach, ale także na drzwiach czy bokach szaf. W przedpokoju niezbędne są też lustra, stojaki na parasole, stołeczki. Przydadzą się też prawidła do butów, przybory do czyszczenia obuwia, a także łyżka do zakładania butów.

Czytaj też:
Home & You – oryginalne dodatki, dzięki którym odmienisz swój dom!
18 najciekawszych akcesoriów łazienkowych z polskich sklepów!