10 rad, jak optycznie powiększyć małe wnętrze

Niewielkie mieszkanie to nie lada wyzwanie aranżacyjne, szczególnie jeśli małe wnętrze idzie w parze z ograniczonym budżetem. Lecz nie oznacza to, że musimy zatrudniać projektanta wnętrz lub co gorsza, całkowicie rezygnować ze stylowego i funkcjonalnego wystroju. Oto 10 prostych rad, jak samodzielnie urządzić niewielkie mieszkanie!

Niewielkie mieszkanie to nie lada wyzwanie aranżacyjne, szczególnie jeśli małe wnętrze idzie w parze z ograniczonym budżetem. Lecz wcale nie oznacza to, że musimy zatrudniać projektanta wnętrz lub co gorsza, całkowicie rezygnować ze stylowego i funkcjonalnego wystroju. Oto 10 prostych rad, jak samodzielnie urządzić niewielkie mieszkanie!

10 sposobów, jak optycznie powiększyć małe wnętrze

Jak na dwudziestu lub trzydziestu kilku metrach kwadratowych pomieścić kuchnię, łazienkę, jadalnię, pokój dzienny i sypialnię? Aby funcjonlanie i estetycznie rozplanować aranżację małego wnętrza, dobrze jest poznać kilka trików, dzięki którym w niewielkim mieszkaniu nie tylko zmieści się, wszystko co trzeba, ale również nasze małe cztety kąty optycznie zyskają na przestrzeni.

 

Jasne kolory

Rozpoczynając aranżację małego wnętrza, zastanówmy się nad kolorami. W kawalerce lub małym mieszkaniu doskonale sprawdzą się jasne barwy - biel i jej odcienie lub pastele będą idealne. Jasne kolory sprawiają, że wnętrze wydaje się większe i bardziej przestronne. Ciemne - odwrotnie.

10 sposobów, jak optycznie powiększyć małe wnętrze

Fot. cdn.home-designing.com

 

Paski

Jeśli nie boimy się odważnych deseni, w małym wnętrzu warto postawić na dekoracyjny motyw pasków. Można samodzielnie namalować je na ścianach lub wykorzystać gotową tapetę. Pamiętajmy o dwóch podstawowych zasadach stosowania pasków w aranżacji wnętrz: pionowe - wydłużają, więc będą doskonałe do pomieszczeń niskich; natomiast poziome - optycznie poszerzą mały pokój. Ciekawym pomysłem może okazać się dobranie innych elementów aranżacji w jednym lub kilku kolorach pasków na ścianach, co sprawi, że wnętrze będzie spójne i estetyczne, o czym za chwilę.

10 sposobów, jak optycznie powiększyć małe wnętrze

Fot. architecture-article.com

 

Spójność

Nic tak nie odbiera metrów kwadratowych małym wnętrzom jak aranżacyjny miszmasz. Nadmiar kolorów, wzorów, faktur i dodatków sprawi, że w danym pomieszczeni będziemy czuć się przytłoczeni. Zatem planując wystrój niewielkiego mieszkania dobrze jest postawić na spójny, dość jednolity wystrój w określonej estetyce. Tego typu "płynne" przejścia pomiędzy pomieszczeniami w małym mieszkaniu sprawią, że unikniemy nagłych przekoków estetyczno-kolorystycznych, które wyznaczałyby konkretne granice pomiędzy pomieszczeniami, przez co optycznie odebrałyby im wielkości. Dlatego dobrze jest wybrać jeden kolor ścian oraz podłóg dla wszystkich pomieszczeń w małym mieszkaniu.

10 sposobów, jak optycznie powiększyć małe wnętrze

Fot. freshome.com

 

Funkcjonalność

Pamiętaj, że małe mieszkanie to także niewiele powierzchni do przechowywania różnego rodzaju przemiotów, dlatego z głową zaplanuj rozmieszczenie szaf i innych mebli. Wybierz najpierw te, które są niezbędne i zaplanują ich rozstawienie. Jeśli okaże się, że wystarczy ci miejsca, możesz pomyśleć o dokupieniu kilku mniej istotnych mebli. Dobry oraz ciekawym wizualnie pomysłem  jest antresol, na której można umieścić szafki lub zaaranżować łóżko. Warto o tym  pomyśleć, jeśli pomieszczenie jest odpowiednio wysokie.

10 sposobów, jak optycznie powiększyć małe wnętrze

Fot. freshome.com

 

Brak bibelotów

Zbyt wiele ozdób i dekoracji wnętrza pod postacią bibleotów, dodatków, obrazków itp. w małym wnętrzu całkowicie odpada! Im więcej, tym gorzej! Jeśli jednak całkowity minimalizm aranżacyjny ci nie odpowiada, postaw na kilka sporych, wyrazistych dodatków np. jeden duży obraz lub sporej wielkości kwiat. Doskonale ocieplą wnętrze i dodadzą mu charakteru.

10 sposobów, jak optycznie powiększyć małe wnętrze

Fot. inehome.com

 

Dużo przestrzeni

Rozstawiając kolejne meble, starajmy się to robić tak, aby zachować spory odstęp pomiędzy kolejnymi elementami (oczywiście na tyle, na ile to możliwe). Pamiętajmy, aby stały one rozmieszczone równomiernie, a nie skupione np. w jednym kącie mieszkania. Najlepiej zaplanować przestrzeń tak, aby środek pomieszczenia czy mieszkania pozostał pusty.

10 sposobów, jak optycznie powiększyć małe wnętrze

Fot. interiorarcade.com

 

Prostota

Postaw na prostotę! Wyszukane, niezwykle ozdobne aranżacje z dużą ilością detali nie sprawdzają się w małych wnętrzach. Najlepszym wyborem będą meble o prostych, niemal minimalistycznych kształach. Proste formy, sensownie rozplanowane we wnętrzu, optycznie dodzą mu metrów kwadratowych.

10 sposobów, jak optycznie powiększyć małe wnętrze

Fot. freshome.com

 

Lustra

Dobrym sposobem na optyczne powiększenie wnętrza są również lustra. Sprawiają one złudzenie, że zatracamy granice ścian, przez co pomieszczenie wydaje się większe, zyskuje głębię.

10 sposobów, jak optycznie powiększyć małe wnętrze

Fot. 4.bp.blogspot.com

 

Dużo światła

Zadbajmy również o odpowiednią ilość, dobrze rozmieszczonych źródeł światła. Dobrze oświetlone pomieszczenie zyskuje na wielkości, szczególnie w połączeniu z jasnymi kolorami na ścianach.

10 sposobów, jak optycznie powiększyć małe wnętrze

Fot. 1.bp.blogspot.com

 

Regularne desenie

W małych wnętrzach najlepiej sprawdzą się regularne, geometryczne desenie, jak wspomniane już wcześniej paski. Możemy zdecydować się na nie zarówno przy wyborze dekoracji ścian, obić sof lub foteli czy materiału zasłon, jak i innych dodatków, zdobiących wnętrze.

10 sposobów, jak optycznie powiększyć małe wnętrze

Fot. interiordesigning.net

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/rok temu
ja miałam największy problem żeby zdecydować czy chcemy mieć "duży" salon, czy dodatkowe pomieszczenie. jedno i drugie się przecież przydaje. Szukałam w necie rozwiązań i wpadłam na akustyczne ściany składane Sowan. Mamy to teraz w salonie - odzdziela nam część poieszczenie gdzie mamy swoją "oaze spokoju" :) jak mamy gości i potrzebujemy miejsca to składamy ściane w "harmonijke" i cała znów cała przestrzeń wolna :)
/6 lat temu
genialna kolorystyka, genialne pomysły :)
/6 lat temu
Przeczytaj mega HIT książkę MIŁOŚĆ MĘŻCZYZNY wydawnictwa EUFORIA (znajdziesz ją w necie)