Jakie żelazko kupić, by ułatwić sobie prasowanie?

Już nie ty ustawiasz temperaturę, żelazko robi to za ciebie! Takiego urządzenia jeszcze nie było!
/ 26.10.2018 13:01

Do niedawna nie było rady – nie chcąc chodzić w wymiętych ciuchach, musieliśmy odbębnić swój czas przy desce do prasowania. Producenci najnowocześniejszych urządzeń zapewniają, że obecnie prasowanie może być bajecznie lekkie i proste, a osoby pałające szczerą nienawiścią do tej czynności pokochają ją. Prasujesz tylko od wielkiego święta, bo tak bardzo tego nie lubisz? A może nie chcesz rezygnować z gładkich, odświeżonych tkanin i dlatego często spędzasz na żmudnym prasowaniu długie godziny? Dla ciebie sprawdziliśmy, czy żelazko z generatorem pary Braun CareStyle 7156 rzeczywiście może być rozwiązaniem wszelkich problemów związanych z prasowaniem.

Czym różni się żelazko z generatorem pary od żelazka parowego?

Żelazko parowe to urządzenie, które prawdopodobnie posiada w domu większość z nas. Korzysta ono z pary wodnej, aby nawilżyć tkaninę i dzięki temu łatwiej ją wygładzić. I tu w zasadzie kończą się podobieństwa pomiędzy żelazkami parowymi a tymi z generatorem pary.

Te pierwsze posiadają wbudowany pojemnik na wodę, co sprawia, że są cięższe, a jednocześnie wymagają jej regularnego dolewania w czasie pracy. Te drugie posiadają osobny zbiornik na wodę – dzięki temu samo żelazo jest lekkie, a ilość wody, jaką możemy jednorazowo nalać, jest nieporównywalnie większa. Dodatkowo we wbudowanym bojlerze para wytwarzana jest w nieporównywalnie większej ilości oraz tłoczona jest pod wysokim ciśnieniem. To właśnie ciśnienie pary sprawia, że urządzenia te nadają się do prasowania w pionie albo wygładzania kilku warstw materiału naraz. Tyle teorii. Jak to wygląda w praktyce?

Kiedy przydaje się żelazko z generatorem pary?

 

 • Prasowanie delikatnych tkanin

Chociaż urządzenie jest większe i bardziej zaawansowane technicznie od tradycyjnego żelazka parowego, okazuje się, że jego obsługa jest rzeczywiście prosta i intuicyjna. Nie trzeba znać się na rodzajach materiału, bo uniwersalny tryb iCare sam zapewnia bezpieczną temperaturę. W ten sposób uprasowaliśmy (bez żadnych problemów) większość standardowych elementów garderoby.

Z prasowaniem kilku warstw materiału naraz (wypróbowaliśmy m.in. bawełnianą pościel) świetnie poradził sobie tryb Turbo, pomógł też w poradzeniu sobie z zagnieceniami na lnianej tkaninie. Producent tłumaczy, że prasowanie bardzo grubych lub złożonych w kostkę tkanin jest możliwe dzięki ciśnieniu pary – w tym konkretnym modelu jest to 7,5 bara – która łatwiej przenika przez kolejne warstwy. Trzeba przyznać, że znacząco ułatwia to oraz skraca czas prasowania prześcieradeł czy poszew.


Do dyspozycji mamy też trzeci tryb, Eco, który sprawdził się przy wygładzaniu delikatniejszych materiałów. Żelazko z generatorem pary jest zatem świetnym wyborem, jeśli waszą wymówką jest nieumiejętność dobrania temperatury do tkaniny i obawa przed zniszczeniem cennych, a zarazem wrażliwych na temperaturę elementów garderoby, np. jedwabnych czy satynowych koszulek czy apaszek.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prasowaniu delikatnych tkanin, zajrzyj do artykułu „Prasowanie parą – jak prasować ubrania?” Marii Młyńskiej z bloga Ubierajsieklasycznie.pl 
 

 • Prasowanie w pionie – o co tyle szumu?

Jedną z najsilniej promowanych funkcjonalności żelazek z generatorem pary jest możliwość prasowania w pionie. Tylko czy to jest nam w ogóle do czegokolwiek potrzebne? Zgodnie z obietnicami producenta, byliśmy w stanie bez problemu wyprasować wiszącą na wieszaku sukienkę czy delikatną firankę (bez zdejmowania jej z karnisza!). Podczas prasowania w pionie nie trzeba stopą żelazka dotykać materiału –gęsta para świetnie radzi sobie sama. Efekt? Wszystko zostało wygładzone szybko, bez wysiłku i przede wszystkim – bez konieczności wyciągania deski do prasowania. Przy okazji zauważyliśmy, że żelazko jest naprawdę lekkie, dzięki czemu prasowanie w pionie nie powoduje, że ręka szybko się męczy.

 • Prasowanie w każdym kierunku idealne dla skomplikowanych elementów garderoby

Powiedzmy sobie szczerze, mało kto prasuje przede wszystkim pościele. Zazwyczaj na co dzień zmagamy się z małymi, dziecięcymi ubrankami, koszulami, plisowanymi spódnicami, spodniami z suwakami czy bluzkami z cekinami… Jak sobie z nimi poradzić, tak by nie zarysować stopy żelazka i by prasowanie nie zajęło nam pół dnia? Okazuje się, że żelazko z generatorem pary Braun jest wprost stworzone do tego typu zadań specjalnych.


Jego stopa pokryta jest warstwą eloksalu, dzięki czemu przejechanie po guzikach czy zamkach nie powoduje jej zarysowania (jest dwukrotnie twardsze od stali nierdzewnej). Do tego ma specyficzny kształt o ściętych brzegach (producent porównuje go do deski snowboardowej), dzięki któremu sunie bardzo gładko po materiale.


Sprawdziliśmy – rzeczywiście da się nim prasować w każdym kierunku, nawet do tyłu, bez marszczenia tkaniny. Najbardziej skomplikowane elementy garderoby potraktowaliśmy samą parą, dzięki czemu lawirowanie między guzikami czy plisami nie było nawet konieczne. Prasowanie koszuli trwa dosłownie chwilę i nie wymaga żadnego wysiłku.

Zalety i wady żelazka z generatorem pary Braun CareStyle

Musimy uczciwie przyznać, że nie odnotowaliśmy zbyt wielu wad urządzenia. Dla niektórych może nią być jego rozmiar (żelazka z generatorem są większe od tradycyjnych żelazek, bo posiadają stację pary, w której mieści się dwulitrowy wyjmowany zbiornik na wodę). Naszym zdaniem wymiary żelazka są całkowicie usprawiedliwione jego funkcjonalnością. Jednak osobom, dla których gabaryty urządzenia mogą być problemem, producent proponuje nowy, kompaktowy model żelazka z generatorem pary (Braun CareStyle 2 Compact), którego podstawa mieści się na kartce A4.

Użytkownicy żelazek z generatorem pary narzekają niekiedy również na dość głośną pracę urządzeń. Również i w tym przypadku zarzut ten nie ma racji bytu. Braun wyposażył swoje żelazko w funkcję Silent Technology, dzięki czemu jest ono bardzo ciche.

Poznaj ranking żelazek Braun z generatorem pary i wybierz model, który najlepiej pasuje do twoich potrzeb

Przejdźmy więc do zalet. Początkowo wydawało nam się, że tak zaawansowane urządzenie do zwykłego użytkowania w domu może być zbędną fanaberią. Nic bardziej mylnego. Wystarczy raz wyprasować nim naprawdę upartą koszulę, żeby już nigdy nie chcieć wrócić do starego, zwykłego żelazka. Dzięki mocy pary żelazko:

 • tryb Turbo wyprasuje nawet to, co bardzo nie chce być wyprasowane;
 • jest bardzo proste w obsłudze; mąż nie ma już wymówki, że nie potrafi prasować, bo coś przypali – nie przypali bo posiada tryb iCare, który automatycznie ustawia jedną, tę samą dla wszystkich tkanin temperaturę;
 • jest dobrym rozwiązaniem, gdy masz małe dzieci, bo pozwala odświeżać oraz dezynfekować ubrania bez użycia detergentów;

Temat logistyki prania i prasowania dla całej rodziny rozwinęli również Marysia i Kuba z bloga Oczekujac.pl – dowiedz się, jak żelazko z generatorem pary Braun CareStyle 7156 pomogło im ogarnąć codzienną rzeczywistość

 • 50% czasu mniej na prasowanie – żelazko radzi sobie z trudnymi, skomplikowanymi materiałami i sprawia, że ich uprasowanie zajmuje ledwie kilka chwil;
 • osobom zapracowanym, będącym zawsze w biegu, pozwoli błyskawicznie odświeżyć i uprasować przed wyjściem biznesowy strój na spotkanie (nagrzewa się w dwie minuty, a dzięki funkcji prasowania w pionie nie trzeba nawet rozkładać deski, samo żelazko jest też bardzo lekkie);
 • pozwala szybko i bez wysiłku wyprasować materiały złożone w kilka warstw, co sprawi, że prasowanie zasłon, prześcieradła czy obrusów staje się proste i szybkie;
 • pozwala wygładzić parą tkaniny, których nie da się wyprasować tradycyjnym żelazkiem (np. eko-skórę, tiul).
 • system odkamieniania Fast Clean - inowacyjny system odkamieniania sprawia, że proces usuwania kamienia trwa niecałą minutę, a dzięki innowacjom technologicznym, nie wymaga od użytkownika żadnego wysiłku: nie trzeba potrząsać stacją pary ani marnować wody na płukanie boilera. Wygodna otwierana szufladka z lejkiem ułatwia wylanie wody po oczyszczeniu urządzenia. Specjalna siateczka wewnątrz boilera przyciąga drobinki kamienia, przechwytując większość zanieczyszczeń.

Podsumowując, żelazko z generatorem pary Braun z serii CareStyle 7 to prawdziwa perełka. Rzeczywiście pozwoliło ono na rozwiązanie wszystkim potencjalnych problemów z prasowaniem, jakie byliśmy w stanie wymyślić. Zmieniło o 180 stopni nasze podejście do prasowania i zamieniło je w czynność lekką i relaksującą. Jeśli kiedykolwiek pomyślałaś, że nie lubisz prasowania, koniecznie musisz je wypróbować i na własnej skórze przekonać się, że prasowanie może być przyjemne!

Poznaj wszystkie funkcjonalności i szczegółową specyfikację testowanego przez nas żelazka z generatorem pary Braun

 

Materiał powstał we współpracy z marką Braun.