Waga łazienkowa fot. Adobe Stock

Waga łazienkowa – mechaniczna i elektroniczna. Różnice, ceny

Która waga łazienkowa tylko waży, a która informuje, ile masz tkanki tłuszczowej, wody i mięśni? Przeczytaj, jakie cechy powinna mieć dobra waga.
Barbara Lasota / 28.11.2018 14:58
Waga łazienkowa fot. Adobe Stock

Dokładna waga łazienkowa przydaje się w każdym domu, zwłaszcza, gdy ktoś cierpi na nadwagę. Ale niektóre modele nie są zbyt dokładne. Inne z kolei mają dodatkowe funkcje. Zapamiętują poprzednie pomiary, wagę innych domowników, analizują skład ciała. Najtańsze wyglądają zwyczajnie. Te droższe to prawie dzieła sztuki w różnych stylach. Bez trudu da się dobrać wagę do koloru i wystroju łazienki.

Najciekawsze akcesoria łazienkowe z polskich sklepów

Waga łazienkowa – ceny

Rozpiętość cen wag jest bardzo duża. Najtańszą kupisz za około 30 zł, natomiast cena najdroższych dochodzi do 600, a nawet 900 zł. Średniej klasy wagę można znaleźć za 100 – 200 zł. Cena zależy od tego, czy jest to waga łazienkowa mechaniczna czy elektroniczna, a także od obudowy. Z tworzywa sztucznego są na ogół tańsze, a ze szkła hartowanego, niekiedy połączonego z metalem - droższe.  Są nawet oryginalne wagi w obudowie z drewna.

Wagi mechaniczne

Wskazują ciężar do 120-150 kg. Niektóre, nowocześniejsze i nieco droższe modele, mają elektroniczny wyświetlacz. Trzeba je wtedy zasilać bateriami alkalicznymi. Poza tymi najtańszymi (za 20 zł), rzadko się psują. Ich wadą jest to, że nie są zbyt dokładne. Ważą z dokładnością do 0,5 kg, a niektóre - do 1 kg.

Modele elektroniczne

Wskazują ciężar do 130-160 kg. Są precyzyjne, większość modeli waży z dokładnością do 100 g. Urządzenie włącza się automatycznie, gdy stajemy na wadze, a wyłącza, gdy z niej schodzimy. Wagi elektroniczne są zasilane bateriami alkalicznymi (zwykle czterema 1,5 V lub jedną 9 V) albo litowymi (takimi jak w zegarkach), które wystarczają na około 100 tys. ważeń. Część modeli (tzw. kinetyczne) nie wymaga żadnych baterii - zaczynają działać pod wpływem obciążenia. Wadą najtańszych elektronicznych wad jest to, że częściej się psują.

Waga z funkcją analizy składu ciała

Dietetycy i instruktorzy fitness pracujący z osobami, które chcą się odchudzić uważają  wagi łazienkowe z tą funkcją za nie miarodajne. Odradzają ich zakup lub po prostu korzystanie z tej funkcji.Natomiast godne polecenia są wagi łazienkowe zapamiętujące kilka poprzednich wyników.

Cechy dobrej wagi

  • Dokładnie waży;
  • Zapamiętuje, ile poprzednim razem ważyliśmy;
  • Ma powierzchnię antypoślizgową;
  • Jest łatwa w obsłudze;
  • Jest wyposażona w duży, wyraźny wyświetlacz;
  • Zajmuje mało miejsca, jest płaska, łatwo ją wsunąć pod meble.

Chroń wagę przed wilgocią

Chociaż jest to waga łazienkowa, to trzymanie jej w łazience nie zawsze jest dobre. Powinna być przechowywana w miejscu suchym, a w każdym razie takim, gdzie nie grozi jej zachlapanie. Zwłaszcza elektroniczne modele są wrażliwe na wodę. Nie powinno się też wag trzymać na nie ogrzewanej werandzie, w garażu, na strychu, gdzie zimą może być ujemna temperatura. Nie wolno też po wadze skakać.

Przeczytaj także:
Jak mieć świeży zapach w łazience
Piękne lustra łazienkowe