Szklane blaty

Stoły ze szklanymi blatami do niedawna zarezerwowane były do nowoczesnych wnętrz. Dziś stawia się je w salonach i jadalniach urządzonych w różnych stylach. Pasują niemal wszędzie, bo szkło łączy się w nich z drewnem i metalem, a formy minimalistyczne z dekoracyjnymi.
/ 30.06.2010 12:23

Czy szklane blaty są trwałe i bezpieczne?
Wbrew obawom wielu użytkowników szklane blaty są bezpieczne. Wykonuje się je bowiem ze szkła hartowanego lub wielokrotnie klejonego. Dlatego są trwałe, odporne na złamania i stłuczenia, natomiast czasem się rysują. Można jednak stawiać na nich gorące naczynia i nie trzeba przejmować się ewentualnymi zniszczeniami, gdy rozleją się napoje, np. czerwone wino. Aby szklany blat prezentował się atrakcyjnie, należy utrzymywać go w czystości i myć specjalistycznymi płynami. Ślady palców wyglądają nieestetycznie, a na takim blacie są niestety bardzo widoczne.

Do jakich wnętrz pasują stoły ze szklanymi blatami?
Są idealne do niewielkich jadalni. Przezroczysty blat jest prawie niewidoczny, a przez to wydaje się niematerialny – nawet jeśli ma dużą powierzchnię, sprawia wrażenie lekkiego mebla. Oczywiście im większy stół, tym więcej potrzebuje przestrzeni dookoła. Zazwyczaj podziwiamy jego podstawę, którą szklany blat eksponuje, dlatego nie należy przykrywać go obrusem. Należy też unikać zastawiania stołu zbyt wieloma przedmiotami. Solniczki i inne pojemniki na przyprawy ustawiamy tylko na czas posiłków (pamiętajmy, żeby znaleźć na nie miejsce nieopodal stołu).


Blat i ciekawie wyprofilowana podstawa wykonane z tego samego materiału – dymnego szkła. Podstawa ma lekko antykizującą formę, dlatego stół pasuje także do wnętrz klasycznych. Cena od 6585 zł, Tonin Casa