Szczoteczka soniczna fot. Adobe Stock

Szczoteczka soniczna - jak działa i czym różni się od elektrycznej?

Nowoczesna szczotka soniczna skutecznie czyści zęby i dba o dziąsła. Jest polecana przez wielu stomatologów. Coraz więcej osób zastanawia się przed zakupem: szczoteczka soniczna czy elektryczna. Dowiedz się, jaką wybrać oraz czym kierować się przy wyborze.
Marta Kosakowska / 13.11.2019 12:47
Szczoteczka soniczna fot. Adobe Stock

Szczoteczki soniczne cieszą się coraz większą popularnością. Dokładnie usuwają płytkę nazębną, czyszczą przestrzenie międzyzębowe oraz inne trudno dostępne szczeliny, a przy tym nie uszkadzają dziąseł. Sprawdzają zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Są coraz większą konkurencją dla szczoteczek elektrycznych. Poznaj wady i zalety obu rozwiązań, by wybrać najlepszą szczoteczkę do zębów dla siebie.

Spis treści:

 1. Jak działa szczoteczka soniczna?
 2. Szczoteczka soniczna czy elektryczna?
 3. Wybór szczoteczki sonicznej
 4. Szczoteczka soniczna dla dzieci

Jak działa szczoteczka soniczna?

Pierwsze szczoteczki soniczne trafiły do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych w latach 90. XX wieku. Ich wynalazcą jest naukowiec Robert Bock. Nowoczesne szczoteczki do zębów szybko stały się popularne. Zaczęły być sprzedawane w wielu krajach na całym świecie.

Szczoteczka soniczna wykonuje ruchy wymiatająco-pulsacyjne, które pozwalają na bardzo dokładne czyszczenie zębów, bez mechanicznego uszkadzania dziąseł. To doskonałe narzędzie do higieny jamy ustnej.

Dodatkowo szczoteczka soniczna emituje fale dźwiękowe, które wprawiają w drganie główkę i znajdujące się na niej włosie. Powoduje to powstawanie małych bąbelków wody, śliny i pasty do zębów, które nabierają dużej prędkości. Bąbelki docierają do trudno dostępnych szczelin międzyzębowych, mechanicznie usuwając z nich resztki jedzenia, kamień nazębny i bakterie.

Szczoteczka soniczna czy elektryczna?

Coraz więcej osób staje przed wyborem, jaką szczoteczkę do zębów kupić: elektryczną czy soniczną. Oba typy szczoteczek są rekomendowane przez stomatologów, jako skuteczne narzędzia do higieny jamy ustnej. Oba pozwalają na dokładne oczyszczenie zębów, znacznie lepsze od tego, które można uzyskać, używając szczoteczki manualnej. Którą wybrać?

Szczoteczka elektryczna

Szczoteczka elektryczna czyści zęby zęby wykonując ruchy oscylacyjno- rotacyjne. Jest w stanie wykonać około od 4 000 do 9 000 ruchów na minutę (lub więcej w zależności od modelu). Skutecznie usuwa zanieczyszczenia, płytkę nazębną i delikatnie masuje dziąsła. Należy uważać, by nie dociskać jej zbyt mocno, szczególnie jeśli mamy wrażliwe zęby i dziąsła.

Może mieć różne rodzaje końcówek do higieny zębów, języka i dziąseł. Istnieją dwa typy szczoteczek elektrycznych: na baterie oraz zasilane prądem. W tym drugim przypadku szczoteczka wymaga regularnego ładowania.

Zaletą szczoteczki elektrycznej jest niska cena. Model znanej marki można kupić już poniżej 100 zł.

Szczoteczka soniczna

Szczoteczka soniczna w stanie wykonać od 31 000 do nawet 60 000 ruchów na minutę (w zależności od modelu), jest więc znacznie szybsza niż szczoteczka elektryczna. Pozwala bardzo precyzyjnie usunąć z zębów resztki jedzenia, kamień nazębny, przebarwienia i bakterie, nie niszcząc przy tym szkliwa i dziąseł.

Jest szczególnie zalecana osobom z aparatami ortodontycznymi, mającym implanty lub protezy. Poleca się ją również przy problemach z cofającymi się dziąsłami lub parodontozą.

Ceny szczoteczek sonicznych zaczynają się od 150 zł. Za model renomowanej marki z szeroką gamą funkcji trzeba zapłacić nawet kilkaset złotych.

Podsumowanie

Porównanie szczoteczki elektrycznej i sonicznej
  Szczoteczka elektryczna Szczoteczka soniczna
Rodzaj ruchów
 • Wykonuje ruchy oscylacyjno-rotacyjne
 • Wykonuje ruchy wymiatająco-pulsacyje
Ilość ruchów
 • Od 4 000 do 9 000 ruchów na minutę
 • Od 31 000 do nawet 60 000 ruchów na minutę

Dodatkowe funkcje

 • Nie emituje fal dźwiękowych
 • Emituje fal dźwiękowe, dzięki którym powstają mikrobąbelki czyszczące
Skuteczność czyszczenia
 • Skutecznie usuwa zanieczyszczenia i płytkę nazębną
 • Precyzyjne usuwa zanieczyszczenia, płytkę nazębną, przebarwienia
Zalecenia
 • Nie należy jej mocno dociskać do dziąseł, szczególnie jeśli są wrażliwe
 • Jest polecana osobom o wrażliwych zębach i dziąsłach, z aparatami ortodontycznymi, implantami lub protezami
Cena
 • Ceny już poniżej 100 zł
 • Ceny od 150 zł w górę

 

Wybór szczoteczki sonicznej

Na rynku jest dostępnych wiele modeli szczoteczek sonicznych. Warto zainwestować w produkt renomowanej marki. Szczoteczka to zakup na lata, więc dobrze jest postawić na wysoką jakość.

Warto zwrócić uwagę na:

 • Funkcje czyszczenia - niektóre modele posiadają różne tryby czyszczenia, które różnią się m.in. siłą nacisku.
 • Częstotliwość ruchów i zakres ruchów - im większa, tym skuteczniejsze czyszczenie.
 • Wielkość główki oraz długość rączki. Szczoteczka przede wszystkim powinna być wygodna w obsłudze i dopasowana do naszej fizjonomii.
 • Wymienne końcówki np. przeznaczone do polerowania zębów lub czyszczenia języka.
 • Twardość włosia - obowiązuje ta sama zasada, co przy wyborze innych rodzajów szczoteczek. Osoby o wrażliwych zębach i dziąsłach powinny wybierać szczoteczki z włosiem miękkim lub średnim.
 • Czas pracy baterii - szczególnie ważny, np. jeśli zamierzamy zabierać szczoteczkę na wyjazdy.
 • Wzornictwo - istnieje wiele modeli w różnych kolorach, często o nowoczesnym i designerskim kształcie.

Szczoteczka soniczna dla dzieci

Szczoteczki soniczne mogą być używane również przez dzieci w każdym wieku: od maluchów po nastolatki. Pozwalają skutecznie dbać o zdrowie jamy ustnej, zapobiegając rozwojowi próchnicy u dzieci. Często mają specjalne funkcje, które - za pośrednictwem aplikacji - pozwalają na ustawianie przypomnień o myciu zębów, a także dają rodzicom możliwość monitorowania postępów dziecka. To dobry sposób, by wyrobić w dziecku dobry nawyk dbania o zęby od najmłodszych lat.

Szczoteczki soniczne dla niemowląt wyposażone są w bardzo delikatne włosie, mniejszą częstotliwość drgań (ok. 16 000) i są odpowiednio mniejsze. Szczoteczka soniczna może być pierwszą szczoteczką służącą do higieny jamy ustnej niemowlęcia.

Dla starszych dzieci dostępne są modele o intensywniejszym działaniu (18 000 drgań lub więcej) i twardszym włosiu. Często są kolorowe, ozdobione bohaterami z popularnych kreskówek lub filmów dla dzieci. Taki gadżet ma zachęcać dzieci do mycia zębów.

Szczoteczki soniczne dla nastolatków niewiele różnią się od tych przeznaczonych dla dorosłych. Mogą mieć dokładnie takie same parametry techniczne. Nastolatki lubią gadżety technologiczne, dlatego przy zakupie warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje urządzenia, które mogą być zachętą do częstszego korzystania ze szczoteczki.

Więcej o szczoteczkach do zębów:
Szczoteczka do zębów – jaką wybrać?
Elektryczna szczoteczka do zębów – wady i zalety