Jaki robot sprzątający wybrać? Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Na co zwrócić uwagę przed zakupem robota sprzątającego? Tutaj znajdziesz najważniejsze wskazówki! Przekonaj się, jakie parametry powinnaś sprawdzić, zanim wydasz pieniądze na taki sprzęt!
Agata Bernaciak / 08.03.2019 14:25
Robot sprzątający fot. Adobe Stock

Robotem sprzątającym nazywamy urządzenie, które sprząta bez pomocy naszych rąk. Obecnie to najszybciej rozwijająca się kategoria AGD. Choć do niedawna posiadali je jedynie nieliczni z racji wysokiej ceny, dziś na taki sprzęt może sobie pozwolić każdy z nas!

Na rynku mamy możliwość wyboru około 150 modeli robotów sprzątających ponad 30 marek. Tak szeroka oferta sprawia, że często mamy problem z podjęciem decyzji, jaki model kupić.

Spis treści:

 1. Rodzaje robotów sprzątających
 2. Ile kosztuje robot sprzątający?
 3. Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Rodzaje robotów sprzątających

W ofercie firm znajdziemy produkty o bardzo skomplikowanym nazewnictwie - robot sprzątający, odkurzacz samojezdny, automatyczny odkurzacz, inteligentny odkurzacz itp. Tak naprawdę nazwy te dotyczą tej samej kategorii sprzętu. Na rynku mamy do wyboru kilka rodzajów:

Robot odkurzający

Ten sprzęt z powodzeniem zastępuje odkurzacz. Kiedy ty leżysz na sofie po wyczerpującym dniu, urządzenie samodzielnie przesuwa się po podłodze i dywanie czyszcząc powierzchnię z pyłu i kurzu.

Jego mały rozmiar umożliwia posprzątanie trudno dostępnych zakamarków mieszkania - od przestrzeni pod meblami, po skosy, z którymi często mamy do czynienia na poddaszach.

Robot mopujący

To urządzenie czyści wybraną powierzchnię na mokro usuwając jednocześnie nie tylko kurz, ale również i wszelkie zabrudzenia, z którymi nie poradziłby sobie robot odkurzający.

Robot z mapowaniem przestrzeni

Ten sprzęt przed rozpoczęciem sprzątania bada przestrzeń i na tej podstawie tworzy mapę mieszkania. Dzięki temu - najczęściej za pośrednictwem dedykowanej aplikacji - masz możliwość kontrolowania, jakie pomieszczenia zostają przez niego posprzątane.

Ile kosztuje robot sprzątający?

Ceny wahają się od ok. 300 do 5 tys. złotych. Od czego to zależy? Ano przede wszystkim od tego, z jakimi technologiami mamy do czynienia. Robot z mapowaniem będzie droższy od tego, który nie posiada tej funkcji. Podobnie z robotem mopującym - będzie droższy od tego, który tylko odkurza.

 • Roboty sprzątające do 1 tys. zł – charakteryzują się algorytmem losowym, czyli tzw. chaotycznym sprzątaniem. Na rynku znajdziemy ok. 50 takich modeli. Są dedykowane powierzchniom do 80 m².
 • Roboty sprzątające od 1 do 2 tys. zł – wśród nich znajdziemy urządzenia o algorytmie losowym, ale i z mapowaniem przestrzeni przy użyciu żyroskopu, kamery lub lasera. To zdecydowanie największa grupa znajdująca się na rynku - liczy ok. 60 modeli. Dedykowana powierzchnia sprzątania to maksymalnie 130 m².
 • Roboty sprzątające od 2 tys. zł – mapowanie powierzchni przy pomocy kamery lub lasera. Na rynku takich modeli jest ok. 30. Dedykowana powierzchnia sprzątania to powyżej 130 m².
 • Roboty sprzątające od 3 tys. zł – na rynku jest ok. 10 takich modeli. Od reszty - oczywiście poza ceną - różnią się "bardziej oryginalnym" designem. Technologicznie nie odbiegają od tych bardziej przystępnych cenowo.
 • Roboty sprzątające od 4 tys. zł – na rynku znajdziemy 2 modele w tej cenie.

Spośród tak szerokiej oferty każdy znajdzie coś dla siebie. Zanim jednak zaczniesz się zastanawiać nad wyborem konkretnego modelu powinnaś wiedzieć, na jakich opcjach ci zależy oraz jaki budżet masz do dyspozycji. Bez tego nie uda ci się znaleźć urządzenia skrojonego na miarę twoich potrzeb.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

 1. Moc ssąca
 2. Głośność
 3. Otwór zasysający i pojemnik na kurz
 4. Rodzaj filtra
 5. Czas sprzątania
 6. Wysokość urządzenia
 7. Harmonogramy sprzątania

Oto najważniejsze elementy, które powinniśmy wziąć pod lupę zanim podejmiesz decyzję o zakupie:

 Moc ssąca

Jeśli będzie miał zbyt niską moc ssącą, nie będzie w stanie zebrać z podłogi większych cząsteczek zanieczyszczeń. Idealnie, jeśli ta moc będzie oscylować wokół 1500-2000 Pa. Wtedy robot będzie w stanie zebrać z podłogi kurz, sierść i piasek.

Głośność

O ile jest on w stanie pracować podczas twojej nieobecności, o tyle wieczorami, kiedy chcesz się zrelaksować, raczej do przyjemnych nie należy słuchanie takich odgłosów. Dobry robot powinien mieć taką głośność, która umożliwia sprzątanie, podczas gdy reszta domowników śpi, tj. ok. 60-80 dB.

Wielkość otworu zasysającego i pojemnika na kurz

Jeśli powierzchnia czyszczenia jest duża, wygodniejszym rozwiązaniem dla ciebie będzie brak konieczności opróżniania pojemnika na kurz w trakcie sprzątania. Drugim istotnym elementem jest wielkość otworu zasysającego. Im jest większy, tym większą przestrzeń robot jest w stanie posprzątać w zdecydowanie krótszym czasie i - co najważniejsze - zrobi to dokładniej.

Rodzaj filtra

Na rynku istnieje kilka opcji filtrowania. Najlepszą jest obecność filtru HEPA. Jego przewagą jest oczyszczanie powietrza z najmniejszych drobinek kurzu, z którymi nie poradziłby sobie zwykły, pyłkowy filtr. To idealna opcja dla alergików i świeżo upieczonych rodziców. Filtr pyłkowy sprawdzi się natomiast w domach, w których nie ma zwierząt i małych dzieci.

Czas sprzątania

Im krótszy, tym lepiej. Jest to nie tylko oszczędność czasu dla ciebie, ale również oszczędność żywotności baterii i prądu podczas ładowania. Czas sprzątania powinnaś móc zaprogramować w aplikacji mobilnej dedykowanej urządzeniu.

Wysokość urządzenia

Ten parametr jest szalenie istotny, jeśli w pomieszczeniach stoją meble. Niższy robot jest w stanie dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, np. wyczyścić podłogę pod komodą, czy łóżkiem. Idealnie, jeśli jego wysokość nie przekracza 15 centymetrów.

Dostępność różnych harmonogramów sprzątania

Nie za każdym razem mamy życzenie, by robot mył podłogę. Czasami zależy nam jedynie na odkurzeniu powierzchni, czasem na dokładnym, np. 90-minutowym sprzątaniu samego salonu. Dobrze, jeśli robot sprzątający umożliwia nam dokonanie takiego wyboru.

Dowiedz się więcej o sprzątaniu mieszkania:
10 modeli odkurzaczy, które warto wziąć pod uwagę! Coś dla każdego, w różnych cenach! [PRZEGLĄD]
Odkurzacz do popiołu – co to jest i komu jest potrzebne? Odpowiadamy!
Przetestowałyśmy oczyszczacz powietrza marki Blueair! Czy warto go kupić?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)