Jak wybrać robot kuchenny fot. Fotolia

Robot kuchenny - jak wybrać najlepszy

Na co należy zwrócić uwagę?
/ 07.05.2019 13:14
Jak wybrać robot kuchenny fot. Fotolia

Dobry robot kuchenny zastąpi kilka urządzeń. Za jego pomocą zrobisz i ciasto, i omlet, a nawet ugotujesz zupę!

Idealny robot kuchenny powinien być prosty w obsłudze, poręczny. Gdy jest nadmiernie rozbudowany, ma zbyt wiele funkcji oraz kilkanaście, a bywa, że i kilkadziesiąt, przystawek, to na ogół rzadko z niego korzystamy, bo nie chce nam się wyciągać licznych części, składać (co nie zawsze jest proste), a potem ich myć. Dlatego znacznie wygodniejsze są roboty tzw. planetarne. Mają prostszą budowę, a równie duże możliwości. Składają się z korpusa, misy i kilku końcówek. Nie trzeba ich rozkładać na elementy. Bardziej zaawansowane mają również funkcję gotowania bezpośrednio w misie. Ceny wynoszą od 350 do nawet 5000 zł. Kupisz je np. w: neo24, Mediamarkt, Saturn, itp.


Na co zwrócić uwagę kupując robot kuchenny?

1. Końcówki


Zwykle jest ich kilka: hak do zagniatania ciasta, trzepaczka do ubijania piany, śmietany, kremu oraz mieszadło do puree, nadzienia. Można dokupić kolejne.

2. Głowica


Przytwierdza się do niej mieszadła i przystawki. Powinna mieć zabezpieczenie – jeśli podniesiesz ją w trakcie pracy robota, silnik natychmiast się zatrzyma.

3. Osłona


Dobrze, gdy misa ma wygodną osłonę zabezpieczającą przed rozpryskiwaniem się produktów. Taką, której nie trzeba jej zdejmować, aby dodawać potrzebne składniki.

4. Regulator prędkości


Im więcej, tym lepiej. Mieszadła obracają się ruchem planetarnym, czyli po obwodzie misy i wokół własnej osi. Dzięki temu ciasto zostaje lepiej napowietrzane.

5. Misa

Najlepsza jest metalowa lub z mocnego plastiku. Pojemność bywa różna od 4–6 litrów. Warto zwrócić uwagę, czy wyposażona jest w rączkę, która ułatwia jej przenoszenie.

6. Korpus

Powinien być mocne, ale dość lekki. Pokryty lakierem jest wygodniejszy do czyszczenia. Wystarczy go przetrzeć wilgotną ściereczką i wypolerować do sucha. Dobrze, gdy ma podkładki uniemożliwiające przesuwanie się urządzenia.