Pralka fot. Adobe Stock

Pralko – suszarka do zadań specjalnych! Jak działa i jak używać tego sprzętu?

Pralko – suszarka to rozwiązanie cenione przez wiele pań domu. Jedno urządzenie spełnia dwie funkcje i zwykle jest tylko odrobinę większe, niż tradycyjna pralka. Nie potrzebujesz dodatkowego miejsca do suszenia prania!
Wioletta Górecka / 10.09.2018 06:00
Pralka fot. Adobe Stock

Jeśli mieszkasz w dużym mieszkaniu (albo przynajmniej z balkonem) lub w domu, zapewne nie masz większych problemów ze znalezieniem miejsca do suszenia prania. Mieszkańcy niewielkich lokali, szczególnie bez balkonu, którzy często robią pranie, mają przed sobą za każdym razem dość spore wyzwanie: gdzie postawić suszarkę z praniem, by nikomu nie przeszkadzała? Doskonałym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest posiadanie pralko- suszarki! Jak to działa?

Pralko – suszarka – jak działa?

Pralko – suszarka wygląda jak zwykła pralka. Czasem jest troszkę większa i masywniejsza, jednak jeśli sprzęty w łazience nie są poukładane „na styk” co do centymetra, wymiana tradycyjnej pralki na wielofunkcyjny sprzęt nie powinna być problemem.

Część związana z praniem brudnych ubrań przebiega jak zwykle – wkładasz je do bębna, aplikujesz odpowiedni środek piorący i do płukania tkanin, a po skończonym praniu następuje automatyczne suszenie. Zwykle wystarczy w tym celu włączyć odpowiedni program, by po kilkudziesięciu minutach wyjąć pranie czyste i suche, gotowe do schowania do szafy!

Pralko-suszarka suszy pranie za pomocą strumienia gorącego powietrza (niektóre modele mają dodatkowy nawiew zimnego powietrza, dzięki czemu pranie pachnie bardziej świeżo). W zależności od modelu, trafia następnie do filtra lub jest wydalane na zewnątrz.

Suszenie prania trwa zwykle od kilkudziesięciu minut do dwóch godzin, dlatego warto wybierać urządzenia w klasie energetycznej A ++.  Głośność pracy urządzenia podczas suszenia jest porównywalna do tego w trakcie wirowania, dlatego sprzętu można używać także wtedy, gdy pozostali domownicy śpią.

Jak zaoszczędzić na praniu nawet kilkaset złotych rocznie?

Pralko- suszarka: wady

Rozważając zakup pralko – suszarki trzeba mieć jednak także świadomość, że takie rozwiązanie nie jest w pełni idealne i pozbawione wad.

Po pierwsze – i najważniejsze – urządzenie zazwyczaj może jednorazowo wysuszyć mniej prania, niż zostało wyprane. Oznacza to, że nieraz trzeba wyprane pranie dzielić na dwie tury. Na jedno pranie przypadając więc dwa suszenia i zużywa się sporo prądu.

Po drugie – sprzęt oprócz prądu, pobiera także wodę (chłodzi nią kondensatory). Koszt suszenia prania jest więc podwojony.

Po trzecie – pojawia się sporo głosów mówiących o tym, że pranie wysuszone automatycznie ma… nieprzyjemny zapach, jakby było przegrzane. Problem częściowo rozwiązują modele z nawiewem chłodnego powietrza, jednak taka opcja jest dostępna zwykle tylko w droższych sprzętach. Inną opcją jest dodanie do suszenia specjalnych chusteczek zapachowych do suszarek.

Ostateczna ocena zużycia prądu i wody, a także jakości suszenia, jest zależna w największej mierze od konkretnego sprzętu. Droższe modele z wyższej półki dają więcej możliwości, dzięki różnym programom do wyboru, jednak nawet tańsze sprzęty także mogą wzorowo spełniać swoją funkcję.

Zobacz również:
Zwiększ efektywność prania dzięki TYM 7 super radom!Jakie błędy popełniasz najczęściej podczas prania?

Tagi: pralka, pranie, AGD