Prace ogrodnicze na listopad fot. Fotolia

Prace ogrodnicze na listopad

Nim nadejdzie zima...
/ 24.09.2013 13:46
Prace ogrodnicze na listopad fot. Fotolia
Nawet w listopadzie ogród może mienić się pięknymi barwami. Są krzewy, które wprawdzie zrzucają liście, ale dzięki temu można podziwiać ich piękne kolorowe łodygi. Należą do nich różne odmiany wierzb i dereni: dereń biały zachwyca koralowoczerwonymi pędami, dereń rozłogowy - żółtozielonymi, zaś wierzba biała - musztardowymi. Jeśli posadzisz po 2-3 krzewy w grupach, w szarym o tej porze ogródku, powstaną ciekawe barwne plamy.

Kalendarz najważniejszych prac ogrodniczych na listopad


Jeśli ziemia jeszcze nie zamarzła, możesz wysiać na uprzednio przygotowanych zagonach marchew, pietruszkę korzeniową oraz koper na wczesnowiosenne zbiory.
  • Zerwij z drzewek owocowych zaschnięte i porażone owoce.
  • Zrób sadzonki z jednorocznych pędów porzeczek. Zetnij 20-25 cm sadzonki i zadołuj w wilgotnym piasku w chłodnej piwnicy. Wczesną wiosną wysadzisz je do gruntu.
  • Część działki, na której planujesz na wiosnę posadzić ogórki, pory, selery i warzywa kapustne, nawieź obornikiem lub kompostem.

Jak zabezpieczyć przechowywane na działce warzywa i owoce przed myszami i innymi gryzoniami?


Skrzynki, w których przechowujemy warzywa, dobrze jest wyłożyć kłującymi gałązkami ostrokrzewu. Jeszcze skuteczniejsze jest owinięcie ich cienką drucianą siatką, która przeszkodzi gryzoniom w przedostaniu się do środka. Myszy lubią także podgryzać cebulki kwiatów. Dobrą metodą na odstraszenie nieproszonych gości jest rozłożenie w pobliżu cebul kulek na mole, gryzonie nie znoszą ich zapachu.

Koniecznie zapamiętaj - wyczyść rynnę!


Ci, którzy mają domki na działce, wiedzą, ile kłopotu może przysporzyć zapchana liśćmi rynna. Czyszczenie jej znacznie ułatwi specjalne urządzenie z twardą szczotką. Jest ono tak wyprofilowane, że bez trudu wygarnia z rynny liście, igły, kawałki kory. Przystosowane do pracy na wysokości 5 metrów, kosztuje 55 zł. Do kupienia w sklepach ze sprzętem ogrodniczym, np. OBI, Dom i ogród, Leroy.