Odkurzacze wodne fot. Adobe Stock

Odkurzacze wodne – kiedy warto mieć, jaki wybrać

Odkurzacze wodne nie rozpylają kurzu, bo topią go w wodzie. Niektóre potrafią odświeżyć i uprać dywany oraz tapicerkę. Ale wymagają większej dbałości o ich higienę.
Barbara Lasota / 07.01.2019 13:03
Odkurzacze wodne fot. Adobe Stock

Odkurzacze wodne ma w swojej ofercie kilka marek, w tym: Zelmer, MPM, Thomas, Karcher, Hoover, Clatronic. Ich ceny wahają się od ok. 300 zł do 1200 zł. Cena zależy od funkcji danego modelu i jakości wykonania. Niektóre tego typu odkurzacze mają nie tylko filtr wodny, ale także dobry filtr HEPA. Są modele, którymi można sprzątać na dwa sposoby - zasysając kurz do pojemnika z wodą lub do worka, jak w tradycyjnych odkurzaczach. Są też modele piorące.

Czy warto inwestować w odkurzacz bezprzewodowy?

Odkurzacze wodne – dla kogo

  • Dla alergików. Panuje opinia, że odkurzacz wodny jest bardziej przyjazny alergikom niż odkurzacz workowy lub bezworkowy, bo zanieczyszczenia trafiają dowody i nie są rozpylane ponownie w domowym powietrzu. Jest to prawda w przypadku modeli wyższej klasy, które, poza filtrem wodnym (pojemnikiem z wodą) mają dodatkowo filtr typu HEPA. Bo sam filtr wodny nie wystarcza, by usunąć alergeny i najmniejsze cząstki brudu i kurzu.
  • Dla tych, którzy mają za suche powietrze w mieszkaniu. Zaletą odkurzacza wodnego jest to, że delikatnie nawilża powietrze.
  • Dla osób z małymi dziećmi i dla właścicieli zwierząt. Na pewno warto go mieć (zwłaszcza model z funkcją prania), gdy w domu są małe dzieci lub zwierzęta. Ułatwia czyszczenie podłóg, dywanów, tapicerki.

Modele odkurzaczy wodnych

Odkurzacze wodne różnią się mocą i siłą ssania, wielkością, kształtem, liczbą funkcji, sposobem oczyszczania powietrza, ilością ssawek. Dlatego trzeba wybrać urządzenie rozważnie. Na co zwrócić uwagę przy uwagę przy kupnie:

  • Moc i siła ssania: mają znaczenie, bo im te parametry są wyższe, tym odkurzacz jest sprawniejszy.
  • Wielkość i kształt. W przypadku dużych domów nie ma to dużego znaczenia. Do małego mieszkania trzeba dopasować model odkurzacza do miejsca. W przypadku kawalerki lub niewielkiego dwupokojowego lokum być może lepiej z niego zrezygnować na rzecz bardzo dobrego modelu workowego.
  • Funkcje. Kupując odkurzacz wodny, upewnij się, czy można nim bez problemu posprzątać rozlaną wodę i błoto przyniesione pod butami. Rozważ, czy warto zapłacić trochę więcej i wybrać model z funkcją prania.
  • Filtry. Każdy wodny odkurzacz ma pojemnik na wodę. Ale są też urządzenia, które mają także dodatkowo dobry filtr. One oczyszczają powietrze dokładniej. Są modele, które mają też worek i można nimi odkurzać na dwa sposoby -z wodą lub tradycyjnie.

Odkurzacze piorące

Jest to uniwersalny sprzęt, który dodatkowo pierze dywany, wykładziny, tapicerkę. Myje się nim także parkiety, panele i wykładziny zmywalne. Przy dużym metrażu mieszkania odkurzacz piorący powinien mieć pojemne zbiorniki na wodę. Dzięki temu unikniesz częstej wymiany wody.  Przy wyborze warto upewnić się, czy model ma dwa pojemniki – na czystą i brudną wodę. Dzięki temu woda czysta nie miesza się z brudną.

Jak dbać o odkurzacz wodny

Bezwzględnie pamiętaj, aby po każdym odkurzeniu lub praniu dokładnie wyczyścić odkurzacz. Jeśli tego nie zrobisz, stanie się siedliskiem bakterii i grzybów.

  • Wylej wodę z pojemnika, umyj go i wysusz.
  • Umyj i osusz rury, przez które przepływała woda.
  • Umyj i osusz używane ssawki.

Przeczytaj także:
Ranking: 10 najlepszych odkurzaczy
Jak wypadły testy odkurzaczy
Jaki odkurzacz jest najlepszy