Odkurzacze

Odkurzanie może zajmować niewiele czasu, jest jednak jeden warunek – wybierz sprzęt wydajny i wygodny w obsłudze.
/ 26.04.2006 12:40
odkurzacz-copy.jpgCo roku firmy produkujące odkurzacze wprowadzają nowe, coraz atrakcyjniejsze modele. Obecnie jest ich na rynku prawie 300 rodzajów! Kuszą niezwykłymi funkcjami, jak np. ciche sprzątanie, samoczyszczący filtr, pranie dywanów, moduł zapachowy. Do tego dochodzi różnorodne wyposażenie: superszczotki, ssawki, nakładki, które potrafią niemal wszystko. Czym tak naprawdę warto kierować się przy zakupie nowego odkurzacza?

ABC odkurzacza
- Najważniejsza jest skuteczność sprzątania, a ta zależy od siły ssania.
Przeciętny odkurzacz ma siłę od 275 do 325 watów. Im jest ona wyższa, tym lepiej urządzenie daje sobie radę z kurzem. Siła ssania zależy od mocy silnika, ale nie tylko. Ważny jest także przepływ powietrza, budowa i szczelność odkurzacza, rodzaj filtrów.
- Moc silnika określa, ile energii urządzenie potrzebuje, żeby działać. Zazwyczaj moc waha się w granicach od 1300 do 2300 W. Im większa moc, tym więcej kosztuje eksploatacja urządzenia.
- Ważną częścią odkurzacza jest filtr. Bez względu na to, jak dobrze pracowałby odkurzacz, gdyby nie miał filtra, większość drobnych zanieczyszczeń z powrotem trafiałaby do atmosfery. Filtr skutecznie je zatrzymuje. Najbardziej skuteczne są filtry HEPA, które wychwytują aż 99,95 proc. cząsteczek większych niż 0,3 mikrona.
- Warto zwrócić uwagę na łatwość obsługi, szczególnie istotnej, gdy z odkurzacza trzeba korzystać często. Łatwiej sprząta się, gdy odkurzacz jest lekki, z dużymi kółkami, wygodną, wysoką rączką i długim sznurem, który pozwala dotrzeć do wszystkich zakamarków.

Jeśli nagle zabraknie mi jednorazowych torebek do odkurzacza, wykorzystuję starą torbę. Najpierw odcinam jej dno, wysypuję z niej kurz, a następnie ponownie przymocowuję dno zszywaczem. Gdy nie mogę dosięgnąć odkurzaczem pajęczyny na suficie, przedłużam rurę wykorzystując rurkę po ręczniku papierowym.

Co jeszcze potrafi odkurzacz?
- Odszuka niewielki przedmiot, który zgubił się na podłodze, musisz jednak wlot ssawki zakryć kawałkiem pończochy, by zguba nie została wessana do środka.
- Wciągnie pył i drobny gruz, gdy w trakcie wiercenia otworu w ścianie podstawisz pod wiertło rurę odkurzacza.

odkurzacz_1.jpgDwa w jednym
Urządzenie Ergorapido może służyć zarówno jako miniodkurzacz stołowy (wówczas trzeba wyjąć ze stelaża czarno-srebrną część, która jest miniodkurzaczem), jak i wygodna elektroszczotka do czyszczenia podłogi. Wielką zaletą jest brak przewodu.
Cena 499 zł, część stołowa 249 zł
odkurzacz_2.jpgBez worka
Easy Clean należy do nowej generacji odkurzaczy, które nie wymagają worków. Kurz zbiera się w pojemniku, który
łatwo wymyć. Doskonale nadaje się dla alergików, bo ma filtr, który także można czyścić.
Cena 789 zł

odkurzacz_3.jpgNowoczesna Kaśka
Sweeper to urządzenie na baterie, które warto mieć pod ręką, gdy trzeba szybko zebrać piasek, okruszki, sierść.
Przypomina trochę popularną przed laty „Kasię”. Lekki, bezprzewodowy, łatwo go naładować dzięki wygodnej podstawce do ładowania. Baterie pozwalają na 55 minut pracy.
Cena ok. 299 zł


odkurzacz_4.jpg Sposób na rurę
Niełatwo jest w małym mieszkaniu znaleźć schowek na odkurzacz. A najwięcej kłopotu sprawia rura, która nieustannie wygina się i nie chce się porządnie ułożyć w kąciku. Ujarzmić ją można dzięki wygodnemu uchwytowi. Najlepiej przytwierdzić go do drzwi schowka. Cena 20 zł

Małgorzata Świgoń
fot. Electrolux, Philips, Ikea