Lodówka mała fot. Adobe Stock

Mała lodówka – pojemności, wymiary, ceny, dla kogo mały model lodówki

Zajmuje mniej miejsca, to oczywiste. Ale mała lodówka zużywa też mniej prądu i mniej kosztuje. Zobacz, jakie modele są w sklepach.
Barbara Lasota / 07.01.2019 13:51
Lodówka mała fot. Adobe Stock

Masz bardzo małą kuchnię? Lodówka mniejszych rozmiarów nie będzie jej przytłaczać tak, jak duża. Jeśli mieszkasz sama, lub masz małą rodzinę i mało gotujesz, to nie potrzebujesz robić zapasów. Wszystko zmieści się w małej lodówce. Uważa się, że w jednoosobowym gospodarstwie domowym optymalnym rozwiązaniem jest model o pojemności 120 l. Ale są sytuacje, kiedy wystarczy nawet o połowę mniejszy.

Lodówka w wersji mini

W sklepach są modele, które da się ustawić na blacie kuchennym lub mocnej półce. Ich wymiary są podobne, różnią się o kilka centymetrów. Na ogół wysokość zawiera się w przedziale 40 - 59 cm, a szerokość 45 - 60 cm. Pojemność użytkowa zamrażarki wynosi ok. 45 l, a zamrażalnika 5l. Czasami lodówka mała nie ma zamrażalnika, a tylko komorę chłodniczą. Takie małe lodówki oferują firmy:

 • Beko
 • MPM
 • Haier
 • Zanussi
 • Hyundai
 • Amica
 • Ravanson
 • Severin

Lodówka wielkości szafki

Te lodówki mają zazwyczaj wysokość 80-89 cm. Wśród nich są modele wolnostojące i do zabudowy, czasem dwudrzwiowe, częściej jednodrzwiowe. Kto szuka lodówki małej do zabudowy, ten przed zakupem powinien się upewnić, czy rzeczywiście zmieści się pod blat. Tego typu lodówki zazwyczaj mają trzy półki, szuflady na warzywa i owce i zamrażalnik na górze. Pojemność chłodziarki wynosi ok.110 l, zamrażarki ok. 10 -18 l. Są też modele bez zamrażalnika. Niektóre są tak skonstruowane, że można wykonać front identyczny jak w meblach kuchennych i ujednolicić w ten sposób zabudowę.

Jak usunąć stare naklejki z różnych powierzchni

Zużycie energii

Nowe modele małych lodówek, podobnie jak tych pełnowymiarowych są energooszczędne i na ogół należą do klasy A+ lub nawet A++. Najmniejsza lodówka o pojemności ok. 45 l zużywa rocznie ok. 106 kWh energii. Modele większe, wysokości ok. 82 cm zużywają 110 -170 kWh. Dla porównania duże pełnowymiarowe lodówki wysokości ok. 180 cm, zużywają 260 -300 kWh. Tak więc oszczędność energii, a tym samym pieniędzy w przypadku małej lodówki jest bezsporna. Zużycie energii można jeszcze zmniejszyć, odpowiednio użytkując urządzenie.

Ceny małych lodówek

Najmniejsze modele kosztują w granicach 350-500 zł. Za lodówkę podblatową trzeba zapłacić 550-900 zł. Najnowocześniejsze modele i lodówki małe retro, kolorowe, stylizowane na lata 50. kosztują ok.1600 zł.

Wybrane modele

 • Lodówka Beko BK7730S. Wolnostojąca z wewnętrzną komorą zamrażalnika. Szerokości 47 cm, pojemność użytkowa chłodziarki 45 l, a komory zamrażalnika 5 l. Roczne zużycie energii to 106 kWh.
 •  SIGMA BC-48. Szerokość 45 cm, wysokość 50 cm. Pojemność chłodziarki t43 l, zamrażalnika 5 l. Zużycie prądu 109 kWh.
 • Lodówka Beko TS1 90320. Wysokość: 82 cm, Szerokość: 47,5 cm,
 • Pojemność chłodziarki: 87 l, pojemność zamrażalnika 11 l. Wciągu roku zużywa 118 kWh energii elektrycznej.
 • MPM 99-CJ-09/AB. Wysokość 84 cm,szerokość 48cm. Pojemność chłodziarki 80 l,  zamrażalnika 10 l. Zużycie energii rocznie 110 kWh.
 • Klarstein PopArt-Bar. Wolnostojąca, retro, w kilku kolorach do wyboru. Zaokrąglone kształty, efektowne nóżki. Wysokość 97 cm, szerokość 55 cm. Bez zamrażalnika. Pojemność chłodziarki 136 l. Producent i dystrybutor, nie podają zużycia energii. Klasa energetyczna A+.

Przeczytaj także:
Maty magnetyczne na lodówkę
Lodówka do zabudowy - co warto wiedzieć
Jak prawidłowo użytkować lodówkę