Łazienka po raz pierwszy

W trzech kolejnych odsłonach zaprezentujemy pomysły na zaprojektowanie i wykończenie łazienki w zależności od różnych priorytetów<b>.
/ 16.03.2006 16:57
 
Dziś pierwszy z trzech projektów. Stawiamy na przestrzeń a dokładnie na optyczne jej powiększenie. Co się będzie liczyło? Duże jednorodne płaszczyzny, bez detali i zbędnych ozdobników. Po to, by łazienka była bardziej przestronna.

Założenie
Średniej wielkości łazienka (8 m2) miała sprawiać wrażenie większej. Celem wszystkich zabiegów było więc dodanie jej przestronności. Sprzęty nie przytłaczają, ponieważ nie stoją na podłodze – sanitariaty są podwieszane, umywalka montowana w blacie, zamiast wanny – prysznic.
Najważniejsza jest tu „druga” przestrzeń, odbijająca się w wielkiej lustrzanej tafli. Wydaje się, że drewniana ściana znajduje kontynuację po drugiej stronie lustra.

Układ
Konstrukcja ze stali nierdzewnej utrzymuje trawertynowy blat i zamontowaną w nim dużą, płaską umywalkę. Jednocześnie jest szyną, po której przesuwają się szklane drzwiczki szafki – drewnianego kubika ustawionego po prawej stronie pod blatem. Z drugiej strony, we wnęce, która powstała po obudowie przewodu kominowego, zamontowano szklane półki na przybory toaletowe. Inne potrzebne rzeczy schowane są w dużej wnękowej szafie przy drzwiach. Prysznic jest ukryty w wydzielonej części łazienki i zamknięty szklanymi drzwiami.

Materiały
Efekt przestronności budują także duże płaszczyzny ścian i podłóg, wykończone dwoma materiałami: trawertynem (blat, podłoga, wnętrze prysznica) oraz drewnem wenge (jedna ściana). Farba na pozostałych ścianach i okleina na drzwiach są tłem i nawiązują do koloru trawertynu.

Efekty specjalne
W ścianie nad bidetem znajduje się oświetlenie punktowe. To gadżet, minimalistyczna ozdoba w minimalistycznej łazience.
Listwy podłogowe zrobione są z aluminiowego ceownika. Praktyczne i dekoracyjne – stalowy rowek, który biegnie dookoła łazienki.

1. Jedyny duży mebel – blat z trawertynu utrzymujący umywalkę. Stalowa szyna jest jednocześnie stelażem blatu i prowadnicą szklanych drzwiczek szafki

2. Płaszczyzna lustra odbija wnętrze łazienki sprawiając, że wydaje się ona większa
3. Jedyne, proste i nowoczesne, ozdoby w łazience: mała kwadratowa lampka nadbidetem i stalowy ceownik – nietypowa listwa przypodłogowa

4. Wejście do prysznica ze szklanymi drzwiami


Projektanci Pracownia MWH Architekci – Wojciech Hermanowicz, Piotr Majewski, Andrzej Wyszyński

tekst Marta Suchodolska
zdjęcia Rafał Lipski
stylizacja Dorota Karpińska