Łazienka po raz drugi

Program: maksimum luksusu.
/ 16.03.2006 16:57
 

Wiele funkcji, sprzętów i materiałów. Tak połączonych, by uniknąć wrażenia przeładowania. Podstawą jest dobry plan.

Założenie
Łazienka miała być luksusowa. Właścicielom zależało, by spełniała nie tylko podstawowe funkcje. Skomplikowany układ pomieszczenia (12,5 m2), który wynika z architektury budynku, oraz odpowiednie ustawienie ścian wewnętrznych spowodowały, że plan łazienki stał się bardzo nieregularny, ale za to funkcjonalny.

Układ
Po prawej stronie od wejścia znajduje się część kąpielowa z okrągłą wanną.Na wprost drzwi część toaletowa z sanitariatami. Po lewej stronie prysznic zfunkcją hydromasażu, a dzięki specjalnie uszczelnionym drzwiom także z funkcjąsauny parowej. Obok drzwi wejściowych – umywalka umieszczona w meblu zaprojektowanymna wzór XIX-wiecznej umywalni.

Materiały
Ściany i obudowa wanny obłożone są białymi wapiennymi płytami o woskowym połysku. Na podłodze leżą matowe płyty z gresu w kremowym kolorze. Stelaże podwieszanych muszli klozetowej i bidetu obudowane są trawertynem, charakterystycznie porowatym. Mimo użycia kilku materiałów o różnych fakturach, ta część łazienki dzięki kolorystycznej dyscyplinie wydaje się monochromatyczna. Materiały w dwóch pozostałych częściach podkreślają odmienność funkcji: umywalnia z brązowego drewna iroko, prysznic wykończony wąskimi szarymi płytkami.

Efekty specjalne
Ściana między łazienką i sypialnią jest szklana, wyłączając murek, przy którym stoi umywalka. Połowa ściany to szklane drzwi na całą wysokość pomieszczenia. W razie potrzeby można je zasłonić roletą.
W ścianie kabiny prysznicowej jest matowe przeszklenie. Doświetla przedpokój i stanowi ciekawy element w obu pomieszczeniach.

Projektanci: Joanna Lengiewicz, Piotr Charkiewicz
1. Umywalnia z drewna iroko. Nad nią i obok szklana ściana, która wizualnie łączy łazienkę z sypialnią


2. W ścianie kabiny prysznicowej wstawka z matowego szkła doświetlająca przedpokój


3. Przez szklaną ścianę widać z sypialni całą łazienkę. Na pierwszym planie umywalka, dalej sanitariaty. Po prawej stronie część kąpielowa, po lewej drzwi kabiny prysznicowej


tekst Marta Suchodolska
zdjęcia Rafał Lipski
stylizacja Dorota Karpińska
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/19.08.2014 14:23
uwielbiam takie połączenie materiałów w łazienkach