Łazienka po raz drugi

Program: maksimum luksusu.
/ 16.03.2006 16:57
 

Wiele funkcji, sprzętów i materiałów. Tak połączonych, by uniknąć wrażenia przeładowania. Podstawą jest dobry plan.

Założenie
Łazienka miała być luksusowa. Właścicielom zależało, by spełniała nie tylko podstawowe funkcje. Skomplikowany układ pomieszczenia (12,5 m2), który wynika z architektury budynku, oraz odpowiednie ustawienie ścian wewnętrznych spowodowały, że plan łazienki stał się bardzo nieregularny, ale za to funkcjonalny.

Układ
Po prawej stronie od wejścia znajduje się część kąpielowa z okrągłą wanną.Na wprost drzwi część toaletowa z sanitariatami. Po lewej stronie prysznic zfunkcją hydromasażu, a dzięki specjalnie uszczelnionym drzwiom także z funkcjąsauny parowej. Obok drzwi wejściowych – umywalka umieszczona w meblu zaprojektowanymna wzór XIX-wiecznej umywalni.

Materiały
Ściany i obudowa wanny obłożone są białymi wapiennymi płytami o woskowym połysku. Na podłodze leżą matowe płyty z gresu w kremowym kolorze. Stelaże podwieszanych muszli klozetowej i bidetu obudowane są trawertynem, charakterystycznie porowatym. Mimo użycia kilku materiałów o różnych fakturach, ta część łazienki dzięki kolorystycznej dyscyplinie wydaje się monochromatyczna. Materiały w dwóch pozostałych częściach podkreślają odmienność funkcji: umywalnia z brązowego drewna iroko, prysznic wykończony wąskimi szarymi płytkami.

Efekty specjalne
Ściana między łazienką i sypialnią jest szklana, wyłączając murek, przy którym stoi umywalka. Połowa ściany to szklane drzwi na całą wysokość pomieszczenia. W razie potrzeby można je zasłonić roletą.
W ścianie kabiny prysznicowej jest matowe przeszklenie. Doświetla przedpokój i stanowi ciekawy element w obu pomieszczeniach.

Projektanci: Joanna Lengiewicz, Piotr Charkiewicz
1. Umywalnia z drewna iroko. Nad nią i obok szklana ściana, która wizualnie łączy łazienkę z sypialnią


2. W ścianie kabiny prysznicowej wstawka z matowego szkła doświetlająca przedpokój


3. Przez szklaną ścianę widać z sypialni całą łazienkę. Na pierwszym planie umywalka, dalej sanitariaty. Po prawej stronie część kąpielowa, po lewej drzwi kabiny prysznicowej


tekst Marta Suchodolska
zdjęcia Rafał Lipski
stylizacja Dorota Karpińska