Kiedy lodówka nie chłodzi…Jak do tego nie doprowadzać? Wyzbądź się tych nawyków!

Lodówka to bez wątpienia najważniejszy sprzęt w kuchni. Kiedy lodówka nie chłodzi, wizja zepsutego jedzenia przyprawia o dreszcze…Co może być tego przyczyną?
Wioletta Górecka / 4 miesiące temu
Kiedy lodówka nie chłodzi…Jak do tego nie doprowadzać? Wyzbądź się tych nawyków! fot. Adobe Stock

Gdyby zapytać o to, bez którego sprzętu w kuchni nie można by się obejść, zdecydowana większość odpowiedzi (jeśli nie wszystkie), brzmiałyby: bez lodówki. Na nic bowiem inne sprzęty ułatwiające gotowanie czy nawet robiące to automatycznie, jeśli surowce byłyby ciepłe, rozrzedzone, czy zepsute pod wpływem ciepła. Każda z nas zapewne dba o posiadane urządzenia najlepiej jak potrafi. Często jednak, zapewne zupełnie nieświadomie, robisz coś, co skraca ich żywotność! Jakich nawyków wobec lodówki musisz koniecznie się wyzbyć, jeśli je praktykujesz?

Grzechy główne wobec lodówki…

Codzienność staje się coraz bardziej wymagająca wobec każdego. Żyjemy coraz szybciej, coraz mniej czasu mogąc przeznaczyć dla siebie – na odpoczynek i regenerację. Cierpi na tym również ilość i jakość posiłków. Wszystko dzieje się szybko, coraz szybciej…Ugotowałaś obiad, ale zaraz musisz wyjść na dłużej i nie chcesz, żeby zepsuł się stojąc w garnku? Otwierasz lodówkę i parujące jeszcze danie zamykasz z myślą, że dzięki temu się nie zepsuje. To prawda: jedzenie nie, za to lodówka po kilku takich sytuacjach zepsuje się na pewno. Trzeba również umiejętnie rozmieścić przechowywane produkty. Drugi najczęstszy grzech przeciwko sprawności lodówki to pozostawianie jej otwartej, kiedy jest załączona. Co jeszcze często powoduje sytuację, w której lodówka nie chłodzi?

Tak psujesz lodówkę – uważaj!

Nie praktykujesz powyższych zachowań, jednak lodówka mimo to odmawia posłuszeństwa? Być może przyczyniły się do tego te rzeczy:

  • lodówka ustawiona zbyt blisko kuchenki gazowej/w bezpośrednim sąsiedztwie czajnika elektrycznego
  • brak wentylacji z zewnątrz (jeśli lodówka ustawiona jest ciasno pomiędzy innymi meblami lub przy ścianie, gdzie nie ma swobodnej cyrkulacji powietrza. Najczęściej po prostu przegrzewa się od wytwarzanego ciepła, które nie ma gdzie ulecieć
  • zabrudzony skraplacz – znajduje się najczęściej z tyłu lodówki lub na dole. Jeśli jest zabrudzony, nie rozprasza ciepła równomiernie. Lodówka pracuje intensywniej, a w efekcie może się zepsuć
  • awaria sprężarki – sprężarka jest rodzajem silnika, który rozprowadza czynnik chłodniczy za pomocą parownika i skraplacza.

Jak zapewnić lodówce długą żywotność?

Jeśli chcesz, by twoja lodówka działała bez zarzutu przez wiele lat, pamiętaj o kilku zasadach:

  • dbaj o to, by w jej wnętrzu było czysto i sucho
  • zapewnij cyrkulację powietrza
  • zadbaj o odpowiednią odległość od źródeł ciepła i ognia
  • nigdy nie wkładaj do niej gorących potraw.

Wszelkie naprawy, nawet, jeśli są to niewielkie awarie, powinny być przeprowadzane przez wykwalifikowaną osobę. Tylko w ten sposób będziesz mieć gwarancję, że sprzęt będzie naprawiony prawidłowo i będzie działać bezpiecznie.

Zobacz także:
Lodówka, piwnica, czy spiżarnia? Gdzie trzymać poszczególne produkty?
Jak uratować żywność, gdy zepsuła się lodówka?
Wyjeżdżasz na urlop? Wybierz najlepszą lodówkę turystyczną!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)