odkurzacz ręczny fot. Adobe Stock

Jak wybrać odkurzacz ręczny? Najważniejsze parametry

Poręczny, lekki i mały – może być stale pod ręką. Przyda się do zebrania okruszków ze stołu czy sierści z kanapy. Jeśli zamierzasz kupić odkurzacz ręczny, sprawdź, co warto wziąć pod uwagę.
Małgorzata Świgoń / 14.01.2019 17:11
odkurzacz ręczny fot. Adobe Stock

Odkurzacz ręczny nie jest niezbędnym sprzętem, który koniecznie musisz mieć w domu, ale z pewnością ułatwi ci życie. Chwila... i znikają okruszki ze stołu, rozlany płyn, czy piasek, który synek wysypał z butów na kanapę. Odkurzacze ręczne nie są drogie. Tańszy model możesz kupić za ok. 60 zł. To także dobry pomysł na prezent. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przed zakupem odkurzacza ręcznego.

  1. Moc silnika. Im wyższa tym urządzenie będzie pracować efektywniej. Nie jest wysoka, na ogół wynosi zaledwie kilkadziesiąt Watów (40-60), ale są i takie których moc sięga 600- 700 W. Niektórzy producenci nie podają mocy. Warto pamiętać, że wysoka moc jet niewątpliwie zaletą tego sprzętu, ale odkurzacze z wysoką mocą trzeba częściej ładować. 
  2. Czas pracy na jednym ładowaniu. Zależy to od pojemności baterii. Najlepsze modele mogą pracować bez przerwy przez ok. 30 min. Najsłabszym starczy mocy zaledwie na 5-10 minut. Warto też sprawdzić czas ładowania, który wynosi od kilku (np. 6) do kilkunastu godzin (np. 12 godz.).
  3. Waga. Odkurzacz trzymamy w ręku, więc powinien być w miarę lekki. Najlepiej, gdy nie przekracza 2,5 kg. Łatwo nim wówczas manewrować i docierać do trudno dostępnych zakamarków. Praca z cięższym sprzętem jest bardzo niewygodna. Na szczęście wiele modeli waży naprawdę niewiele (ok. 1,4 kg).
  4. Wielkość pojemnika na kurz. Większy pojemnik jest wygodniejszy, bo nie trzeba go co chwilę opróżniać. Niestety, wielu producentów nie podaje pojemności zbiornika. Na ogół wynosi ona ok. 0,5 l.
  5. Dodatkowe funkcje, np. możliwość pracy na mokro. Jest ona bardzo przydatna, bo odkurzaczem, który pracuje na mokro można np. wciągnąć rozlany na blacie stołu płyn.

Odkurzacz ręczny może być pomocny także przy sprzątaniu samochodu.

Czytaj też:
Czy warto inwestować w odkurzacz bezprzewodowy
Ranking 10 najlepszych odkurzaczy
Jak wypadły testy odkurzaczy