jak wybrać fototapetę, jaką fototapetę wybrać fot. Fotolia

Wnętrzarski hit: fototapeta

Chcesz szybko odmienić i ożywić pokój lub inne pomieszczenie? Sięgnij po fototapetę.
Barbara Lasota / 20.08.2015 15:21
jak wybrać fototapetę, jaką fototapetę wybrać fot. Fotolia
Fototapety są wielkoformatowymi zdjęciami zrobionymi aparatem cyfrowym i naniesionymi za pomocą komputera na dowolną okleinę. Bywają papierowe (nie można ich myć), winylowe lub drukowane na folii (można przecierać wilgotną ściereczką). Część z nich przykleja się zwykłym klejem do tapet, a niektóre są samoprzylepne.

Te niebanalne dekoracje oferują sklepy z tapetami i supermarkety budowlane (Praktiker, Leroy Merlin, Castorama). Można je też zamawiać w sklepach internetowych, np. dekornik.pl, oklejgo.pl. Niektóre firmy oferują też wykonanie fototapety z naszego własnego zdjęcia lub kupionego w serwisie fotolia.pl. Ceny, w zależności od formatu, wahają się od 80 do ok. 500 zł. Fototapeta optycznie powiększa wnętrze. Jak wykorzystać fototapetę?

  • 3 pionowe pasy w salonie
. Kup fototapetę sporych rozmiarów, przedstawiającą np. znane zabytki lub kwiaty, ale zamiast przyklejać ją w całości, przetnij tak, aby powstały trzy pionowe pasy. Przyklej je np. nad kanapą na gładkiej ścianie w taki sposób, aby między jednym pasem, a drugim była kilkucentymetrowa przerwa.
  • 

Wezgłowie łóżka. 
Fototapetę przedstawiającą np. kwiaty lub ładny krajobraz przyklej w sypialni nad łóżkiem. Taka duża powierzchnia fototapety zadecyduje o stylu wnętrza.
  • 

W łazience. Ściany łazienki możesz wyłożyć kaflami jedynie do połowy wysokości lub tylko nad wanną i przy umywalce. Te fragmenty ścian, które nie są narażone na wilgoć, oklej zmywalną fototapetą.


  • Na meblach
. Gdy drzwiczki szafek lub szafy (także tej z drzwiami suwanymi) się podniszczą lub będziesz chciała rozweselić wnętrze, możesz przykleić do nich fototapetę. Jednak nie oklejaj wszystkich szafek kuchennych, a tylko 2–3 szafki.


  • Nad blatem. 
Jeśli nie gotujesz zbyt wiele i masz sprawny wyciąg, możesz przykleić nad blatem fototapetę. Musi być ona jednak zmywalna, aby można ją było czyścić.
Autorka jest redaktorem dwutygodnika "Pani Domu"

Zobacz więcej porad:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/31.01.2018 22:22
przy problemach z małymi pomieszczeniami najlepiej wybierac fototapetę 3D w dobrej jakości, swoja z pejzażem kupiłam akurat ze sklepu internetowego swdecore.pl bo mieli wydruk w jakości Full HD i fototapety flizelinowe, które pozwalają ścianom oddychać i pozwalają na ukrycie nierówności w ścianie :)
/11.11.2015 09:36
nie jestem fanka fototapety, dlatego z mezem w nasyzm salonie postawilismy na kamien dekoraycjny artis bruk-bet