Jak odkamienić ekspres do kawy, by służył przez długie lata?

Ekspres do kawy to jeden z tych sprzętów, który ułatwia życie – zwłaszcza rano. Wystarczy naciśnięcie jednego guzika, by aromatyczna, pobudzająca kawa pojawiła się w filiżance. Czy wiesz jednak, jak czyścić ekspres do kawy, by sprzęt służył przez lata?
Wioletta Górecka / 5 miesięcy temu
Jak odkamienić ekspres do kawy, by służył przez długie lata? fot. Adobe Stock

Nie wyobrażasz sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki aromatycznej, pobudzającej kawy? Wstajesz rano, naciskasz guzik ekspresu i w czasie, kiedy pyszny napój się przygotowuje, ty szykujesz na spokojnie rzeczy na resztę dnia. Ekspres do kawy, podobnie jak czajnik elektryczny, wymaga regularnego odkamieniania. Zobacz, jak zrobić to najprościej!

Ekspres do kawy – nieoceniony pomocnik każdego poranka!

Ekspres do kawy to urządzenie, które dba o twoje samopoczucie: jedna komenda wystarczy, by uraczył cię ulubionym napojem, wedle twojego życzenia. Aby jednak smak kawy był taki, jak należy, a sam sprzęt działał bezawaryjnie przez długie lata, konieczna jest jego odpowiednia konserwacja. Oprócz oczywistego korzystania z niego zgodnie z przeznaczeniem i instrukcją obsługi, ekspres wymaga również regularnego czyszczenia – wymiany filtra wody i odkamieniania. Wiesz, jak to zrobić?

Jak odkamienić ekspres do kawy?

Niektóre modele ekspresów (zwłaszcza te droższe, z wyższej półki), są wyposażone w różne systemy powiadamiania: w tym także o konieczności odkamieniania. Jeśli jednak nie posiadasz takiego modelu, wiedz, że sprzęt trzeba odkamieniać regularnie, mniej więcej po 200-300 filiżankach przygotowanej kawy. Ważne, by czynność tą powtarzać regularnie – aby nie doszło do zniszczenia sprzętu! Przystępując do odkamieniania, pamiętaj o kilku zasadach:

 • używaj wyłącznie preparatów rekomendowanych przez danego producenta. To niezwykle istotne ze względu na możliwą interakcję niektórych składników z materiałem, z jakiego wykonany jest sprzęt.
 • nie testuj domowych metod odkamieniania – ocet, kwas cytrynowy czy popularne odkamieniacze do czajników nie tylko mogą zniszczyć sprzęt, ale także wpłynąć negatywnie na smak kawy. Środków zgromadzonych w przewodach nie pozbędziesz się tak łatwo! Ryzykujesz więc nie tylko awarią, ale także…niedobrą kawą.
 • przy otwieraniu ekspresu do kawy, skorzystaj z instrukcji obsługi i sprawdź, jak to zrobić.

 • w pojemniku na wodę (z nalaną wodą!) umieść odpowiedni preparat odkamieniający zgodnie z instrukcją i włącz ekspres.
 • wypuść wodę (włącz program przygotowujący kawę) i odczekaj kilkanaście minut, by preparat zadziałał wewnątrz ekspresu. Czynność powtarzaj do opróżnienia pojemnika z wodą.
 • do pojemnika na wodę nalej czystej wody i włącz ekspres dwukrotnie – aby czysta woda przepłukała przewody.

 • Ekspres do kawy jest już czysty i gotowy do tego, by służyć przez kolejne miesiące!

  Zobacz także:
  Czy kawę w codziennej diecie można zastąpić czymś innym?
  Kawa - twój przyjaciel, czy wróg?
  Kawa na odchudzanie - prawda, czy mit?

  SKOMENTUJ
  KOMENTARZE (0)