Gwiazda betlejemska fot. Fotolia

Gwiazda betlejemska

Wiele osób nie wyobraża sobie bez niej świąt. Dlaczego w sezonie świątecznym prawie w każdym domu zaczyna gościć gwiazda betlejemska?
Joanna Szczepaniak / 29.11.2013 11:31
Gwiazda betlejemska fot. Fotolia

Święta Bożego Narodzenia posiadają wiele symboli. Jednym z nich jest gwiazda betlejemska. Pojawia się on w naszych domach zaraz przed Świętami. Dlaczego to właśnie ta roślina stała się symbolem tych wyjątkowych grudniowych dni?

Tak naprawdę gwiazda betlejemska nazywa się poinsecja lub ilczomlecz nadobny. Rok 1950 roku to rok "narodzin" tej rośliny, bo to właśnie wtedy rozpczęła się hodowla tych kwiatów i w tym samym roku poinsencja stała się typową rośliną doniczkową. Nie jest trudno zgadnąć, dlaczego to akurat ta roślina stała się symoblem Bożego Narodzenia.

Po pierwsze gwiazda betlejemska jest rośliną, której kwiat jest w kształcie gwiazdy, a ta z kolei według Biblii doprowadziła Mędrców ze Wschodu do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa w Betlejem i tym samym stała się symbolem Świąt Bożego Narodzenia. Po drugie kwiat gwiazdy betlejemskiej jest w kolorze czerwieni, a ten również jest symbolem Świąt Bożego Narodzenia. Dlaczego? Czerwony kolor symbolizuje krew Chrystusa przelaną dla odkupienia świata. Tajemnica gwiazdy betlejemskiej jako symbolu Świąt Bożego Narodzenia - wyjaśniona!