Grudzień

Grudzień - czas odpoczynku
/ 25.04.2006 15:07
grudzien.jpgJeśli dobrze zabezpieczyłaś rośliny na zimę, nie masz się o co martwić, na pewno uda im się przetrzymać mrozy. Wystarczy, że co kilka dni przespacerujesz się po ogrodzie i sprawdzisz, czy wszystko w porządku.

Kalendarz prac ogrodniczych
- Kwiaty doniczkowe, stojące w pobliżu grzejników, podlewaj nieco obficiej.
- Sprawdź, czy krzewy i róże pienne są dobrze okryte. W razie potrzeby uzupełnij okrycie.
- Powieś budki i karmniki dla ptaków, zapewnij im pożywienie.
- Pobiel pnie i grube konary drzew wapnem.
- Jeśli nie spadł jeszcze śnieg, usuń resztki opadłych liści z trawnika.
- Wyczyść i zakonserwuj sprzęt ogrodniczy.
- Przejrzyj bulwy i rośliny przechowywane w chłodnych pomieszczeniach, usuń spleśniałe.
- Zaplanuj, jakimi gatunkami obsadzisz na wiosnę rabaty.

Uwaga ważne!
Najwyższy czas obwiązać sznurkiem kolumnowe odmiany iglaków, żeby śnieg zbierający się na gałęziach nie rozłamał rośliny. Co jakiś czas powinnaś jednak sprawdzać, czy nie napadało zbyt dużo śniegu i w razie potrzeby strząsać go.


Roślina miesiąca - Gwiazda betlejemska
Szczególnie chętnie dekorujemy nią mieszkania w czasie świąt Bożego Narodzenia. Została odkryta w XIX w. w Meksyku, ale jej prawdziwa kariera zaczęła się w latach 50., gdy wyhodowano odmianę tolerującą warunki ogrzewanych mieszkań.
W czasie kwitnienia potrzebuje sporo światła, temperatury około 18-21°C i miejsca nie narażonego na przeciągi. Lubi zraszanie wodą. Łatwo ją pielęgnować przez kilka miesięcy, trudniej zachować do następnego Bożego Narodzenia. Jeśli chcemy, aby za rok wyglądała równie pięknie, to na wiosnę, po przekwitnięciu, powinniśmy przyciąć wierzchołki pędów na wysokość 15 centymetrów. Do maja musi przejść okres spoczynku. W czerwcu roślinę przesadzamy, zasilamy co tydzień nawozem i obficie podlewamy. Aby gwiazda betlejemska zakwitła, przez 2 miesiące musi 14 godzin na dobę stać w ciemności. Dopiero wówczas wytworzy pąki kwiatowe. Jeśli przedłużymy jej dzień sztucznym światłem, pozostanie zielona.