Czas na tusz!

Modeli główek prysznicowych jest bez liku, mają różne kształty i wielkości. I przede wszystkim różną liczbę funkcji.
/ 05.02.2007 14:22
Co nam daje prysznic?

Klasyczna słuchawka prysznicowa, z której tylko tryska woda, to już przeszłość. Zastąpiły ją nowoczesne wielofunkcyjne rączki dające kilka strumieni: łagodny lub silny, punktowy lub rozłożysty, delikatny deszczyk albo masującą strugę.


Modeli główek prysznicowych jest bez liku, mają różne kształty i wielkości. I przede wszystkim różną liczbę funkcji, czyli strumieni, które się z nich wydobywają. Najczęściej to cztery podstawowe typy, z łączenia których można tworzyć kolejne kombinacje. Każda firma nazywa je inaczej, my postanowiliśmy użyć nazw najprostszych i najbardziej zrozumiałych.

Normalny
Dysze na dysku ułożone są w okręgach, z których każdy ma inny kąt nachylenia. Gdy jednocześnie wyrzucają z siebie wodę, powstają wodne kręgi, łączące się w rozłożysty strumień prysznicowy. Ma on dużą objętość, jest idealny do codziennego mycia ciała i włosów.

Deszczowy
Woda zostaje zmieszana z powietrzem, w wyniku czego wypływa w postaci lekkich „perełek”. Powstaje miękki strumień dający wrażenie delikatnego deszczu. Strużki wody mogą wydobywać się ze wszystkich dysz lub z części. Doskonały do codziennej orzeźwiającej i relaksującej kąpieli.

Hydromasaż
Porcje wody są sprężane i w małych odstępach czasu wyrzucane na zewnątrz, co daje efekt pulsowania. Powstaje kilka silnych, ale miękkich strug. Masują skórę i zmęczone mięśnie. Działają pobudzająco, hartują ciało.


Mocny
Woda wypływa tylko z wewnętrznych kręgów. Strumień jest silny i skoncentrowany. W niektórych przypadkach wirujący. Idealny do punktowego masażu. Wzmacnia odporność organizmu.Coś ekstra

Innowacyjny system prysznicowy Raindance Allrounder
Uchwyt zmienia prysznic w prosty panel prysznicowy. Ramię systemu oddala dysk o ponad pół metra od ściany, co pozwala mu pełnić funkcje deszczownicy otaczającej ciało strumieniem z góry. Jeden ruch i deszczownica zmienia się w dyszę górną skierowaną na kark, kolejny ruch – i mamy dyszę boczną masującą strumieniem odcinek lędźwiowy. Oczywiście w każdej chwili można zdjąć słuchawkę z ramienia i używać jak zwykłego prysznica.

Długość ramienia 53 cm, ok. 1545 zł, Hansgrohe
Dysk prysznicowy „Raindance S 150 Air 3”, średnica 150 mm, 3 rodzaje strumienia: Rain Air – deszczowy, Whirl Air – masujący i balans Air – kombinacja dwóch poprzednich, ok. 525 zł, Hansgrohe

A daje co panel?
Deszczownica, dysze masujące i tradycyjny prysznic w jednym. To nowoczesny panel prysznicowy. Zajmuje tyle miejsca co nic. Pasuje do każdej łazienki. Hydromasaż w jedną chwilę, bez remontu.

Mogą mieć kanty lub zaokrąglone kształty; mogą być białe albo kolorowe; z aluminium, tworzywa sztucznego, szkła. Zwykle w trzech wymiarach – długie (powyżej 180 cm) do zamontowania na brodziku, średnie (ok. 150 cm) i krótkie (ok. 115 cm) – montowane nad brodzikiem lub wanną, oraz dwóch wersjach: do montażu
na ścianie lub w narożniku. Mówi się, że panel można zamontować w każdej łazience, warunkiem jest jednak ciśnienie wody – aby masaż był skuteczny, musi wynosić około 3 barów. Trzeba też pamiętać o względzie ekonomicznym – panele zużywają dużo więcej wody niż zwykły prysznic.

1. Górna deszczownica
Pozwala stać godzinami w strugach deszczu. Najczęściej ma regulowany kąt nachylenia i kilka strumieni do wyboru.
2. Rączka natrysku
Gdy potrzebny jest tradycyjny prysznic. Można ją zdejmować z uchwytu i kierować strumień w dowolne miejsce. W zależności od jednego do kilku rodzajów strumienia.
3. Dysze boczne
Najważniejszy element. Najczęściej umieszczone na trzech poziomach – górne kierowane na kark, środkowe na plecy, najniższe na uda i pośladki. Często zamontowane po dwie na poziomie symetrycznie względem siebie. Mogą być ruchome, z możliwością regulacji kierunku i siły strumienia. Do dyspozycji jak zwykle kilka strumieni.
4. Przełącznik kierunkowy
Pozwala na szybki wybór i zmianę źródła strumienia – deszczownica, dysze boczne lub słuchawka prysznicowa.
5. Termostat
Odpowiedzialny za idealną temperaturę wody, co podnosi komfort kąpieli. Z blokadą gorącej wody, najczęściej na temperaturze 38°C. Można oczywiście ustawić wodę cieplejszą po pokonaniu blokady.
6. Siedzisko
Praktyczne rozwiązanie, które pozwala na wygodną kąpiel w pozycji siedzącej. W niektórych modelach jest integralną częścią obudowy, w innych dodatkowym elementem. Wygodnie, gdy można je składać.
7. Półka
Nie zawsze w wyposażeniu, a szkoda, bo to praktyczny dodatek. Kosmetyki są zawsze pod ręką.

Dodatkowe wyposażenie
Niektóre panele wyposażone są w dolny kran, przydatny w montowaniu nad wanną. Jeszcze bogatsze wersje mogą mieć również wylewkę bidetową.

Coś ekstra

Panel natryskowy z chromoterapią „Hansacolourshower” to nie tylko woda, to także światło – delikatne smugi we wszystkich kolorach tęczy. Oświetlenie LCD umieszczone jest w górnej głowicy. Sam wybierasz program
i określasz swoje ulubione kolory. Do wyboru 8 kolorów oraz 4 programy dające możliwość zabawy światłem: FIRE – kolory ciepłe, ICE – kolory zimne, SWEEP – wszystkie kolory następujące po sobie i WAVE – regulowanie intensywności światła; od ok. 5600 zł, Hansa

Panel „Cosmo 200”, aluminiowy, wymiary200x20 cm,od 4142 zł,Pool-Spa

Tekst Marta Suchodolska
Rysunki Paulina Szymaniuk
Zdjęcia serwisy prasowe