POLECAMY

PILNE! Ważna porada: co robić, gdy zalejesz klawiaturę lub laptopa?

Dowiedz się, jak uratować swój sprzęt!
PILNE! Ważna porada: co robić, gdy zalejesz klawiaturę lub laptopa? fot. Fotolia

Nowe technologie towarzyszą nam dosłownie na każdym kroku. Wiąże się to nie tylko z korzyściami, ale również... ze sporym ryzykiem. Ponieważ tablety, laptopy czy smartfony nosimy ze sobą dosłownie wszędzie (w tym także do miejsc, w których nie powinny nigdy trafiać, np. toalety), są narażone na różnego rodzaju uszkodzenia.

Czy zdarzyło ci się kiedyś zalać klawiaturę komputera lub laptopa? Czy da się go uratować? Nie wszystko stracone! Wprawdzie nie ma gwarancji, że sprzęt ponownie zacznie działać, ale poza przypadkami beznadziejnymi istnieje spora szansa na ocalenie!

Co zrobić, gdy zalejesz klawiaturę?

  1. Jeśli zalałaś laptopa, NATYCHMIAST go wyłącz. Jeśli to tylko klawiatura komputera, szybko odłącz ją od sprzętu (a także od zasilania). Działaj szybko i nie używaj opcji "zamknij system". Sprzęt musi być wyłączony naprawdę prędko.
  2. Jeśli zalany jest komputer przenośny, wyjmij baterię. Nawet kiedy urządzenie nie pracuje, nadal jest zasilane przez baterię, więc trzeba ją wyciągnąć!
  3. Pozwól powierzchni dokładnie wyschnąć. Nie wpadaj w panikę i nie staraj się używać do tego celu suszarki do włosów - tak nagły wzrost temperatury może więcej zaszkodzić, niż pomóc.
  4. Postaw zalanego laptopa do góry nogami (musi być otwarty!), a klawiaturę przekręć. Dzięki temu ciecz wydostanie się na zewnątrz.
  5. Susz sprzęt przez co najmniej 24 godziny (idealnie byłoby przez 72). Przez ten czas absolutnie go nie włączaj!

Przede wszystkim najważniejsza jest szybkość reakcji. Kiedy zalejesz sprzęt, nie panikuj i nie próbuj go wycierać. Realizacja wszystkich naszych kroków to gwarancja 80% sukcesu. Nie ma całkowitej pewności, że komputer zadziała (np. zalenie go lepką cieczą niemal gwarantuje zniszczenie klawiatury), ale warto próbować.

Zobacz więcej porad:

Jak usunąć plamy z potu?
Jak urządzić łazienkę, w której nie ma okna?
Jak odstraszyć szpaki?
Co musisz wyrzucić ze swojej kuchni?
Co robić, gdy buty farbują?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)