Zmień dywan

Projektanci przypomnieli sobie o dywanach. Ale nie są to tylko tradycyjne kobierce.
/ 18.07.2007 11:35
Teraz dywany udają drewno, wyglądają jak koronki albo skrawki ziemi widziane z okien samolotu. Mogą też straszyć trupią czaszką. To supermodne! Teraz pusta, minimalistyczna podłoga nie jest już modna. Przestaje nam wystarczać sam zachwyt nad materiałem, z jakiego została wykonana. Dywany powróciły w wielkim stylu. Ich projektowaniem zajmują się sławy światowego designu, m.in. Marcel Wanders, Ross Lovegrove.


We wzornictwie dywanów wiele się dzieje. Nowe pomysły zaskakują, a nawet szokują. Absolutnym hitem jest na przykład motyw trupiej czaszki. Dużo jest oczywiście dywanów w kwiaty, ale to zrozumiałe, bo kwiaty w ogóle stały się teraz bardzo modne. Tyle że są w różnych wariantach: kwiaty zgeometryzowane, kwiatki z ludowych obrazków, wycinanek oraz koronek, kwiatowa grafika komputerowa, stylowy ornament...
Popularnym źródłem inspiracji jest także widok ziemi z lotu ptaka w wersji mniej lub bardziej dosłownej. Projektanci chętnie sięgają również po motywy afrykańskie. Niektóre dywany do złudzeniu przypominają skóry dzikich zwierząt, przede wszystkim zebry, tygrysa, lamparta.
Designerzy na nowo interpretują desenie popularne trzydzieści, czterdzieści lat temu, a nawet przed kilkoma wiekami. Chętnie nawiązują też do sztuki ludowej, grafiki, architektury. Prześcigają się w wymyślaniu nowych splotów, faktur, wytłoczeń. Śmiało zestawiają barwy lub proponują monochromatyczne dywany w kolorach obowiązujących w świecie mody, na przykład w różnych odcieniach pomarańczowego, który jest przebojem letnich kolekcji.
Nowoczesne dywany są jak obrazy. Z powodzeniem mogą być główną ozdobą we wnętrzu. Zwłaszcza przy łóżku i kanapie. Piękny, puszysty, miękki dywan to przyjemność dla zmysłów.

Iwona Ławecka-Marczewska/ Dom&Wnętrze