Sztuczna trawa na balkon, taras i nie tylko - cena, zalety i wady

sztuczna trawa fot. Adobe Stock
Nie wymaga pielęgnacji, podlewania ani koszenia. Zawsze zielona, nigdy nie choruje. Poznaj zalety i wady sztucznej trawy, a także dowiedz się, ile kosztuje!
Małgorzata Świgoń / 09.07.2019 14:39
sztuczna trawa fot. Adobe Stock

Sztuczna trawa sprawdzi się w miejscach wilgotnych, bardzo zacienionych, albo przeciwnie, nadmiernie nasłonecznionych. Także tam, gdzie znajdują się ciągi komunikacyjne i naturalna murawa szybko by się wytarła.

Można ja położyć na przydomowym placu zabaw, miniboisku sportowym lub na balkonie. Nie trzeba jej nawozić, a podczas suszy martwić się o nawodnienie. Brzmi jak bajka!

Na skróty:

Sztuczna trawa... ekologiczna?

Jeśli chciałabyś wykorzystać sztuczną trawę na balkonie lub tarasie szukaj takiej, do produkcji której wykorzystywany jest granulat pozyskiwany z recyklingu (np.ze zużytych opon ciężarowych).

Proces nowoczesnego recyklingu pozwala na wtórne zagospodarowanie gumowych odpadów w sposób efektywny i przyjazny dla środowiska. Surowiec jest w 99,9 proc. wolny od zanieczyszczeń. Taka trawa jest wprawdzie sztuczna, ale w pewnym stopniu ekologiczna.

Trawy ozdobne: prosty sposób na modny ogród. Na które gatunki warto postawić?

Zalety sztucznej trawy

  • Można ją użytkować przez cały rok, bez względu na warunki atmosferyczne.
  • Sztuczną trawę łatwo ułożyć, ewentualnie można dodatkowo przymocować klejem montażowym, by lepiej się trzymała.
  • Jest łatwa w utrzymaniu, na jej powierzchni nie tworzą się kałuże ani błoto.
  • Jest miękka, więc amortyzuje upadki, chroni przed urazami. To ważne w miejscach, w których bawią się dzieci.

Wady sztucznej trawy

  • Jest jednak sztuczna, więc nie produkuje tlenu ani nie stwarza korzystnego mikroklimatu, tak, jak naturalne rośliny.
  • Podczas upału, jeśli sztuczna trawa znajduje się w miejscu nasłonecznionym mocno się nagrzewa. Wówczas korzystanie z niej, szczególnie stąpanie na boso, może być nieprzyjemne.

  • Gdy jest gorszej jakości - udeptuje się w miejscach intensywnego użytkowania.
  • Trudno ją czyścić. Przywierają do niej, jak do rzepa drobne kłaczki, nitki, paproszki. Najlepiej do jej czyszczenia używać odkurzacza. Jeśli bardzo się ubrudzi, umyć wodą z dowolnym płynem (np. do mycia naczyń).

Rodzaje i ceny sztucznej trawy

Są różne rodzaje sztucznej trawy. Mają różną barwę i długość runa. Różne są także techniki wykonania. Może mieć postać zwartych podkładów lub tkanych dywanów. Te ostatnie mają wygląd bardzo zbliżony do naturalnej murawy.

Jeśli produkt ma być używany na większym obszarze, należy wybrać wersję z niewidocznymi otworkami do odprowadzania wody.

W ogródku restauracyjnym sprawdzi się wykładzina o wysokości runa w przedziale 7-15 mm. Na domowym balkonie lepiej jednak ułożyć inny rodzaj sztucznej trawy, o grubości 20-40 mm. Przyjemniej będzie po niej chodzić na boso.

Przy zakupie zwróć też uwagę na miękkość włosia. Ona również różni się w zależności od rodzaju.

Koszt sztucznej trawy rozpoczyna się już od 35 zł za metr kwadratowy. Niektóre wersje oscylują w granicach kilkuset zł za metr kwadratowy.

Czytaj też:
Jak szybko i skutecznie doprowadzić balkon do porządku? To ważne szczególnie wiosną!
Poznaj 5 najbardziej popularnych, zwisających kwiatów balkonowych!

Redakcja poleca

REKLAMA