Pluskwy fot. Fotolia

Pluskwy domowe jak się ich ustrzec

Kto nigdy ich nie miał w domu, ten kojarzy je z zapuszczonymi domami, wręcz z melinami. A tymczasem mogą zagnieździć się wszędzie.
Barbara Lasota / 27.01.2018 03:56
Pluskwy fot. Fotolia

Pluskwy domowe upodobały sobie mieszkania, ponieważ żywią się naszą krwią. Z kryjówek, które sobie znajdują we wnętrzach, wychodzą głównie nocą i wtedy gryzą domowników. Czasem długo możemy nie mieć świadomości, że w domu są niechciani lokatorzy, bo ich nie widzimy.  Nie wiemy, że pluskwy są sprawcami ugryzień.

Był czas, kiedy prawie zostały wytępione. Ale ostatnio, jak wynika z danych sanepidu i firm świadczących usługi dezynsekcji, wracają. Zwłaszcza do dużych miast. Całkiem sporo zapluskwionych mieszkań jest nawet w Warszawie. W przypadku gdy tych owadów jest dużo i gnieżdżą się w domu długo, właściwie skutecznie może je usunąć tylko wyspecjalizowana firma. Na dodatek zabieg odpluskwiania trzeba przeprowadzać co najmniej dwukrotnie.

Skąd te pluskwy

Pluskwy, z czego wiele z nas nie zdaje sobie sprawy, można przynieść lub przywieźć do domu np. z  hotelu, nawet bardzo ekskluzywnego. Zarówno z podróży po Polsce jak i z urlopu za granicą. Pluskwy domowe mogą przyczepić się do ubrania lub walizki (np. wchodzą w szwy) i przejechać setki kilometrów. Na podobnej zasadzie mogą trafić do naszych domów z zakładu pracy, z akademika, z zakładu fryzjerskiego, od znajomych, ze sklepu itd.  Można je również “kupić", razem z używanymi meblami lub używaną odzieżą. Wystarczy, że przeniesiemy do domu jednego dorosłego owada, a nawet jajeczka, by po pewnym czasie konieczna było dezynsekcja.    

Gdzie się ukrywają w domu

Pluskwy mają 4–5 mm długości, a ich ciało jest mocno spłaszczone. Takie rozmiary ułatwiają im wejście nawet w małą szczelinę. Zazwyczaj gnieżdżą się w różnych pęknięciach i szczelinach mebli (zwłaszcza tapicerowanych, ale nie tylko), w materacach, pod listwami przypodłogowymi. Można je znaleźć pod obrazkiem  na ścianie, na półce między książkami, w koszu na brudną bieliznę. Rzadziej można je spotkać na przedmiotach plastikowych i metalowych.  

Jak nie dopuścić do “zapluskwienia" mieszkania

Niebezpieczeństwo, że pluskwy zasiedlą nasz dom będzie mniejsze, jeśli uszczelnimy wszelkie dziury i pęknięcia. Używane meble trzeba, zaraz po wniesieniu do domu, dokładnie obejrzeć, odkurzyć i umyć, zaglądając w każdą szczelinę. Idealne byłoby czyszczenie gorącą parą, jeśli ktoś ma odpowiednie urządzenie. Po powrocie z wyjazdu lub z wizyty w miejscu, gdzie można podejrzewać istnienie pluskiew trzeba też starannie przyjrzeć się wszelkim zakamarkom torebki, walizki, a odzież jak najszybciej uprać. Po użyciu odkurzacza do oczyszczania szczelin, w których podejrzewamy istnienie pluskiew lub ich jaj trzeba worek z kurzem natychmiast wyjąć, zapakować w folię i wynieść do śmietnika.  

Sypialnia pod specjalnym nadzorem

Ulubionym miejscem, gdzie bytują pluskwy jest sypialnia lub kącik do spania. Atakują nas bowiem gdy śpimy. Dlatego, gdy zachodzi podejrzenie, że pluskwy są w domu, trzeba skontrolować wszystkie zakamarki łóżka lub kanapy. Warto nawet zdemontować ramę łóżka, sprawdzić szwy materaca, umyć pojemnik na pościel, wyjąć wszystko z komód i szafek nocnych, odwrócić meble do góry nogami, bo owady mogły się zagnieździć właśnie tam. Bez tego trudno pozbyć się skutecznie pluskiew. Oczywiście pościel pierzemy w 90 st. C.

Może się przydać zamrażalnik

Ponieważ pluskwy mogą przebywać w stanie uśpienia nawet przez rok, nic nie jedząc w tym czasie, to przedmioty, których nie można wyprać, warto włożyć do zamrażalnika (jeśli to możliwe) na dwa tygodnie. Wtedy zginą jaja i osobniki dorosłe.

Jak pozbyć się pluskiew z dywanu

Dywany warto dokładnie wyszczotkować, a następnie odkurzyć, aby usunąć wszystkie znajdujące się w nich jaja. Pewność, ze jest wolny od pluskiew da dodatkowo wyczyszczenie gorącą parą wodną.