POLECAMY

Najlepszy pomysł na kolorowy ogród od przedwiośnia – piękne cebulki, które sadzi się jesienią. Na pewno nie znasz wszystkich!

Tulipany, hiacynty, krokusy... - to klasyka w świecie roślin cebulowych sadzonych jesienią. Ale są jeszcze cebulice, psiząb, ifejon, obrazki, szafirki, czosnek ozdobny, śnieżyczki. Jedne zakwitają, gdy zaczyna topić się śnieg, inne nieco później.
/ rok temu
Najlepszy pomysł na kolorowy ogród od przedwiośnia – piękne cebulki, które sadzi się jesienią. Na pewno nie znasz wszystkich! fot. Fotolia

Rośliny cebulowe to byliny, których część podziemna jest cebulą, bulwą lub grubym kłączem. Jedne tworzą duże cebule o średnicy 4–10 cm, a inne maleńkie, o średnicy zaledwie 1 – 2 cm. Sporo z nich to kwiaty cebulowe sadzone jesienią i kwitnące wiosną. Niektóre tworzą przepiękne, okazałe  kwiaty, jak np. tulipany, hiacynty, żonkile. A inne to maleństwa wystające nad ziemię zaledwie 10 cm z równie drobnymi, delikatnymi kwiatkami. Ale gdy rosną w kępie, wyglądają zjawiskowo. Zwłaszcza, gdy jest to początek wiosny i wokół, oprócz nich, nic jeszcze nie kwitnie. Warto je mieć w ogrodzie i na balkonie, bo można powiedzieć, że to one przynoszą nam wiosnę. Sadzi się je od września, do końca października, a jeśli ziemia nie jest zmarznięta można nawet posadzić w listopadzie. Jesienią można także posadzić lilie, kwitnące w pełni lata.

Jak je sadzić

Aby kwiaty cebulowe sadzone jesienią budziły zachwyt wiosną, trzeba posadzić tylko zdrowe, duże cebule (malutkie cebulki przybyszowe lepiej oderwać od dużej cebuli i - zanim dorosną - uprawiać w ustronnym zakątku przez 2-3 lata).

 • Przed posadzeniem warto (profilaktycznie) cebulki zanurzyć na pół godziny w roztworze środka grzybobójczego (Bioczos, Kaptan, Topsin, Dithane). Nie jest to jednak warunek konieczny.
 • Rośliny cebulowe sadzone jesienią najlepiej będą się rozwijały w zacisznym miejscu, w próchnicznej, przepuszczalnej ziemi. Sadzi się je w odstępach równych co najmniej ich średnicy, na głębokości trzykrotnie przekraczającej ich wysokość.
 • Na glebach ciężkich dno dołków warto wysypać gruboziarnistym piaskiem.
 • Wygodnie jest też używać specjalnych plastikowych koszyczków (dostępnych w sklepach ogrodniczych) do sadzenia cebulek. Wypełnia się je ziemią kompostową, sadzi w nich po 3-6 cebul i umieszcza na rabacie przysypując ziemią. Koszyczki zabezpieczają rośliny przed gryzoniami i ułatwiają prace pielęgnacyjne.
 • Miejsce, gdzie posadzisz cebule, oznacz patyczkiem lub etykietką.
 • Rabatę podlej po sadzeniu, a po nadejściu pierwszych mrozów okryj gałązkami roślin iglastych, warstwą kory lub torfu. Jeśli przed nastaniem zimy rośliny wytworzą liście (czasem tak jest), po pierwszych mrozach należy zrobić nad nimi kopczyk z torfu.

Gdzie sadzić cebulki

Możliwości jest sporo. Ale każde wybrane miejsce musi być nasłonecznione, w ostateczności półcieniste, ale nigdy takie, gdzie nie dociera słońce.

 • Na rabacie. Możesz stworzyć rabatę jednorodną, np. z samych tulipanów, żonkili czy hiacyntów w jednym lub kilku kolorach. Ale pięknie wyglądają również kompozycje łączone, np. jednobarwne tulipany z żonkilami lub kwiatami wiosny, które nie należą do cebulowych, np. z bratkami lub niezapominajkami. Gdy przekwitną, a ich liście opadną (na ogół w czerwcu), w ich miejsce sadzi się rozsadę kwiatów jednorocznych, które są nie tylko kwiatami lata, ale i kwiatami jesieni: astry, cynie, rudbekie lub pelargonie rabatowe, które będą kwitły
 • Wśród bylin. Jeśli w jakimś zakątku ogrodu rosną byliny, np. funkie, żurawka, bodziszek, kilka kęp piwonii, które rozwijają się dopiero późną wiosną, wówczas małe grupy cebul możesz posadzić wśród nich.
 • Pod drzewami i krzewami. Wyglądają prześlicznie i dobrze rosną. Zanim bowiem drzewo wypuści liście, jest pod nim wystarczająco dużo słońca dla tych wczesnych kwiatów. Najlepiej utworzyć z nich okrągły klomb wokół pnia.
 • Na trawniku. Możesz posadzić kępę lub stworzyć naturalistyczną kompozycję: wziąć garść cebulek i rozrzucić je wśród trawy, a potem zakopać tam, gdzie upadną. Należy tylko pamiętać, aby wiosną nie kosić trawy, aż liście roślin nie zaschną.
 • Na skalniaku. Niskie rośliny cebulowe, wysadzone po kilka lub kilkanaście, np. zawilce greckie, szafirki obrazki, krokusy, bardzo ładnie wyglądają wśród roślin skalnych. Więcej porad jak stworzyć ogród piękny od wiosny znajdziesz w dziale porady domowe.
 • W pojemnikach. Donice lub skrzynie muszą być oczywiście stosunkowo pojemne, z dużą ilością ziemi, aby cebulki zimą nie przemarzły. Trzeba je także zabezpieczać jesienią przed mrozem, okrywając np. grubo liśćmi lub zadołować w ziemi. W dużej donicy może rosnąć kilka gatunków cebulek. Dzięki temu będzie ona ukwiecona znacznie dłużej, niż gdyby rosły np. tylko tulipany lub tylko hiacynty. Najgłębiej (tuż nad drenażem przysypanym ziemią) sadzi się narcyzy, nad nimi tulipany, a na górze np. krokusy. Poszczególne warstwy trzeba oddzielić 5- centymetrową warstwą ziemi.

Wiosenna pielęgnacja

 • Jak najwcześniej (jeszcze na przedwiośniu) spod cebulowych roślin sadzonych jesienią wygrab zaschnięte liście. Późniejsze porządkowanie rabaty grozi uszkodzeniem wybijających spod ziemi pędów.
 • Rośliny obsyp kompostem, lub zasil niedużą dawką nawozu uniwersalnego.
 • Jeżeli pomimo dodatniej temperatury, ziemia jest zmarznięta, trzeba podlać cebulki, by lód puścił jak najszybciej i korzenie mogły napić się wody.
 • Liście gatunków cebulowych po kwitnieniu przez jakiś czas jeszcze rosną, a potem powoli zamierają i przekazują wszystkie swoje substancje zapasowe do cebuli. Jeśli przedwcześnie je zetniesz, rośliny się osłabią, następnej wiosny nie zakwitną a nawet mogą zaniknąć. Trzeba pozwolić liściom powoli żółknąć i całkowicie zaschnąć zanim usuniesz je z rabat.
 • W przypadku cebul rozsadzanie jest konieczne dopiero wtedy, gdy zaczynają słabiej kwitnąć. Robi się to pod koniec wiosny, gdy zaschną im liście.

Znane i mniej znane kwiaty cebulowe sadzone jesienią

 • Czosnek olbrzymi. Jego kwiaty to ogromne kule, zazwyczaj w kolorze liliowym, kremowym lub purpurowym. Rozmiar cebulek: 18/20. Dorasta do 100 – 150 cm. Głębokość sadzenia 10 – 15 cm. Cena cebulki: 5 – 10 zł.
 • Krokus wielkokwiatowy. Kwitnie III – IV na biało, żółto, liliowo, fioletowo. Rozmiar cebulek: 8-10 cm, dorasta do 10 cm, głębokość sadzenia 10 cm. Cena cebulki ok. 0,50 zł.
 • Irys niski żyłkowany. Kolor kwiatów: niebieski/jasnofioletowy. Wysokość rośliny: 15–20 cm. Okres kwitnienia: III-IV. Głębokość sadzenia: ok. 8 cm. Cena ok. 0,30 zł/szt
 • Tulipan. Kolor kwiatów: różne. Wysokość rośliny: do 30 cm. Okres kwitnienia: IV. Głębokość sadzenia: ok. 10 cm. Cena cebulki ok. 0,60 zł.
 • Hiacynt. Kolor kwiatów: różowe, białe, fioletowe, purpurowe. Wysokość rośliny: 25–30 cm. Okres kwitnienia: IV-V. Głębokość sadzenia: ok. 12 cm. Odstępy między cebulkami: ok. 15 cm
 • Śnieżyczka. Kolor kwiatów: biały. Wysokość rośliny: 10–15 cm. Okres kwitnienia: II-III. Głębokość sadzenia: ok. 6 cm. Odstępy między cebulkami: ok. 8 cm.
 • Zawilec grecki. Wysokość 10-15 cm, okres kwitnienia III-IV, kwitnie na rożne kolory. Cena ok. 0,40 zł/szt.
 • Lilia drzewiasta. Różne kolory, kwitnie VII-VIII, wysokość 2 m. Cena ok. 6 zł/sztukę.
 • Lilia tygrysia. Kwiaty są centkowane, na ogół pomarańczowe, żółte, różowe, okres kwitnienia VII-VIII, wysokość 60-80 cm. Cena 6 zł/sztukę.
 • Żonkil. Kwiaty białe, żółte, pomarańczowe, okres kwitnienia IV-V, wysokość 40-60 cm. Cena ok. 0,80 zł/sztukę.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)