Robot kuchenny to wspaniały pomocnik, ale... wybierz go z głową

Gdy dużo gotujesz, wybierz model z tarkami i końcówką do mielenia mięsa. Gdy mało - wystarczy Ci robot kuchenny mniej rozbudowany.
Barbara Lasota / 8 miesięcy temu
Robot kuchenny to wspaniały pomocnik, ale... wybierz go z głową fot. Adobe Stock

Robot kuchenny to, zgodnie z definicją, wieloczynnościowe urządzenie bardzo ułatwiające przygotowywanie posiłków. Jest to możliwe dzięki wielu narzędziom, które podłącza się do jednego korpusu z silnikiem. Natomiast potocznie robotem często nazywamy też zwykły mikser, który ma tylko końcówki do wyrabiania ciast, ubijania piany i śmietany i ewentualnie końcówkę blendującą, pomocną przy przyrządzaniu zup typu krem. W tym artykule będziemy mówić o robotach, które potrafią więcej niż mikser i mają więcej końcówek.

Co potrafi robot wielofunkcyjny

Najbardziej rozbudowane urządzenie, wyposażone w wiele końcówek, może zastępować wiele sprzętów agd i pełnić wiele funkcji:

  • Miksera do robienia ciasta, ubijania piany i śmietany.
  • Blendera potrafiącego zmiksować zupę, gotowane warzywa, zrobić idealnie gładki sos.
  • Młynka do mielenia kawy czy ziaren zbóż.
  • Wyciskarki do owoców cytrusowych.
  • Malaksera, który, dzięki kilku tarkom i nożykom potrafi zetrzeć warzywa do zupy, na surówkę, zrobić frytki z ziemniaków czy utrzeć ziemniaki na placki.
  • Maszynki do mielenia mięsa.
  • Sokowirówki wyciskającej sok z owoców i warzyw.

Ile końcówek potrzebujesz

Pomyśl czy wszystkie końcówki robota kuchennego będą Ci potrzebne. Jeśli wiesz, że nie będziesz raczej wyciskać soku z cytrusów ani robić soków w sokowirówce, to nie ma sensu przepłacać i kupować tak rozbudowanego modelu. Podobnie jest z końcówką do mielenia mięsa. Są domy, gdzie robi się często pulpety, pieczeń rzymską, kotlety mielone, pasztet i wtedy robot wyposażony w maszynkę do mielenia bardzo się przydaje.  Ale są też takie, gdzie jadłospis jest inny i maszynka nie jest potrzebna. Dobrym rozwiązaniem jest zakup modelu, który można rozbudowywać, dokupując końcówki w trakcie użytkowania.

Bardzo ważne parametry

  • Moc. Koniecznie dowiedz się, jaką moc ma urządzenie. Im jest ona wyższa, tym robot jest silniejszy. Łatwiej sobie poradzi z twardymi produktami. Poza tym może dłużej pracować bez wyłączenia, bo nie przegrzeje się silnik. Roboty o małej mocy trzeba na ogół wyłączać po 5 – 10 minutach.  Radzimy kupować urządzenia o mocy minimum 800 W, a najlepiej 1000 W.
  • Ilość obrotów. Kto szuka wydajnego urządzenia, ten powinien rozważyć zakup modelu robota kuchennego o minimum 300 obrotach/min. Dobrze, jeśli producent daje możliwość  wyboru kilku stopni regulacji obrotów.
  • Materiał. Tańsze roboty kuchenne, gorszych marek są wykonane z gorszego plastiku, który dość łatwo trwale się brudzi, np. ucieraną marchewką. Takie tworzywo po kilku latach bywa również ze łatwo pęka. Droższe modele są na ogół wykonane z lepszego tworzywa. Bardzo ważne, by misa, jeśli kupujemy robot z misą, była zrobiona ze stali inox lub dobrego aluminium. Roboty kuchenne różnią się także jakością noży. Dlatego przed zakupem warto przyjrzeć się także detalom i ocenić jakość wykonania.

Robot z misą czy bez?

Modele robotów kuchennych z misą mają mniej funkcji niż te z malakserem. Są polecane głównie tym osobom, które chcą mieć "pomocnika" przy robieniu ciast i deserów. Wyróżnia się wśród nich roboty tradycyjne, których mieszadła obracają się tylko w jednym kierunku i tzw. roboty planetarne. Nazwa ta wynika z tego, ze mieszadła obracają się wielokierunkowo.
Natomiast wieloczynnościowe roboty kuchenne z malakserem umożliwiają siekanie, mieszanie i rozdrabnianie produktów. Niektóre jednak mają tylko jedną końcówkę do ciast (rózgę), którą da się ubić jajka, śmietanę, wyrobić ciasto biszkoptowe, ale już twardsze ciasta (np. drożdżowe, piaskowe) zrobić w nich trudniej. Nie ma bowiem końcówek hakowych. Oczywiście w bardziej rozbudowanych modelach są. Wybór modelu zależy zatem od potrzeb.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/3 miesiące temu
No ja mam Brauna - moim zdaniem oni maja najlepsze roboty, polecilam siostrze zeby kupiła i tez jest zachwycona
/6 miesięcy temu
ja dlugo wybierałam ale ostetecznie, postanowiłam nie oszczędzać i trochę droższy kupiłam kohersen mycook, świetne solidne urządzenie
/7 miesięcy temu
Dla mnie blender to jeden z podstawowych sprzętów w kuchni, dlatego wolę mieć jedno takie urządzenie, a nie blender zawartu w robocie kuchennym. Wybrałam wysokoobrotowy ronica i jestem z niego mega zadowolona, miksuję w nim warzywka i owoce, robię zupy, mąki, masło orzechowe, jest super :)