Letnie przyjęcia fot. Adobe Stock

Dom przyjazny dla gości. 5 kluczowych zasad

Ogłaszamy początek lata! To czas wypadów na działkę, proszonych obiadów w ogródku i kameralnych imprez na balkonie. Jak przyjmować gości, żeby czuli się naprawdę mile widziani? Podpowiadamy.
/ 21.06.2022 11:57
Letnie przyjęcia fot. Adobe Stock

W ciągu ostatnich dwóch lat ograniczaliśmy kontakty towarzyskie, często pracowaliśmy zdalnie, unikaliśmy tłumów i nawiązywaliśmy mało nowych znajomości. Można powiedzieć, że staliśmy się „dzikusami” i straciliśmy łatwość społecznych interakcji. Teraz nadrabiamy z nawiązką i chcemy jak najwięcej przebywać wśród ludzi. Sezon letni idealnie się to tego nadaje!

Jeśli chcesz wrócić do roli idealnego gospodarza i prowadzić dom, w którym każdy przybysz poczuje się komfortowo, ten poradnik jest właśnie dla ciebie. Przy odrobinie wysiłku, tego lata staniesz się duszą towarzystwa. Podpowiadamy, o czym pamiętać, gdy zapraszasz gości.

Zadbaj o oprawę

Estetyczne dekoracje, rośliny, przyjemna i nienarzucająca się muzyka, odpowiednie oświetlenie… To wszystko sprawi, że twoi goście poczują, że każdy twój wybór był intencjonalny i pomógł stworzyć unikalną atmosferę. Nie masz pomysłu na oprawę przyjęcia?

Poszukaj inspiracji na Pintereście albo YouTubie. Tutoriale pomogą ci stworzyć estetyczne i intrygujące dekoracje małym kosztem. Banalnym, ale skutecznym trikiem, jest udekorowanie domu lub balkonu girlandami z lampek, które świetnie zgrywają się z atmosferą letniego przyjęcia. Istotny jest też sposób podania napojów i przekąsek. Talerze możesz udekorować małymi kwiatami (część z nich jest nawet jadalna i wykorzystywana w eleganckich restauracjach), a napoje w dzbankach i karafkach zyskają charakter dzięki owocom i świeżym ziołom.

Czysty i pachnący dom

Sprzątania przed przybyciem gości nie trzeba chyba nikomu reklamować, ale diabeł tkwi w szczegółach… Schowaj sprzęty kuchenne, których nie będziesz używać w czasie przyjęcia, nawet jeśli na co dzień stoją na blacie. Odłóż aktualnie czytaną książkę na półkę. Zadbaj, żeby w łazience ustawić zapachową świecę albo kadzidło oraz zawiesić w widocznym miejscu świeżo wyprany ręcznik do rąk. Kup świeże kwiaty i postaw wazon w honorowym miejscu.

Przede wszystkim zadbaj, żeby goście nie czuli w twoim domu dyskomfortu, nawet jeśli wymaga to zmiany przyzwyczajeń. Najbardziej uciążliwe dla przybyłych mogą być przykre zapachy – sierści czy dymu papierosowego. W pewnym stopniu możemy sobie z nimi poradzić za pomocą sody oczyszczonej, która pochłania zapachy (także z tapicerki) albo dobrego aromadyfuzora.

Pamiętaj, że w obecności gości nie powinnaś robić niczego, co mogłoby im przeszkadzać. To oczywiście obejmuje papierosy! Przebywanie w domu, w którym gospodarze palą w środku, jest dla wielu osób nie do zaakceptowania. Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu… rzucenie nałogu, ale to oczywiście dłuższy i trudniejszy proces. By stopniowo odzwyczajać się od palenia, można rozważyć  alternatywę, czyli podgrzewacze tytoniu (m.in. glo hyper+ UNIQ). Jako że w urządzeniu nie dochodzi do procesu spalania, nie wydziela się dym, tylko znacznie mniej odczuwalny dla otoczenia aerozol.

Bądź wrażliwa na potrzeby gości

Twoim zadaniem jest zadbanie, żeby goście poczuli się zaopiekowani. Pokaż im, że ich uważnie słuchasz. Jeśli zapraszasz osoby, które nie jedzą mięsa, mają alergie czy nietolerancje pokarmowe albo ograniczają kalorie, pamiętaj, żeby na stole pojawiły się odpowiednie dla nich przekąski. Nie zmuszaj nikogo do jedzenia, a przede wszystkim – do picia. Nikt nie chce się tłumaczyć, jeśli jest w stanie błogosławionym, cierpi na problemy zdrowotne, ogranicza lub eliminuje alkohol.

Jeśli na spotkaniu towarzyskim będą dzieci, przemyśl, jak zająć im czas i zorganizować przestrzeń, żeby jednocześnie były zawsze na oku, ale również nie zdominowały całej imprezy, uniemożliwiając rodzicom miłe spędzenie czasu.

Nie myśl o sprzątaniu

Zupełnym brakiem kultury wykazuje się gospodarz, który patrzy gościom na ręce, czy przypadkiem nie brudzą… Pogódź się z możliwością zbitych kieliszków, trwale poplamionych obrusów, wydeptanej trawy i brudnej podłogi. Gość w dom, Bóg w dom, pewne szkody są po prostu nie do uniknięcia.

Niegrzecznym jest też proponowanie gościom zdjęcia butów albo, co gorsza, zmiany ich na wysłużone łapcie. Obuwie jest integralną częścią stroju, a konieczność włożenia używanych pantofli domowych może skutecznie zepsuć nastrój zaproszonych osób.

Unikaj konfliktów

Polityka jest ulubionym tematem rozmów Polaków, ale w sytuacjach towarzyskich najlepiej jej unikać, zwłaszcza jeśli w gronie są nowe osoby. Konstruktywna dyskusja zawsze jest mile widziana, ale od celnych argumentów do zaognionego sporu często jest bliżej, niż myślisz. Jeśli zauważysz, że rozmowa balansuje na granicy, interweniuj – spontanicznie rozpocznij nowy temat albo odwróć uwagę poczęstunkiem. Obserwuj także, czy ktoś z twoich gości nie przesadził z liczbą wypitych drinków. Podchmielona osoba może stracić wyczucie i łatwo kogoś urazić albo zirytować.

Nigdy nie zadawaj swoim gościom niedyskretnych, wścibskich pytań, a jeśli robi to ktoś inny, stań po stronie atakowanego. A przede wszystkim – unikaj zapraszania jednocześnie osób, które się nie znoszą, a spotkanie mogłoby być dla obojga dyskomfortem.