POLECAMY

Jak odpowiednio czyścić meble?

Wydaje ci się, że w czyszczeniu mebli nie ma nic trudnego, a jednak twoje szafy, stoliki i komody nie wyglądają idealnie? Prawdopodobnie niewłaściwie o nie dbasz i przez to tracą na atrakcyjności. Sprawdź, jak czyścić meble drewniane i drewnopodobne.
Jak odpowiednio czyścić meble? fot. Fotolia

Czyszczenie mebli lakierowanych

Nie ma nic bardziej nieestetycznego niż odciski palców i smugi na gładkich meblach lakierowanych. Dlatego, jeżeli chcesz przywrócić ich blask, użyj mleczka, w którego składzie znajduje się silikon. Nałóż preparat na miękką ściereczkę (np. z mikrofibry) lub bezpośrednio na mebel, a następnie dokładnie wypoleruj. Meble nie tylko odzyskają lustrzany połysk, ale też staną się odporniejsze na osadzający brud i kurz.

Jeżeli pielęgnujesz meble wykończone lakierem, wystrzegaj się środków zawierających drobinki czy inne substancje ścierające. Również kuchenne detergenty nie są tutaj przyjaciółmi. Mogą bowiem zarysować delikatną powierzchnię oraz spowodować nieodwracalne odbarwienia.

Czyszczenie mebli woskowanych

Szczególnie wrażliwe i podatne na uszkodzenia są także meble woskowane. Wystarczy chwila nieuwagi, kubek lub szklanka z gorącym napojem, by na tak wykończonym blacie powstał nieestetyczny, odbarwiony ślad. Zawsze więc stosuj podkładki, np. korkowe, aby nie dopuścić do porysowania powierzchni czy co gorsza, rozpuszczenia warstwy wosku pod wpływem bezpośredniego kontaktu z gorącym naczyniem. Meble pielęgnuj korzystając z preparatu zawierającego w składzie wosk pszczeli. Taki produkt nałóż na bawełnianą ściereczkę, a następnie wypoleruj mebel, najlepiej wzdłuż słojów.

Unikaj czyszczenia mebli drewnianych wodą. Jeżeli rozlejesz płyn, wytrzyj go szybko do sucha, aby uniknąć wchłonięcia płynu w strukturę drewna.

Meble drewnopodobne i fornitowe

Meble drewnopochodne czy fornirowane również warto poddać odpowiedniej pielęgnacji. W ich przypadku nie warto przesadzać ze zbyt dużą ilością nakładanego preparatu. Fornir jest pokryty tylko cienką warstwą drewnianej okleiny, z kolei na meblach wykonanych z materiału drewnopodobnego czy płyt pilśniowych MDF nadmiar środka spowoduje powstanie nieestetycznych smug i uczucia „lepkości” na powierzchni.

Czyszczenie mebli drewnianych

Niezależnie od rodzaju drewna, jakie pielęgnujesz, pamiętaj, by środki nakładać na wstępnie oczyszczoną powierzchnię (np. startą lekko wilgotną lub suchą szmatką). Unikniesz w ten sposób ryzyka, że brud pod wpływem polerowania wniknie w strukturę drewna. Warto regularnie odkurzać meble, by delikatna powierzchnia nie zmatowiała wraz z upływem czasu. Odpowiednie środki czyszczące sprawią, że na meblach będzie osadzać się mniej drobinek, a ich pielęgnacja i sprzątanie zajmie mniej czas. Drewno będzie służyć przez lata, ciesząc oko domowników.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/2 lata temu
A sa jakieś naturalne preparaty którymi można czyścić meble nie wiem np. jakiś wosk albo olej...?