Czas kolorowych bukietów

Nigdy nie należy ścinać kwiatów w południe ani w deszczu. W takich warunkach rośliny bardzo intensywnie parują, a po ścięciu szybko więdną.
/ 27.07.2007 09:57
Najlepiej ścinać kwiaty po południu (a nie rano, jak wiele osób sądzi), bo wówczas jeszcze zdążą zaopatrzyć się w węglowodany, które sprzyjają zachowaniu dobrej kondycji przez długi czas.
Ważny jest też stopień rozwinięcia pąków. Maki, piwonie i róże powinny dopiero się rozwijać. Astry, złocienie, nagietki, kosmosy, rudbekie dłużej postoją w wazonie, jak zetniemy je, gdy będą całkiem rozwinięte.

One cię nie zawiodą
1. Dalie ścinamy w pełni rozkwitłe. Lepiej nawet, gdy są nadmiernie niż za mało rozwinięte. Do wazonu nadają się głównie dalie średniej wielkości.
2. Cynie gotowe są do ścięcia, gdy zaczynają pylić. Najlepiej gdy pyłek jest widoczny dopiero na obrzeżu tarczy kwiatostanu.
3. Ostróżki ścina się, gdy rozwijają się pierwsze (najniższe) kwiaty w kłosie.

Sposoby czytelniczek na zadbany ogród

- Uparty sumak
Znalazłam sposób na sumaka, który zaczął się plenić w moim ogródku. Smaruję młode pędy środkiem chwastobójczym (stosuję Roundup). Po dwóch tygodniach odrosty usychają. Czasem powtarzam zabieg, ale i tak sumak nie ma szans.

- Żegnaj, kreciku
Wiem, że wielu ogrodników ma problem z kretami, które kopiąc kopce niszczą trawniki. Mnie udało się wypłoszyć to sympatyczne zwierzątko, zapachem naftaliny. Wtykałam naftalinowe kulki w kretowiska, aż skutecznie zmusiłam kreta do przeprowadzki.

- Sadźcie tawułki
Chciałabym zachęcić innych ogrodników do uprawy w ogródku tawułek. Te bardzo dekoracyjne rośliny pięknie kwitną, pachną i w dodatku świetnie sprawdzają się w zacienionych miejscach. Nie imają się ich choroby i nawet nie przepadają za nimi ślimaki.

- Z ogrodu do szafy
Mam w ogródku lawendę. Ścinam część rozkwitających pędów, suszę i wypełniam nimi lniane woreczki. Skrapiam susz kilkoma kroplami olejku lawendowego. Woreczki wkładam do szafy. Bielizna pięknie pachnie, a woń lawendy odstrasza mole.

Źródło: Przyjaciółka