nogi, uda

Wszystko o rozstępach

Rozstępy są zmorą niemal każdej kobiety. Podpowiadamy komu grożą, skąd się biorą i jak je leczyć.
/ 21.03.2012 13:48
nogi, uda
Fakty są nieubłagane: predyspozycje genetyczne mają największy wpływ na powstawanie rozstępów. Nie oznacza to jednak, że należy pogodzić się z ich obecnością. Bo istnieją skuteczne metody, by się ich pozbyć.

Nowoczesne urządzenia i zabiegi nie sprawią wprawdzie, że rozstępy znikną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, ale mogą stać się praktycznie niezauważalne. Aby tak się stało, powinnaś uzbroić się w cierpliwość, a czasem także przygotować na ból. Kuracje dają pełen rezultat dopiero po upływie pół roku. Pozbycie się blizn wymaga kilku, a czasem nawet kilkunastu sesji, które niestety są dość kosztowne...

Rozstępy - co to jest?

Rozstępy widoczne są na skórze jako cienkie, równolegle ułożone paski, przypominające blizny. Ich powierzchnia zazwyczaj jest pomarszczona i nierówna, bo pokrywa je bardzo cienki naskórek. Na samym początku mają intensywną, czerwono-fioletową barwę – wtedy właśnie jest najlepszy moment, by się ich pozbyć. W kolejnej fazie rozwoju bledną i stają się nieco mniejsze, bo skóra podejmuje próbę regeneracji.

Komu grożą rozstępy?

* osobom często stosującym różne diety, których waga ulega wahaniom
* młodzieży w okresie dojrzewania
* kobietom w ciąży
* kulturystom
* osobom przyjmującym leki steroidowe
* osobom z predyspozycjami genetycznymi

Rozstępy - jak powstają?

Mechanizm tworzenia się rozstępów nie jest do końca wyjaśniony. Nie potrafimy też odpowiedzieć na pytanie, dlaczego u jednych osób pojawiają się w ogromnych ilościach, a u innych nie ma ich wcale. Wiadomo jednak, że oprócz nadmiernego rozciągania skóry duże znaczenie mają też wahania hormonalne, w tym ilość kortyzolu. Hormon ten, produkowany przez korę nadnerczy, wydzielany jest w większych ilościach podczas ciąży, czy gwałtownych zmian wagi. Duże znaczenie ma tu też wzrost poziomu estrogenów u kobiet ciężarnych, przyjmowanie sterydów i anabolików, uboga w minerały i witaminy dieta oraz czynnik genetyczny. Jeśli twoja mama i babcia mają rozstępy, najprawdopodobniej u ciebie też się pojawią.

Leczenie rozstępów

Choć może wyglądać bardzo różnie, zawsze ma ten sam cel – silne pobudzenie skóry do tworzenia prawidłowych włókien kolagenu i elastyny. Bardziej zwarta i jędrna skóra, o większej gęstości, „schowa” przed światem rozstępy. Choć nadal pozostaną (nie ma metody, która byłaby w stanie całkowicie je usunąć – oprócz chirurgicznego wycięcia), staną się niewidoczne. Najczęściej leczenie przebiega niestety z uszkodzeniem naskórka.

Czy można zapobiec powstaniu rozstępów?

Nie do końca, można natomiast zrobić wszystko, żeby zmniejszyć prawdopodobieństwo ich powstania. Ujędrniona, odpowiednio pielęgnowana i nawilżona skóra, będzie miała nieco większą podatność na rozciąganie. Warto też zadbać o odpowiednią dietę, bogatą w nienasycone kwasy tłuszczowe.