cellulit jak rozpoznać fot. Adobe Stock

Stopień cellulitu - jak sprawdzić

Samodzielna analiza nie jest trudna – nawet gdy nie dysponujesz fachowym sprzętem. Wystarczy dobrze przyjrzeć się skórze!
Agata Bernaciak / 04.07.2019 14:58
cellulit jak rozpoznać fot. Adobe Stock

Cellulit ma kilka stopni zaawansowania. Dowiedz się, na który etap kwalifikuje się twoja skóra i poznaj podpowiedzi, jak walczyć ze skórką pomarańczową niezależnie od stopnia zaawansowania!

Stopień pierwszy cellulitu

Jak wygląda? Jest słabo widoczny (na leżąco w ogóle), dopiero po ściśnięciu skóry dłonią pojawiają się niewielkie nierówności. Mogą go mieć nawet nastolatki (nasila się zwłaszcza przed miesiączką, gdy organizm zatrzymuje wodę).
Plan działania: Na tym etapie najłatwiej wyeliminować problem. Zmień dietę, zacznij się więcej ruszać, masuj ciało pod prysznicem szorstką rękawicą lub gąbką, aby pobudzić krążenie. Dobre będą też naprzemienne prysznice: 40 sekund ciepły (od szyi w dół), 20 sekund zimny (od kostek do pasa) – po 4 powtórzenia.

Stopień drugi cellulitu

Jak wygląda? Skóra jest jeszcze dosyć gładka (zwłaszcza gdy leżysz), ale po ściśnięciu pojawiają się na niej grudki. Tkanka może być stwardniała, przy ucisku odczuwasz ból.
Plan działania: Dodatkowo poddawaj się masażom drenującym, zacznij regularnie ćwiczyć (na cellulit bardzo dobra jest jazda na rowerze).

Stopień trzeci cellulitu

Jak wygląda? Nawet bez uciskania na skórze widoczne są pofałdowania, grudki i nierówności – zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej. Dłonią możesz wyczuć bolesne guzki.
Plan działania: Tu już nie wystarczą domowe starania. Wybierz się na serię profesjonalnych zabiegów do gabinetu. Potem, aby podtrzymać efekty terapii, powtarzaj zabieg raz w miesiącu. Regularnie rób drenaż limfatyczny.

Stopień czwarty cellulitu

Jak wygląda? Ciało jest pofałdowane, niezależnie od tego, w jakiej pozycji się znajdujesz. Skóra przypomina kalafior, jest „galaretowata”. Duże grudy widoczne gołym okiem. Silny ból przy nawet delikatnym uciskaniu.
Plan działania: Tu przyda się już leczenie medyczne – seria mezoterapii. Potem profilaktycznie chodź na zabiegi w gabinecie kosmetycznym i regularnie na drenaże. Prawdopodobnie mezoterapię będziesz musiała powtarzać raz w roku. Jeśli masz skłonność do opuchnięć, możesz też wspomóc się lekami poprawiającymi pracę układu żylnego. Wcześniej skonsultuj to z lekarzem.

Szukasz wygodnego stroju sportowego? Znajdziesz go w promocji na Modago.pl. Zobacz na przykład legginsy sportowe.

Dowiedz się więcej: