POLECAMY

Zobacz, jak ulżyć sobie w narciarskiej kontuzji!

Lepiej być przygotowanym na każdą sytuację! Dzięki naszym radom szybko wyleczysz kontuzję i wrócisz na stok.
Zobacz, jak ulżyć sobie w narciarskiej kontuzji!

Podczas narciarskich szaleństw łatwo o kontuzję. Najczęściej spotykane urazy to zwichnięcia stawów (zwłaszcza kolanowych), naderwanie więzadeł lub mięśni, złamania kończyn i urazy głowy (trzeba jeździć w kasku!). Większość z nich wymaga interwencji lekarza. Ale w przypadku drobniejszych urazów, np. stłuczeń czy skręceń, poradzisz sobie sama przynajmniej na początku.

Kontuzja nr 1: stłuczenie

Jak wygląda? W miejscu uderzenia najpierw robi się krwiak, który z upływem czasu sinieje.
Co robić? Aby przyspieszyć jego wchłonięcie, od razu po kontuzji przyłóż na stłuczone miejsce lód (zawsze zawijaj woreczek z lodem w ręcznik lub podkoszulek, aby uniknąć odmrożenia skóry). Najlepiej stosuj go z pięciominutowymi przerwami przez godzinę. Potem 2–3 razy dziennie smaruj chore miejsce maściami, które przyspieszą wchłanianie krwiaka.
W wyjątkowych sytuacjach Jeżeli krwiak jest bardzo duży i czujesz jak pod skórą przelewa się krew albo stłuczeniu uległ staw, skonsultuj się z lekarzem.

Kontuzja nr 2: skręcenie

Jak wygląda? Najczęściej zdarzają się w kostce. Towarzyszy im silny ból i obrzęk, przez który ciężko chodzić.
Co robić? Zacznij od okładów z lodu. Trzymaj nogę lekko uniesioną. Potem usztywniaj kostkę bandażem elastycznym i smaruj maściami chłodzącymi o właściwościach przeciwbólowych i zmniejszających obrzęk. Staraj się oszczędzać chorą kończynę.
W wyjątkowych sytuacjach Zrezygnuj z jazd, dopóki czujesz ból.

Kontuzja nr 3: naderwanie mięśnia

Jak wygląda? Objawia się przede wszystkim bólem, a czasami uwypukleniem mięśnia pod skórą.
Co robić? W takim przypadku zalecany jest przede wszystkim odpoczynek. Możesz przykładać ciepłe okłady lub smarować nogę maściami rozgrzewającymi i przeciwzapalnymi.
W wyjątkowych sytuacjach Jeśli ból nie przechodzi po 2–3 dniach albo czujesz osłabienie mięśnia, idź do lekarza.

Uwaga! Jeżeli złamiesz rękę lub nogę, nie bierz tabletek przeciwbólowych, nic nie jedz i nie pij przed zgłoszeniem się do szpitala. Może to utrudnić diagnozę i opóźnić zabieg. W przypadku urazu głowy, zwłaszcza gdy z nosa lub ucha sączy się przezroczysty lub krwisty płyn, dzwoń po pogotowie! Może to być objawem złamania podstawy czaszki.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)