POLECAMY

Zdrowa dieta kobiety po 40 roku życia

Z biegiem lat, nasz organizm przypomina nam, że się po prostu starzeje. Powoli zaczynamy narzekać na zmęczenie, szybszy ubytek sił fizycznych, dolegliwości bólowe, uczucie ciężkości w żołądku, wzdęcia brzucha, zaparcia czy nawet „kołatania” serca. Nasze ciało w ten sposób daje nam subtelnie podpowiedź: warto coś zmienić w swoim stylu życia i udać się na kontrolne badania.

Z biegiem lat, nasz organizm przypomina nam, że się po prostu starzeje. Powoli zaczynamy narzekać na zmęczenie, szybszy ubytek sił fizycznych, dolegliwości bólowe, uczucie ciężkości w żołądku, wzdęcia brzucha, zaparcia czy nawet „kołatania” serca. Nasze ciało w ten sposób daje nam subtelnie podpowiedź: warto coś zmienić w swoim stylu życia i udać się na kontrolne badania.

Kobiety po 40. roku życia na ogół skarżą się na wiele dyskomfortów. Główne z nich to zaparcia, niestrawność i wzdęcia. Tuż za nimi bywa szybsza męczliwość, wahania nastroju, a także problemy z ciśnieniem tętniczym krwi, żylakami i pracą serca. Niekiedy pojawiają się zaburzenia gospodarki węglowodanowej.

Próg 40 lat, to też czas, w którym organizm kobiety może wkroczyć w okres klimakterium, którego początkiem jest menopauza – ostatnia miesiączka. Jest to jeden z nieprzyjemnych momentów w życiu kobiety. Z powodu niedoboru estrogenów i innych zaburzeń hormonalnych, pojawiają się kolejne problemy zdrowotne, a także te związane z komfortem życia.

W określonym wieku każdej kobiecie potrzebne jest żywieniowe urozmaicenie. W poszczególnych latach swojego życia, warto jednak zwrócić uwagę na pewne sprawy. My podpowiadamy jak sobie radzić z niektórymi...

Wspomóc trawienie i usprawnić przemianę materii

Częstą kobiecą dolegliwością są zaparcia, wzdęcia i niestrawność. Można je zwalczyć lub im zapobiec, zmieniając odpowiednio swój sposób żywienia. Z pewnością warto nadmienić, że niezbędny do tego jest błonnik, który znajdziemy w świeżych warzywach i owocach, otrębach, pełnoziarnistym pieczywie i siemieniu lnianym. Błonnik należy do węglowodanów i nie jest trawiony. Na śluzówce przewodu pokarmowego tworzy śliską warstewkę, ułatwiając wędrówkę treści pokarmowej, będąc jednocześnie barierą dla szkodliwych substancji, które wchłaniają się w jelitach. Jednak błonnik może też przyczynić się do zaburzeń wchłaniania witamin i minerałów, stąd w jego stosowaniu należy zachować rozwagę. Ponadto, gdy spożywamy dużo produktów z błonnikiem, trzeba pamiętać o systematycznym nawadnianiu, by zapobiec zaparciom.
Oprócz błonnika, cennymi w walce z zaburzeniami trawienia, okazują się być probiotyki, które znajdziemy w nabiale: mleku, kefirze, jogurtach, maślankach i białych serach.
Na tempo i jakość trawienia mogą mieć wpływ przyprawy stosowane na co dzień w kuchni. Warto szukać nowych smaków i upiększać swoje specjały ziołowymi przyprawami.

Gdy masz nadciśnienie i problemy z sercem

Ciśnienie tętnicze z przybywaniem lat może ulegać różnym zmianom. Na ogół podnosi się, sięgając niekiedy bardzo wysokich wartości. Z nadciśnienia wynika wiele chorób. Dotyczą one głównie serca i naczyń krwionośnych. Mogą pojawić się arytmie, bóle głowy, omdlenia, problemy naczyniowe, np. żylaki. Są to groźne stany, ponieważ dotyczą jednego z najważniejszych narządów. I właśnie o nie należy dbać, także modyfikując swoją dietę. Podobnie jak w powyższym przypadku, warto zainwestować w warzywa i owoce, raczej zrezygnować z tłustych i mocno słonych potraw. Jak najbardziej wskazane są przyprawy ziołowe, a także wzbogacenie diety w tłuszcze roślinne (oliwa z oliwek, oleje roślinne: rzepakowy, słonecznikowy, makowy) i rybne (ryby morskie i owoce morza). Substancje zawarte w tych produktach działają protekcyjnie na naczynia krwionośne i w pewnym stopniu pomagają w utrzymaniu gospodarki lipidowej na prawidłowym poziomie (cholesterol i trójglicerydy).

Ochrona naczyń krwionośnych

Pod wpływem wolnych rodników tlenowych, nadciśnienia tętniczego, wysokocholesterolowej diety, małej aktywności fizycznej, a także długotrwałej pracy w pozycji siedzącej lub stojącej – w naczyniach krwionośnych dochodzi do wielu niekorzystnych zmian. Mogą to być zmiany miażdżycowe w tętnicach, bądź zastoje krwi w żyłach, skutkujące pojawieniem się żylaków. Oba te stany są groźne dla naszego zdrowia, dlatego trzeba położyć szczególny nacisk na ten problem. Na początku warto zmienić sposób żywienia, wybierając przede wszystkim produkty bogate w witaminę C: świeże warzywa (brokuły, kapusta kiszona, papryka) i owoce (cytrusy, porzeczki, jabłka), a także rutozyd, którego dobrym źródłem jest gryka, dziurawiec, aronia, szczaw, podbiał, bratek i mięta. Biflawonoidem o podobnym działaniu do rutozydu jest hesperydyna, znajdująca się w owocach cytrusowych. Witamina C i biflawonoidy mają działanie antyutleniające, więcej o nich znajdziecie tutaj: Antyoksydanty – gdzie ich szukać?

Nieprawidłowy poziom glukozy we krwi
W pewnym momencie swojego życia idziesz na badania profilaktyczne. Lekarz sugeruje zbadać także poziom glukozy we krwi. To niepozorne badanie dostarcza nam wiele cennych informacji. Już po czterdziestce, poziom cukru we krwi może niebezpiecznie zbliżać się do górnej granicy... Początkowo może to być nieprawidłowa tolerancja glukozy, która zaniedbana przerodzi się w groźną cukrzycę: Profilaktyka w cukrzycy.

Taki „stan przedcukrzycowy” można zniwelować z pomocą lekarza, stosując się do jego zaleceń obejmujących aktywność fizyczną i dietę.

Aby zapiec cukrzycy u siebie warto już teraz przyjrzeć się swojemu menu. Gdy nasza masa ciała nie mieści się w normie – trzeba skutecznie pozbyć się zbędnych kilogramów i utrzymać ją. Wykluczamy z diety pokarmy, które nagle podnoszą poziom glukozy we krwi (cukierki, biały cukier, ciasta, czekoladę, słodzone soki owocowe, kolorowe napoje, banany, suszone owoce, owoce z puszki lub kandyzowane), nadmiar tłuszczów zwierzęcych i produktów bardzo przetworzonych. Do diety włączamy więcej warzyw i owoców, które nie podnoszą szybko glikemii (grejpfruty, porzeczki, jabłka, granaty, maliny, jagody, jeżyny, aronia). Istotna jest także podaż antyoksydantów i produktów zawierających chrom (małże i inne owoce morza, orzechy brazylijskie, suszone daktyle, pomidory, brokuły), którego niedobór może odgrywać rolę w zaburzeniach gospodarki węglowodanowej. W prewencji cukrzycy, jednym z istotniejszych działań jest regularne przyjmowanie posiłków, co 3-4 godziny. Śniadanie jest podstawą jadłospisu. Dostarczanie organizmowi małych i częstych porcji, pozwoli zapobiec wahaniom glikemii i utrzymać ją na stałym poziomie. Jeżeli nie potrafisz zrezygnować ze soków owocowych – rozcieńczaj je wodą mineralną.

Objawy klimakterium

Średnio po 45. roku życia u kobiet pojawia się ostatnia miesiączka – menopauza. Po niej występuje mniej, lub bardziej przyjemny okres klimakterium. Na ogół towarzyszą mu takie objawy jak wahania nastroju, osłabienie libido, suchość pochwy, uderzenia gorąca, bezsenność – wynikające z charakterystycznych w tym wieku zaburzeń hormonalnych. Współczesna medycyna proponuje kobietom wiele rozwiązań – począwszy od „domowych” sposobów, po hormonalną terapię zastępczą. Coraz więcej mówi się również o fitoestrogenach, których działanie terapeutyczne zostało potwierdzone w jednych badaniach, a zaprzeczone w drugich. Nie zostały bowiem dokładnie zbadane, jednak pokłada się w nich duże nadzieje. Dostępne są także fitoestrogenowe preparaty farmaceutyczne. My jednak zachęcamy, aby naturalnie wspierać swój organizm, urozmaicając swoją dietę produktami zawierającymi roślinne estrogeny. Ich źródłem jest soja i jej przetwory, groch, fasola, ziarna zbóż, siemię lniane, olej lniany, kiełki fasoli, nasiona słonecznika i rabarbar ogrodowy. Fitoestrogeny w mniejszych ilościach znajdują się również w większości warzyw i owoców.

Warto jeszcze zapoznać się z lekturą następujących artykułów:

HTZ czy fitohormonalna terapia zastępcza?

Hormonalna terapia zastępcza pomaga czy szkodzi? 

Sposoby na uderzenia gorąca 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/2 lata temu
Na zaparcia biorę dicopeg 10g. Dla dorosłych. Jest do rozpuszczenia w wodzie. Działa skutecznie i nie podrażnia błony śluzowej. Ważne jest żeby poradzić sobie z zaparciami.
/2 lata temu
Jedzenie warzyw i owoców powinno załatwić sprawę
/2 lata temu
Niestety, zrzucenie kilogramów po 40 nie jest już takie proste. Dlatego ja, raz na jakiś czas, oczyszczam jelita ze złogów preparatem Colon Pack.
POKAŻ KOMENTARZE (2)