Aby doszło do dużych start witaminy C wystarczy, że produkt jest za długo przechowywany

Witamina C - jak uchronić pokarmy przed jej utratą

Zmienne temperatury, porywisty, chłodny wiatr i deszcz sprawiają, że nasz organizm szczególnie potrzebuje wzmocnienia. Najskuteczniejsza w walce z przeziębieniami i grypą jest witamina C. Najlepiej sięgać po jej naturalne źródła. Dlatego zwróćmy uwagę w czasie przygotowywania codziennych posiłków na techniki kulinarne, gdyż od nich zależy, czy nasz posiłek będzie bombą witaminową, czy nie.
Aby doszło do dużych start witaminy C wystarczy, że produkt jest za długo przechowywany

Właśnie jesienią większość warzyw i owoców zawiera najwięcej witamin. Zaopatrzmy się w kiszonki i kwaszonki, bogate w witaminę C. A na co dzień nie zapominajmy o właściwym przechowywaniu żywności oraz o odpowiednich procesach kulinarnych. Dzięki temu nasze potrawy będą bogate w witaminę C, a my i nasi najbliżsi zdrowsi.

Warzywa i owoce

Powszechnie wiadomo, że warzywa i owoce są cennym źródłem witaminy C. Jej zawartość zmniejsza się w produkcie pod wpływem podwyższonej temperatury, przechowywania, kontaktu z metalami ciężkimi, tlenem czy zasadowym środowiskiem. Nieodpowiednio przeprowadzony proces przygotowania potraw może doprowadzić do znacznego ubytku witaminy C w gotowej potrawie. Straty te mogą sięgać nawet 100%! Dlatego niezmiernie ważny jest dobór odpowiedniego surowca oraz prawidłowo przeprowadzony proces kulinarny.

Przeczytaj: Składniki mineralne przeciwdziałające nadciśnieniu

Najwięcej witaminy C

Powinniśmy wybierać jak najświeższe owoce i warzywa, ponieważ najwięcej witaminy C znajduje się w nich zaraz po zbiorze. W miarę przechowywania jej zawartość w owocach i warzywach maleje. Najlepszymi źródłami witaminy C są warzywa kapustne i owoce jagodowe, ziemniaki (ze względu na duże spożycie), żółte i zielone warzywa i owoce, truskawki, maliny, owoce cytrusowe i południowe.

Techniki kulinarne

Dobór odpowiedniego sprzętu do przygotowywania potraw ma również wpływ na zawartość witaminy C w gotowej potrawie. Noże, skrobaczki, tarki, naczynia i garnki powinny być wykonane ze stali nierdzewnej, gdyż rdzewne żeliwo przyspiesza utlenianie witaminy C.
Dalszym stratom witaminy C można zapobiec, obierając surowiec tuż przed przyrządzeniem, nie dopuszczając do jego więdnięcia i dłuższego kontaktu tkanki roślinnej z powietrzem. Dlatego surówki najlepiej jest podawać zaraz po przyrządzeniu. Warto też do surówek dodawać niewielką ilość oliwy z oliwek czy śmietany. Ograniczają one kontakt witaminy C z niekorzystnie działającym na nią tlenem z powietrza.
Ziemniaki i inne warzywa przeznaczone do gotowania powinniśmy obierać cienko ze skórki, ponieważ tuż pod skórką zawartość witaminy C w surowcu jest największa.

Jak gotować, aby nie stracić witaminy C

Powinniśmy wrzucać warzywa (w tym ziemniaki) i owoce do wrzącej wody. Zachowają one więcej witaminy C niż te, które są przetrzymywane w wodzie, a później gotowane. Warto też wiedzieć, że podczas gotowania przez 10 min. surowiec traci aż 50% witaminy C. Zmniejszenie tego czasu do 3-4 min. powoduje ubytek tej witaminy o 26%. Natomiast gotowanie na parze przez 3-4 min. powoduje degradację witaminy C jedynie o 12%. Dlatego powinno się gotować krótko, najlepiej na parze lub w małej ilości wody.

Przeczytaj: Postaw na surowość w diecie

Jak przechowywać żywność

Jeżeli chcemy przechowywać warzywa i owoce, warto jest je zamrozić. Ujemne temperatury spowalniają rozpad witaminy C. Im niższe, tym lepiej. Należy również pamiętać, że jeżeli planujemy przez dłuższy okres przechowywać surowiec, powinno się go zblanszować przed uprzednim zamrożeniem.

Blanszowanie 

Polega na wrzuceniu produktu do wrzącej wody na ok. 1–3 minuty. Zastosowanie blanszowania, głównie warzyw, przed mrożeniem zmniejsza straty witaminy C w przechowywanym produkcie. Z drugiej strony już zamrożoną żywność najlepiej gotować bez wcześniejszego rozmrażania.
Niektóre warzywa warto ukwasić. Procesem, który sprzyja zachowaniu witaminy C w surowcu jest kwaszenie. Kwaszona kapusta czy kiszone ogórki są bardzo cennym źródłem witaminy C, szczególnie w czasie zimy. Podczas kwaszenia kapusty obniża się pH środowiska, jak również zmniejsza się aktywność enzymów utleniających, dlatego witamina C jest bardziej stabilna w tych warunkach.